Контакт

Спорт

АТП отвори истрага за обвинувањата за насилство од Александер Зверев

Објавено пред

АТП-турнејата потврди дека ќе спроведе истрага за обвинувањата за домашно насилство кон поранешната девојка на олимпискиот шампион Александер Зверев една година откако поранешната јуниорска тенисерка Олга Шарипова го обвини Германецот дека неколкупати сериозно физички ја нападнал.

Шарипова во август оваа година додаде нови обвинувања кон Зверев во интервју со магазинот „Слејт“ велејќи дека Зверев ѝ удрил бокс во нивната хотелска соба за време на мастерсот во Шангај во октомври 2019. Зверев постојано ги отфрла обвинувањата и неодамна поведе судски случај против Шарипова за нарушување на угледот.

АТП беше критикувана што не постапила по обвинувањата толку долго време пред денеска да се јави со соопштение.

„АТП целосно го осудува секое насилство и ќе ги истражи обвинувањата за член на АТП-турнејата. Се работи за сериозни обвинувања и мора да ги испитаме. Мое разбирање е дека Зверев ја поддржува истрагата и дека ги отфрла обвинувањата. Ќе ги следиме и судските разврски по случајот пред германските судови“, изјави претседателот на АТП, Масимо Калвели.

Зверев на поранешната девојка ѝ велел: Јас заработувам, ти си никој и ништо

Поранешната девојка го обвини Зверев дека физички ја малтретирал

Спорт

Интер подготвени да го продадат Ериксен за да може пак да заигра

Објавено пред

Интер со посебно соопштение потврдија дека се подготвени да го продадат Кристијан Ериксен во лига каде што ќе може да ја продолжи фудбалската кариера, бидејќи правилата во Италија не дозволуваат тој да биде на фудбалскиот терен.

Ерикен доби срцев напад на првиот меч на Данска на ЕУРО 2020 на „Паркен“ во Копенхаген, и мораше да биде врате во живот, по што му беше вграден ИЦД уред (подвижен дефибрилатор). Со ИЦД во Серија А не смее да се игра, и Интер велат дека се подготвени за договор.

„По сериозната повреда која се случи на Европското првенсто, фудбалерот привремено не смее да игра во Италија по препорака на медицинските власти. Тој би можел да заигра во други земји и затоа би размислиле за продажба во вакви земји каде што би можел да ја продолжи кариерата“, се вели во објавата на Интер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сосиедад со победа на дождот во Виго до првото место во Ла Лига

Објавено пред

Реал Сосиедад стигна до 2:0 победа на гости кај Селта Виго во меч на кој на „Балаидос“ едвај да имаше можност за вистински фудбал поради силниот дожд за баскискиот тим да стане единствен лидер во шпанската Ла Лига по 11 кола.

Шведската ѕвезда Александер Исак со убав гол во 55. минута ги донесе гостите во водство пред победата да ја потврди Ариц Елустондо во 80. минута од мечот.

Сосиедад има 24 поени на врвот на табелата пред Реал Мадрид, Севилја и Реал Бетис со 21 поен, иако Мадрид и Севилја имаат и меч помалку. Селта е на 14. место со 10 освоени поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore
Прикажи повеќе...

Спорт

Веспрем падна во Букурешт, Мешков останува без победа во ЛШ

Објавено пред

Динамо Букурешт ја сопре победничката серија на Веспрем победувајќи го унгарскиот фаворит со 31:29 во драматична завршница на шестото коло во ЕХФ Лигата на шампиони, а во групата на Вардар, Мешков Брест го забележа и шестиот пораз во шестиот меч губејќи со 27:30 дома од Елверум.

Веспрем почна подобро на мечот што се играше пред празни трибини поради пандемијата на Ковид-19 и имаше водство од два гола пред Валентин Гионеа и Кристијан Дисингер да го свртат мечот и да направат три гола предност за Динамо за на полувремето да се отиде со гол предност (14:13). Во второто полувреме предноста на Динамо стигна до 4 гола, но унгарскиот гигант се врати и во драматична завршница загуби со 31:29. Гионеа заврши со седум гола, Раул Кампос додаде шест за романскиот клуб, а Петар Ненадиќ имаше 9 гола за Веспрем.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ, 6. КОЛО

ГРУПА А

Мешков Брест – Елверум 27:30 (11:14)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2465-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Б

Динамо Букурешт – Веспрем 31:29 (14:13)

Флензбург – Мотор Запорожје 20.45 ч

Порто – Барселона 20.45 ч

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2466-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore
Прикажи повеќе...

Најново

Свет56 минути

(Видео) Цукерберг го смени името на компанијата и откри како ќе изгледа иднината

Извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, денеска претстави серија нови концепти насочени кон метаверзумот. Метаверзум е широк поим, кој главно...

Македонија6 часа

Седуммина починати и 436 новозаразени од коронавирус во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.732 тестирања, а регистрирани се 436 нови случаи на...

Македонија9 часа

Седумнаесетгодишна пациентка почина од коронавирус

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби утрово од коронавирус почина 17-годишна пациентка од село Сопотиница, Демир Хисар. Според...

Македонија10 часа

Борисов: Гарантирам дека нема да преговараме со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде во Уставот

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов истакна дека нема да има преговори со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде внесено...

Македонија10 часа

Арсовска: Срамно е што моето семејство станува цел на црната кампања

Ниската црна кампања на Заев и Шилегов го допре дното инволвирајќи го моето најтесно семејство, реагира независната кандидатка за градоначалничка...

Македонија10 часа

(Видео) Петровска: И сопругот на Данела Арсовска има бугарска лична карта

СДСМ објави дека и сопругот на кандидатката за градоначалничка на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, има бугарска лична карта....

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ има мнозинство во Советот на Град Скопје, рече Митева

Парламентарната опозиција во македонското собрание согласно бројот на освоени гласови на претстојните локални избори има апсолутно мнозинство во Советот на...

Македонија11 час

Судење за „Плацови на Водно“ – сведок кажуваше како се купувале плацовите и становите на Груевски

Александар Ивановски-Теранова, во својство на сведок во случајот „Плацови на Водно”, посочуваше како биле купувани плацовите, но и становите на...

Забава13 часа

Пиштолот на Алек Болдвин испукал оловен проектил, вели шерифот

Револверот „колт“ со калибар 45, користен на сетот на филмот „’Рѓа“, не бил темелно проверен пред да му го дадат...

Македонија13 часа

Лични карти ќе можат да се подигнат и во сабота и недела

Во пресрет на одржување на вториот круг од локалните избори, што ќе се одржи в недела, на 31 октомври 2021...

Свет14 часа

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока...

Регион14 часа

Во Србија сè поголем број деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и...

Европа15 часа

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен Медикен го...

Свет1 ден

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет1 ден

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија1 ден

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија1 ден

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет2 дена

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Досие