Контакт

Спорт

Австралиецот е прв геј активен професионален фудбалер

Објавено пред

Австралискиот фудбалер Џош Кавало стана првиот активен професионален фудбалер кој откри дека е хомосексуалец, барајќи промена за приемот на сексуалноста во фудбалот и добивајќи поддршка од повеќе клубови и фудбалери.

21-годишниот фудбалер од среден ред на Аделаида јунајтед, вели дека е „исцрпен“ од водењето на двоен живот во кариерата.

„Јас сум фудбалер и сум геј. Сакам да играм фудбал и да ме третираат еднакво. Исцрпен сум од тоа да го давам максимумот на теренот и да го живеам овој двоен живот. Мислев дека луѓето ќе реагираат поинаку кон ако откријам. Дека ќе почнат да кажуваат лоши работи или да се потсмеваат со мене. Не е така, дури добив поголем респект“, вели Кавало во видео објавено на социјалните мрежи на клубот.

Кавало, кој пристигна во Аделаида во февруари, вели дека се надева дека ќе ја инспирира следната генерација на фудбалери од ЛГБТ заедницата.

„Се борам со мојата сексуалност шест години, и сега сум помирен. Луѓето кои ме познаваат лично, знаат колку ја ценам приватноста. Бев засрамен што не можам да го правам тоа што го сакам и да бидам геј“, изјави Кавало.

Неговата објава беше поздравена од голем број на фудбалери и фудбалски клубови, меѓу кои и Жерард Пике: „Немам задоволство да те познавам лично, но сакам да ти заблагодарам за чекорот кој го направи. Фудбалот заостанува и ти помогна да одиме напред“.

Досега многу малку поранешни фудбалери објавија дека се хомосексуалци, како поранешниот фудбалер на Лидс јунајтед, Роби Роџерс, како и поранешниот фудбалер од средиот ред а Астон вила, Томас Хицлшпергер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Не го сакаат сите Халанд – реакцијата на навивачката на Волфсбург стана вирална

Објавено пред

Ерлинг Халанд имаше спектакуларно враќање по повредата, откако веднаш по враќањето на теренот постигна гол за да ја комплетира камбек победата на Борусија Дортмунд против Волфсбург (1:3), нешто што наиде на незадоволство на една навивачка на домашниот клуб.

По шест недели пауза, на Норвежанецот му беа потребни само седум минути да го најде патот до мрежата, по што реши да прослави со покажување кон една навивачка на Волфсбург, која очигледно не беше воодушевена.

Самиот Халанд не се лутеше на гестот и го сподели на социјалните мрежи со порака: „Затоа го сакаме фудбалот“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јувентус: Соработуваме со истрагата, сите работи во клубот се законски

Објавено пред

Јувентус и официјално се јави со соопштение дека соработуваат со истрагата за финансиски малверзации и се сигурни дека нивната позиција ќе биде потврдена како целосно законска по најновиот скандал кој го потресува италијанскиот фудбал.

На лошата форма на „старата дама“ се надоврза истрагата за лажно водење на сметководството во клубот за која главни ликови се претседателот Андреа Ањели, заедно со сегашниот и поранешниот директор на клубот, Павел Недвед и Фабио Паратичи (кој сега е во Тотенхем).

„Јувентус потврдува дека јавните обвинители во Торино почнаа со истрага за компанијата и дел од сегашните официјални лица (Андреа Ањели, Павел Недвед и Стефано Черато) и поранешни официјални лица за приходи од продажба и регистрација на играчи. Компанијата соработува со истрагата и е сигурна дека ќе се разјаснат сите моменти и ќе се потврди дека се работело под потребните регулативи и според интернационалната практика во фудбалската индустрија“, се вели во објавата на клубот.

Под истрага економските односи помеѓу Јувентус и Роналдо

Прикажи повеќе...

Спорт

Дончиќ се врати во форма, Далас пак загуби

Објавено пред

Лука Дончиќ беше под критики дека е недоволно физички подготвен на стартот на НБА сезоната, и одговори со 33 поени, 10 скока и 4 асистенции, кои сепак, не беа доволни за победа на неговите Далас маверикс, кои загубија со 120:114 од Вашингтон визардс.

Во финишот на мечот, преку Колдвел-Поуп и Кајл Кузма, Визардс стигнаа до победа, во која Колдвел-Поуп заврши со 16 поени, а Даниел Гафорд имаше 14 поени и 10 скока.

Финикс санс, пак, со 113:107 и совладаа Бруклин нетс, за кои блесна Кевин Дурент со 39 поени, 9 скока и 7 додавања, кои повторно не беа доволни за победа. Девин Букер уфрли 30 поени за Финикс, Крис Пол беше одличен со 22 поени, 8 скока и 5 асистенции.

НБА РЕЗУЛТАТИ

Филаделфија – Минесота 120:121

Аталанта – Њујорк 90:99

Бруклин – Финикс 107:113

Чикаго – Мајами 104:107

Хјустон – Шарлот 146:142

Далас – Вашингтон 114:120

Јута – Њу Ореланс 127:105

Прикажи повеќе...

Најново

Свет59 минути

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија18 часа

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија19 часа

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија21 час

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија22 часа

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија23 часа

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија23 часа

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет24 часа

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет1 ден

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија1 ден

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија1 ден

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион2 дена

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија2 дена

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ2 дена

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно2 дена

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Македонија2 дена

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од...

Македонија2 дена

Автобусот бил технички исправен, годинава 113 пати ја поминал државната граница

Автобусот на „Беса транс“ минатата година во 22 случаја остварил влез – излез од државата, додека, пак, во 2021 година...

Македонија2 дена

(Видео) Утре ќе бидат префрлени во Скопје првите двајца преживеани во автобуската несреќа

Утре ќе бидат донесени првите двајца од седумте преживеани во автобуската несреќа во Бугарија. Тие прво ќе бидат сместени на...

Македонија2 дена

19 починати и 434 новозаболени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.026 тестирања,...

Досие