Контакт

Спорт

Аврамовски со два гола учествуваше во вредна победа на Кајзериспор

Објавено пред

Македонскиот фудбалски репрепрезентативец Даниел Аврамовски постигна два гола за својот Кајзериспор во победата над „фенерџијата“ во турската Суперлига, тимот на Денизлиспор.

Кајзери, екипата која грчевито се бори за опстанок во лигата со 6-3 славеше против тимот кој се чини се предаде и идната сезона ќе настапува во втора лига.

Графика:Sofascore за Топспорт.мк
Првиот гол на Аврамовски падна во 26. минута, тогаш за 2-0, додека вториот го постигна во 45. минута, тогаш за 3-1.

Во претходното коло Македонецот приоднесе до нерешениот резултат за својот тим со две асистенции.

Ова се двата погодока на Даниел Аврамовски:

На 4 кола до крајот на првенствената сезона Кајзериспор има 38 бода и е 16-ти, со само бод повеќе од трите тима кои се под него на табелата, од кои два ќе се преселат во понизок ранг.

Спорт

Дејвид Бекам ќе биде гостин на обновената серија „Пријатели“

Објавено пред

Легендата на Манчестер јунајтед и на англиската репрезентација, Дејвид Бекам, е потврден како специјален гостин на новата сезона од легендарната ТВ-серија „Пријатели“.

По пауза од 17 години, „Пријатели“ со Рос, Рејчел, Чендлер, Моника, Џои и Фиби се враќа на 27 мај, откако од 1994 до 2004 имаше 10 сезони со 236 епизоди.

Бекам не е единствено славно име кое ќе биде дел од серијата, најавени се и Џастин Бибер, Лејди Гага, Џејмс Корден и Кара Делевињ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чалханоглу пред трансфер во Јувентус

Објавено пред

Хакан Чалханоглу ќе го напушти Милан по завршувањето на сезоната како слободен играч. Италијанските медиуми тврдат дека репрезентативецот на Турција кариерата ќе ја продолжи во Јувентус.

Чалханоглу ги прифатил условите на Јувентус. Старата дама на фудбалерот му понудила двегодишен договор вреден пет милиони евра по сезона. За споредба, Милан му понудиле договор со годишна плата од четири милиони евра.

Италијанските медиуми се согласуваат дека Чалханолгу само во една ситуација може да го одбие Јувентус, а тоа е Милан да избори пласман во ЛШ, а Јувентус да не успее. Во една таква ситуација, овие извори пишуваат дека Милан ќе ја зголемат понудата за Чалханоглу да остане во Милан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Савичевиќ за регионалната лига: Мислите дека Црвена звезда може да гостува во Сплит?

Објавено пред

Дејан Савичевиќ, некогашниот ас на Црвена звезда и Милан, говорел за ножното основање на регионална лига во фудбал. Актуелниот претседател на Фудбалскиот сојуз на Црна Гора, смета дека невозможно е да се формира, најмног поради политичките тензии кои владеат на просторите на поранешна Југославија.

Дејан Савичевиќ смета дека ќе биде многу тешко, речиси невозможно да се организираат натпреварите во таа лига, а како пример ги навел Црвена звезда и Хајдук од Сплит.

„Времињата се турбулентни, и по толку години страстите не се смирени. Ќе тргне на подобро, а потоа повторно ќе настанат тензии. Дали некој навистина мисли дека Црвена звезда може да гостува во Сплит и да одигра натпревар против Хајдук или Хајдук да гостува во Белград пред публика“, рекол Савичевиќ во интервју за „Меријан спорт“.

„Покрај безбедносен предизвик тука има и административни бариери. Кој ќе управува со таа лига, кој ќе ја води, суди, казнува? Фудбалот не е како кошарката. Полесно е да контролирате 2.000 – 3.000 луѓе, него 20 или 30.000. Не постои полиција која тоа би можела да го контролира“.

Покрај ова Савичевиќ посочува и реални проблеми.

„Исто така немаме термини. Имаме домашни првенства, не можеме да играме во декември, јануари и февруари. Се проширува Лигата на шампиони, се прави Конференциска лига, кога ќе го играме тоа првенство и што ќе биде со домашните шампионати“, прашува освојувачот на две титули во Лигата на шампионите.

„Од една таква регионална лига, Вардар и Будуќност никогаш не би избориле пласман во европските купови. Тешко дека такви тимови би успеале покрај клубовите од „големата четворка“, заклучил Савичевиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Македонија3 часа

Грчките гранични служби го отворија преминот Евзони за македонските граѓани

Од 13 часот е почнато да се пропуштаат возила кон Грција на граничниот премин Евзони. По застојот што настана изутринава...

Македонија3 часа

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Македонија4 часа

Филипче: Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство, Венко Филипче....

Европа7 часа

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Свет8 часа

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да...

Свет8 часа

Во Индија повеќе од 24 милиони заразени од коронавирус, индискиот сој се шири во целиот свет

Бројот на пријавени случаи на Ковид-19 во Индија се искачи на повеќе од 24 милиони лица, а индискиот сој на...

Свет9 часа

Се разгорува воениот конфликт на Блискиот Исток, стотици мртви и ранети

Израелската армија ги засили нападите врз Газа, а од Газа веќе петти ден по ред и натаму се лансираат ракети...

Македонија1 ден

Варвициотис: Не поддржуваме раздвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров утрово во Атина го започна своето учество на 6-от Економски...

Македонија1 ден

Пендаровски: Во регионот сè уште има премногу историја што не држи на задните седишта во Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на виртуелната конференција „Пред иднината – Подготовки за НАТО 2030“ во организација на Атлантскиот...

Свет1 ден

Нова опасност во Индија, смртоносната „Црна Габа“ се појави кај заразените со коронавирус

Се поголем број пациенти во Индија кои се наоѓаат во тешка здравствена состојба поради коронавирусот, добиваат ретка инфекција, т.н. „Црна...

Македонија1 ден

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се...

Македонија1 ден

Од полноќ стапува на сила скратен полициски час

Од полноќ стапува на сила скратениот полициски час кој ќе трае до 4 часот наутро. Олабавување на рестриктивните мерки ќе...

Свет1 ден

(Видео) Состојбата на Блискиот Исток се разгорува, Израел ја разгледува можноста за копнен напад на Газа

Дури и по полноќ, конфликтот меѓу израелските и палестинските сили не стивна. Проектили летаа од двете страни со несмален интензитет....

Свет2 дена

Нетанјаху: Ова е само почеток!

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди дека се ликвидирани неколку команданти на Хамас и се закани со досега невиден напад на...

Регион2 дена

Европратеникот Џамбаски до Србија: Омразата кон Бугарите нема да ве однесе во ЕУ

Бугарскиот член на Европскиот парламент од партијата ВМРО БНД, Ангел Џамбаски ја предупреди Србија дека пристапувањето во ЕУ е можно...

Македонија2 дена

Нови 150 заболени и 16 починати од коронавирус во земјава

Во последните 24 часа се направени 2.093 тестирања, а регистрирани се 150 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 62,...

Македонија2 дена

(Видео) Пристигна унгарската донација од 6.000 дози вакцини, ќе бидат наменети за граничната полиција

Министрите за внатрешни и надворешни работи Оливер Спасовски и Бујар Османи денеска на скопскиот аеродром ја пречекаа делегацијата предводена од...

Македонија2 дена

Груевски, Камчев и Мијалков обвинети за „Плацовите на Водно“, се бара продолжување на притворот за Камчев

Обвинителството бара експремиерот Никола Груевски, заедно со неговиот кум Ристо Новачевски, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, бизнисменот Орце Камчев, неговата...

Македонија2 дена

Хоџа: Погрешни се тезите дека ќе може сѐ и сешто да се легализира

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот...

Досие