Контакт

Спорт

Азаренка и Осака во финалето на Ју-Ес опен

Објавено пред

Наоми Осака и Викторија Азаренка ќе играат во финалето на женскиот дел од турнирот на Ју-Ес опен. Осака има титулата од овој гренд-слем, додека Азаренка се пласира во своето прво гренд-слем финале по пауза од седум години.

Азаренка во полуфиналето ја победи Серена Вилијамс во три сета 1/6, 6/3, 6/3. За белоруската тенисерка ова е прва победа против Серена од 2016 година.

Пласман во финалето во три сета избори и Осака. Јапонката славеше против најголемото изненадување на турнирот Џенифер Брејди со 7/6, 3/6, 6/3. Осака во 2018 година го освои Ју-Ес опен, а во јануари 2019 година славеше и на Австралија опен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Квалификациите за ЕП ќе се играат турнирски

Објавено пред

Извршниот комитет на ФИБА поради пандемијата со коронавирусот реши да воведе измени во начинот на кои ќе се играат квалификациските натпревари предвидени за ноември оваа година и февруари 2021 година.

Земајќи го предвид здравјето и безбедноста на играчите, тренерите и службениците и следејќи ја препораката од Медицинската комисија и Комисијата за натпревари, ФИБА реши сите натпревари во двата „прозорци“ да се спроведуваат во т.н. „меури“ (bubbles), наместо на домашни или на гостински терени.
Секој „меур“ ќе се состои од четири или осум екипи (една или две квалификациски групи).
Домаќините ќе бидат одредени на регионално ниво и ќе бидат објавени во догледно време.
ФИБА ќе продолжи да ја следи ситуацијата со КОВИД-19 на дневна основа и да комуницира со нови ажурирања во врска со натпреварите на ФИБА кога е потребно.

Ова би требало да значи дека наредните натпревари на македонските сениорски селекции во квалификациите за Евробаскетот 2021 година, ќе ги одиграме турнирски, на домашен терен, или на теренот на некоја од противничките селекции.
Кошаркарите во ноември требаше да гостуваат во Италија и Естонија, додека во февруари наредната година во Скопје беше закажан мечот со Русија.

Што се однесува за оној женски дел од квалификациите за Евробаскетот 2021, согласност со календарот, нашата женска сениорска репрезентација во ноември ја чекаат дуели со селекциите на Хрватска (гости), на 12 ноември, и на Германија (дома), 15 ноември, додека во февруарскиот, наредната година, следуваат уште два натпревари.

Мечот на гостински терен, против селекцијата на Летонија, на 4 февруари, како и оној на 7 февруари, 2021 кога сме домаќини на репрезентацијата на Хрватска.

фото/kfsm.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Беа потребни 24.000 натпревари во европските купови за да се случи чудото во Бачка Топола

Објавено пред

ТСЦ од Бачка Топола и ФЦБС (поранешна Стеауа) одиграа натпревар во квалификациите во Лига Европа кој долго ќе се прераскажува.

По регуларните 90 минути и продолжениата немаше победник, дуелот заврши 6:6, а по изведувањето на пенали Стеауа победи 5:4. Играчот на ТСЦ Бањац во третата серија го промаши единствениот пенал.

Стеауа поради коронавирусот во Бачка Топола играше без деветмина од првиот тим, а за натпреварот пројави само 14 фудбалери. Од друга страна ТСЦ цело второ полувреме играа со играч помалку, а во продолженијата се бореа со двајца помалку на теренот.

„Граченоте“ портал специјализиран за фудбалска статистика дека по 24.000 одиграни натпревари во европските купови, дуелот во Бачка Топола е прв на кој двата тима постигнале најмалку пет гола.Прикажи повеќе...

Спорт

Ботошани по елиминацијата од Шкендија: Судијата не досуди чист пенал за нас

Објавено пред

Шкендија вчера успеа да победи во Романија кај Ботошани (1:0) и да избори место во наредната рунда каде противник ќе и биде Тотенхем.

Од таборот на романскиот тим за елиминацијата го обвинија шведскиот судија Мохамед Ал-Хаким. Според нив тој во 25 минута не досудил чист пенал по стартот на играчот на Шкендија Павиќ, врз Ашковски. Наместо да покаже на белата точка судијата досиди прекршок во напад од Ашковски.

Погледнете го спорниот момент на кој се жалат Ромамците.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Мицкоски: Јанкулоска ја судеа без докази затоа што не одбра да биде слуга во скутот на Заев

„Мафијата на власт потроши над 8 милиони евра за службени возила, а за набавка на едно службено возило кое го...

Македонија2 часа

40 илјади деца немаат компјутери за да следат онлајн-настава

Училиштата ќе отпечатат материјали за учење од дома за 40 илјади деца, кои немаат техничка опрема за следење на онлајн-наставата....

Македонија2 часа

Интегра го тужи Мицкоски, од него бара 100 илјади евра за клевета

Партијата Интегра поднесе тужба против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку која бара 100.000 евра поради изнесени клевети и лаги...

Македонија3 часа

Обвинителството поднесе жалба за условната казна за сообраќајната несреќа кај Млечен ресторан

Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд поднесе жалба на пресудата за условна казна за сообраќајната несреќа што пред две...

Регион4 часа

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа Јанис, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат...

Свет4 часа

Национален парк на Тајланд по пошта им го враќа на туристите ѓубрето што го оставиле зад себе

Посетителите на националните паркови на Тајланд, по враќањето дома, може да почнат да добиваат пакети во кои им е испратено...

Македонија4 часа

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд, по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна, која ѝ беше изречена на...

Регион5 часа

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција почна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како медиган. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето...

Македонија5 часа

Се расчистува дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски“

Општина Карпош почна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски“, кој изминатава недела гореше во два...

Свет5 часа

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го...

Свет6 часа

Кина спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против Ковид-19

Кинескиот министер за наука и технологија, Ванг Џиганг, изјави дека земјата во моментот спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против...

Економија6 часа

Жените сè уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ7 часа

Тачи на Трамп ќе му додели Орден на слободата

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа7 часа

Чешка соборува рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број нови случаи за...

Свет7 часа

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот со петнаесетина...

Регион7 часа

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија18 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ19 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет19 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија20 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Досие