Контакт

Спорт

Баерн барал од Тер Штеген да не потпишува нов договор

Објавено пред

Марк Андре тер Штеген има договор со Барселона до 2020 година. Каталонците се обидуваат да го натераат да го продолжи договорот, но според информациите преговорите помеѓу двете страни не одат во добра насока. Тер Штеген е незадоволен, бара драстично зголемување на платата. Застојот во преговорите се обидува да го искористи Баерн Минхен. Тие сакаат Тер Штеген да го наследи Мануел Ноер кој како стојат работите ова лето ќе го напушти Минхен.

Според германските медиуми од Баерн дури и му сугерирале на Тер Штеген да не го продолжува договорот со Барселона. Му гарантирале поголема плата од онаа што ја има во Барселона и место на голот.

Тер Штеген од Барселона барал двојно поголема плата. Сакал клубот и со финансискиот дел да покаже дека тој по Меси е најзначаниот играч во тимот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гвардиола на шопинг во Милано

Објавено пред

Тренерот на Манчестер сити е заинтересиран за фудбалерот на Милан Исмаел Бенасер. Според медиумите тој бил подготвен да ја плати откупната клаузула која изнесува 50 милиони евра.

Бенасер минатото лето од Емполи пристигна во Милан. Клубот од „Сан Сиро“ за него плати 16 милиони евра. Овој фудбалел кариерата ја започнал во Арл, од 2015 до 2017 година бил во Арсенал каде не добил шанса.

Гвардиола сметал дека 22 годишниот Бенасер би бил идеално решение за средниот ред на неговиот тим.

Исмаел Бенасер е репрезентативец на Алжир. Со својата репрезентација лани го освои Купот на Африка. Бенасер беше прогласен за МВП на турнирот.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Ауба е премногу добар за да игра во Арсенал“

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Ливерпул Џејми Карагер верува дека Арсенал се наоѓа во неповолна ситуација со Пјер-Емерик Обамејанг и дека клубот час поскоро мора да донесе одлука околу неговата иднина.

Фудбалерот од Габон е најдобриот играч на Арсенал откако во јануари 2018 година пристигна од Борусија Дортмунд за сума од 63,5 милиони евра. Ауба има постигнато 67 гола на 97 натпревари.

Обамејанг игра добро меѓтоа Арсенал не успева да избори пласман во Лигата на шампионите. Поради тоа тој сака да го напушти клубот. Карагер смета дека Арсенал се наоѓа во слична ситуација во која во 2014 година бил Ливерпул со Луис Суарез.

„Кга бев при крајот на кариерата ние бевме во ваква ситуација, секогаш бевме надвор од Топ 4. Артета мора да се запраша – дали ќе игра во ЛШ со Обамејанг? Дали тој ќе замине без обесштетување на крајот од наредната сезона доколку не го пуштат сега? Таа одлука мора да ја донесат. Доколку не сака да игра за Арсенал нека го пуштат. Во овој момент една работа е сигурна: Обамејанг е премногу добар за да игра во Арсенал“, рекол Карагер.

Ливерпул во 2014 година го продаде Суарез во Барселона кој со Каталонците освои многу трофеи. Прашање е дали истото ќе го напарави и Арсенал со Обамејанг.

Договорот на Габонецот истекува во јуни 2021 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Андре Силва во голгетерска серија, Ајнтрахт лесно во Бремен (видео)

Објавено пред

Андре Силва го постигна својот четврти гол по рестартот на Бундеслигата за да ги предводи Ајнтрахт Франкфурт до 3:0 победа на гостувањето кај Вердер Бремен, рушејќи ги надежите на домаќините за излегување од зоната за испаѓање.

Португалецот Силва, кој дојде во Бундеслигата од Милан, го отвори резултатот во 61. минута по асистенција на Филип Костиќ, пред Штефан Илзанкер во 81. минута и 90. минута да ја потврди победата со која Ајнтрахт скокна на 11. место на табелата со 35 поени.

За Вердер пак, ова е разочарувачки финиш на низата на три натпревари без пораз, и тие остануваат претпоследни во Бундеслигата со 25 поени, три поени од 15-пласираниот Мајнц.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет20 минути

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Свет38 минути

Џорџ Флојд имал коронавирус

Обдукцијата покажала дека убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на коронавирус, објави Си-Ен-Ен. Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјавил дека...

Македонија2 часа

Мицкоски призна дека бил во кафеaна, не знаел дека е забрането да се седи внатре

Откако Државниот пазарен инспекторат вчера објави дека инспекторите биле спречени да извршат надзор во кафеана во Дебар маало, а после...

Македонија12 часа

(Видео) Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер на политичка партија

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат...

Македонија12 часа

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да...

Македонија14 часа

Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд...

Топ17 часа

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија18 часа

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија19 часа

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија20 часа

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија21 час

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет24 часа

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа24 часа

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет24 часа

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет1 ден

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа1 ден

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион2 дена

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет2 дена

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет2 дена

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Досие