Контакт

Спорт

Баерн не се предава: Немаме потреба да го продаваме Левандовски

Објавено пред

Кој ќе ја добие војната меѓу Левандовски и Баерн Минхен? Фудбалерите секогаш се во предност во вакви ситуации бидејќи никој не сака незадоволен играч, но Баерн Минхен на секој начин се обидува да го задржи Левандовски во своите редови и покрај незадоволството што го покажува полскиот напаѓач во последните две недели.

dobivaj vesti na viber

Тој истакна дека повеќе не сака да игра за Баерн, а има понуда од Барселона и сака да се пресели на „Камп Ноу“.

Откако Оливер Кан проговори за случајот Левандовски, сега коментар даде и првиот човек на клубот, Херберт Хајнер.

„Не сме во економски проблеми, па нема потреба да го продаваме Левандовски. Сакаме да ги имаме најдобрите играчи и Роберт е еден од нив. Затоа, сигурен сум дека ќе игра за нас следната сезона”, изјави претседателот на Баерн Минхен, Херберт Хајнер во интервју за „Билд“.

Левандовски има уште една година од договорот со Баерн Минхен.

Спорт

Бањаја доминираше во Асен, два пада за шампионот Квартараро

Објавено пред

Франческо „Пеко“ Бањаја победи на „катедралата на брзината“ во холандскиот Асен за да се врати во борбата за титулата, која станува неизвесна по двата пада на лидерот Фабио Квартараро. Воачот на тимот на Валентино Роси, Марко Бецеки стигна до својот прв подиум на второто место, додека Маверик Вињалес обезбеди прв подиум за него оваа сезона.

dobivaj vesti na viber

За асот на Дукати, оваа е трета победа оваа сезона и доаѓа откако не заврши три од последните четири трки во шампионатот, со што може да се надева дека се враќа во борбата за титулата.

Бањаја стартуваше од пол-позицијата и успеа да остане прв и да направи предност од 2 секунди пред ривалите, додека Квартараро падна на четвртото место, дозволувајќи Алеш Еспархаро да стигне зад Италијанецот. Веќе во петтиот круг, Квартараро прави грешка и го „собира“ и Еспархаро пред него, дозволувајќи Марко Бецеки да избие на второто место. И покрај падот, Квартараро и Еспархаро останаа во трката.

Светскиот шампио и лидер во генерален пласман Квартараро, потоа застана во својата гаража барајќи да се откаже од трката, но од Јамаха му порачаа да продолжи за тој да има уште еден незгоден пад на рамо пред конечното откажување. Во исто време Еспархаро, кој претходно постави рекорд на патеката, успеа да се искачи до седмото место на шест круга пред крајот, за во последниот круг да избие на четвртото место. И покрај заканите од дожд во финишот, Бањаја ја задржа огромната предност пред сателитскиот возач на Дукати, Марко Бецеки и Маверик Вињалес на Априлија.

Квартараро и покрај освоените нула поени, останува лидер во генерален пласман со 172 поени, 21 пред Еспархаро на второто и 58 поени пред Жоан Зарко на третото место. Бањаја е четврти со 66 поени помалку.

Прикажи повеќе...

Спорт

Монако го потврдија трансферот на Минамино од Ливерпул

Објавено пред

Тренерот на Монако, Филип Клемен потврди дека го добил големото засилување во летниот преоден рок, напаѓачот на Ливерпул, Такуми Минамино. Иако формално договорот не е потврден Клемен во саботата по пријателскиот меч со Серкл Бриж потврди дека Јапонецот доаѓа во кнежевството, наводно за 15 милиони фунти.

dobivaj vesti na viber

„Го следиме подолго време и тој беше високо на нашата листа. Сите сме сигурно дека ќе ни донесе голем напредок во квалитетот на Монако“, изјави Клемен.

Минамино дојде на „Енфилд“ за 7.2 милиони фунти во јануари 2020 од Ред бул Салцбург, но не успеа да се наметне во првиот тим на Јирген Клоп. Надежите за иднина во Ливерпул станаа уште помали за 27-годишниот Јапонец по трансферите на Луис Дијаз и Дарвин Нуњез. Во две и пол сезони со Ливерпул, тој имаше 53 настапи, од кои само 11 во Премиерлигата минатата сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса и Јунајтед блиску до договор за Де Јонг, Каталонците со нова понуда за Левандовски

Објавено пред

Манчестер јунајтед и Барселона се блиску до договор за трансферот на Френки де Јонг за 80 милиони евра, ставајќи крај на една од најдолгите „саги“ во летниот преоден рок и дозволувајќи каталонскиот клуб да даде нова понуда за Роберт Левандовски од Баерн Минхен.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот фубалер на Ајакс, Де Јонг наводно е клучниот човек во изградбата на нов Јунајтед од страна на менаџерот Ерик Тен Хаг, и според каталонскиот „Спорт“ договорот ќе се потпише до крајот на јуни. Барселона првично бараше 80 милиони евра, и не попушташе по двете официјални понуди од „ѓаволите“.

Во исто време, Барселона ја дала последната понуда за Левандовски, блиску до посакуваните 50 милиони евра од германскиот шампион. Агентот на Левандовски, Пини Захави веќе преговарал со Баерн и Барселона се оптимисти дека заедно со трансферот на Де Јонг, ќе се комплетира и трансферот на полскиот напаѓач. 33-годишниот Левандовски јавно побара трансфер од Баерн, велејќи дека на таа „ера“ и дојде крај.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

„Брисел ја поддржа бугарската позиција“ – Петков образложи што ќе се случува ако Македонија го прифати францускиот предлог

Бугарскиот премиер Кирил Петков рече дека Скопје веќе има избор за сопствената иднина, а Бугарија успеала да ги заштити своите...

Топ3 часа

(Видео) Фатени дилери кои сакале да внесат кокаин, хашиш и марихуана преку граница

Доцна синоќа на  граничниот премин „Табановце“ полицијата и мобилен тим од Царинската управа, фатиле тројца дилери од кои две се жени...

Свет4 часа

Самит Г7: Во фокус војната во Украина и цената на нафтата

Во Германија денеска почнува самитот на Г7, а главна тема е војната во Украина и цената на нафтата. Авионот на...

Свет5 часа

(Видео) Би-Би-Си во база на странските борци во Украина, ги има околу 20.000 од повеќе од 50 земји

Повеќе од 20.000 странски борци од повеќе од 50 земји се приклучиле кон украинската армија од почетокот на конфликтот во...

Свет7 часа

Вирусот добива ново име – „Да бев мајмун, би протестирал, тоа навистина не е мајмунска болест“

Мајмунските сипаници наскоро би можеле да добијат ново име бидејќи постоечкото поттикнува дискриминација и стигматизира. Светската здравствена организација минатата недела...

Европа8 часа

Зеленски: Ќе ги вратиме сите наши градови

Украина ќе ги врати сите градови што ги зазедоа Русите, вклучително и Северодонец, изјави украинскиот претседател, Володимир Зеленски. Како што...

Македонија20 часа

Парада на гордоста во Скопје под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“

Под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“ во Скопје се одржува третото издание на „Скопје прајд“. Учесниците на парадата...

Свет23 часа

Норвешкото разузнавање: Пукањето во Осло е терористички акт на радикален исламизам

Норвешките разузнавачки служби задолжени за борба против тероризмот објавија дека го третираат како акт на радикален исламизам пукањето во кое...

Регион1 ден

Радев: Францускиот предлог можеше да биде многу поуспешен

„Таканаречениот ‘француски предлог’ содржи многу основни бугарски барања, но воопшто можеше да биде многу поуспешен, вклучително и бугарско-македонскиот протокол, доколку...

Македонија1 ден

Осуда од македонското МНР за написите „Македонија е Бугарија“ во парламентот во Софија

Македонското Министерство за надворешни работи најостро ги осудува вчерашните написи „Македонија е Бугарија“, кои можеа да се видат во рацете...

Македонија1 ден

Францускиот предлог е голем напредок во наша корист, смета партијата на Љубчо Георгиевски

ВМРО-Народна партија оценува дека со вчерашната одлука на бугарскиот парламент со кој се поддржа францускиот предлог и даде согласност да...

Свет1 ден

Џонсон: Се плашам дека Украина ќе биде принудена да направи лош мир

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека стравува дека Украина може да се соочи со притисок да преговара за мировен договор...

Македонија1 ден

Преведувач од Македонија: Добив понуда од ЕУ за превод од „северномакедонски“ јазик

Преведувач од Македонија на социјалните мрежи сподели дека добил понуда за превод на материјали од „северномакедонски“ јазик. „Кој е тој...

Свет1 ден

(Видео) Возач удри во демонстрантите за право на абортус во Ајова, едно лице повредено

Во вториот по големина град во американската сојузна држава Ајова, Сидар Рапидс, возач влетал кон мирни демонстранти за правото на...

Македонија1 ден

Пендаровски за „Скопје прајд“: прифаќањето на различностите е показател на зрело, демократско и отворено општество

Претседателот Стево Пендаровски посети волонтери и организатори на парадата на гордоста Скопје прајд 2022, со кои имаше можност директно да...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен

Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен, дали се прави дефокус од одговорноста за...

Свет2 дена

Путин го нарече Западот циничен: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот нема да има проблем да добие жито од Источна Европа, особено од Русија....

Свет2 дена

Ватикан: Одлуката на американскиот Врховен суд за абортусот е предизвик за светот

Папската академија за живот денеска ја пофали одлуката на Врховниот суд на САД да им дозволи на федералните држави да...

Свет2 дена

(Видео) Бајден за одлуката на Врховниот суд: Ова е тажен ден за нашата земја

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати по одлуката на Врховниот суд да дозволи забрана на абортусот. Тој на почетокот рече...

Македонија2 дена

Маричиќ: Достоинствено ќе чекориме на патот кон полноправно членство на ЕУ

Нашата Влада направи сериозни напори и во изминатите години но особено во овој состав во изминатите неколку месеци на повеќе...