Контакт

Спорт

Бадељ е херојот на Џенова, спаси бод во 94. минута

Објавено пред

Со топовски удар од 20-тина метри Милан Бадељ во 94. Минута и донесе бод на Џенова (2-2) на својот стадион во дуелот против Верона.

Тимот на капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев иако двапати имаше негатива на средбата, сепак ја продолжи серијата без пораз во Серија А.

Верона имаше водство од 0-1 преку Илиќ веќе во 17. Минута.

Шомуродов во 48 минута погодува за израмнување 1-1.

Пандев влезе во игра во 67 минута на местото на Стротман, а 6 минути претходно Верона повторно поведе, овојпат со 2-1. Стрелец на погодокот – Фараони.

По еден корнер во последните мигови од дуелот топката се одби на 20-тина метри од голот на Силвестри, на неа налета Бадељ и ја затресе мрежата за конечни 2-2.

Со денешниот освоен бод Џенова е 11-та со 26 бодови, додека Верона сега има 34 и е на 9-тата позиција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Енди Мареј ги избришал своите социјални мрежи по гледање на документарец

Објавено пред

Поранешниот светски рекет број 1, Шкотланѓанецот Енди Мареј признава дека ги избришал Твитер и Инстаграм од својот телефон откако го гледал документарниот хит на „Нетфликс“, „Социјална дилема“ (The Social Dilemma).

Мареј признава дека во последните месеци прочитал многу написи за неговото наводно повлекување од тенисот, но тоа не е причината за заминувањето од социјалните мрежи, туку документарниот филм во кој се зборува за влијанието на овие мрежи на човековото однесување.

„Немам Твитер на телефонот, а минатата недела го избришав и Инстаграм. Не поради коментарите за пензионирање. Ако си на тие мрежи, тогаш ги гледаш тие вести, но тоа не беше причината. Пред некое време го гледав тој филм ‘Социјална дилема’ и мислев дека е брилијантен. Потоа ги гледав интервјуата со тие кои го направија филмот и сфатив, да, готово за мене со тие работи“, вели 33-годишниот Мареј.Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ се пофали со „најубавиот“ дочек, доби честитки и од Роџер Федерер

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ се врати дома по освојувањето на деветтата титула од Австралија опен и вкупно 18-ти гренд слем трофеј, и таму го пречека одличен поздрав од неговото семејство.

На тенискиот терен со топчиња беа напишани 18-те гренд слем трофеи кои ги освои Ѓоковиќ, како и порака од неговата сопруга Јелена, од ќеркичката Тара и синот Стефан.

И ривалите му честитаа на Ѓоковиќ – Роџер Федерер, чиј рекорд од 310 недели на првото место на АТП листата го израмни Србинот, реши да го испочитува тој момент со пост на Твитер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Солзи за Крањчар – Нико Ковач се расплаче на прес-конференција на Монако

Објавено пред

Тренерот на Монако, Нико Ковач не успеа да ги додржи солзите на прес-конференцијата пред гостувањето кај Стразбур откако беше запрашан за смртта на Златко Цицо Крањчар, легендарниот хрватски тренер, кој вчера почина на 65 години.

„Тажен сум, тој ми беше мој тренер. Извинете. Не ми е лесно, бидејќи заедно поминавме прекрасни моменти. Златко прво беше прекрасна личност, секогаш весела личност и тренер од кого многу научив. Тој ми ја даде капитенската лента во хрватската репрезентација, така што значењето е уште поголемо. Нека почива во мир“, изјави Ковач.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија6 часа

Потврдени 726 нови случаи на коронавирус во Македонија, седум лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 726 нови случаи на коронавирус, 368 оздравени и седум починати лица, соопшти...

Македонија7 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет9 часа

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ10 часа

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија11 час

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа12 часа

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет13 часа

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет14 часа

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет1 ден

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет1 ден

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа1 ден

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет1 ден

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија1 ден

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија1 ден

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија1 ден

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион1 ден

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија1 ден

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа1 ден

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет2 дена

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Досие