Контакт

Спорт

Баерн со пресврт победи во „Дер Класикер“

Објавено пред

Големото дерби во Бундес лигата им припадна на фудбалерите на Баерн Минхен. Баварците, во Дортмунд, ја победија Борусија со 3:2. По седум кола Баерн се лидери на табелата со 18 поени, Лајпциг има 16, а Борусија Дортмунд 15.

Шампионите на Германија и Европа уште еднаш покажаа дека во моментов немаа конкуренција. Баерн со пресврт славеа на теренот на големиот ривал од Дортмунд.

Најинтересните моменти во првиот дел се случија во самиот финиш на полувремето. Напрвин капитенот на Дортмунд, Марко Ројс, го совлада Мануел Нојер по додавањето на Гереиро.

Предноста на Дортмунд, три минути подцна ја поништи Давид Алаба.

Пресврт Баварците наптравија во 48 минута, кога Роберт Левандовски погоди од тешка позиција.

Во 80 минута, Халанд згреши на проловината на Баерн, следуваше пеколен контра-напад кој го реализираше Лирој Сане.

Три минути подоцна Халанд успеа да го намали резултатот.

Сепак до крајот на мечот гол постигна Баерн и тоа преку Левандовски, но голот беше поништен поради офсајд.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Строги правила за Австралија опен – Турнирот ќе започне на 8.февруари

Објавено пред

Првиот Гренд слем во сезоната, Австралија опен, ќе започне две три недели подоцна од вообичаениот термин. Наместо на 18.јануари, турнирот ќе започне на 8.февруари, тврди „Лекип“. Овој извор открива дека за учесниците се подготвени строги протоколи на кои ќе мора да се придржуваат.

„Лекип“, објави дека предлогот на владата на Австралија, за одржување на турнирот, ги содржи следните точки:

1. Пристигнувањето на учесниците од 15. до 17.јануари
2. Престој во „меурот“, за сите ќе важи до 31.јануари
3. Никој надвор од својата соба не смее да биде повеќе од пет часа. Тоа време би било ограничено на тренинзите и останатите активности за подготовки
4. Во Мелбурн парк, само едно лице ќе може да биде во придружба на тенисер или тенисерка
5. Доколку се формираат парови за тренинг, тие ќе може да тренираат само еден со друг додека тра 14-дневниот карантин

6. Ако се појави позитивен корона-тест, тогаш лицето задолжително ќе мине две недели во самоизолација
7. ПЦР тестови ќе се прават на првиот, третиот, десеттиот и 14 ден од карантинот.

Кога задолжителниот карантин ќе заврши, на играчите ќе им биде дозволено слободно да се движат низ Мелбурн.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал се распрашува за напаѓач кој минатата сезона играше во втората шпанска лига

Објавено пред

Реал Мадрид е во потрага по нов напаѓач. „Кралскиот клуб“ се поврзува со Ерлинг Халанд, но таа варијанта не е реална, барем не во јануарскиот преоден рок. Португалската „А Бола“, пишува, дека Реал во претстојниот преоден рок ќе се обиде да го донесе напаѓачот на Бенфика, Давид Нуњез.

Репрезентативецот на Уругвај, во летниот преоден рок, од Алмерија се пресели во Бенфика за 24.000.000 евра. Со Бенфика има договор до 2025 година.

Нуњез има 21 година, тој од почетокот на сезоната за Бенфика настапил на 11 натпревари, постигнал пет гола и забележал шест асистенции.

Реал, планира да го донесе Њуњез како замена за Лука Јовиќ, на чии услуги тренерот Зонедин Зидан не нема да смета. Шпанците тврдат дека позицијата на Јовиќ може да се смени само доколку Зидан добие отказ.

„А Бола“, не објави колку пари Бенфика бара за својот напаѓач, односно колку од Реал се подготвни да понудат за Уругваецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

„И Барселона треба да ја повлече десетката“

Објавено пред

Седум дена поминаа од смртта на Диего Марадона. Неговата смрт се уште е топ тема во фудбалскиот свет.

Синот на Марадона, Диего Марадона јуниор, во интервју за „Марка“, рекол дека сите тимови во кои што играл неговиот татко треба да ја повлечат десетката.

Со години таква пракса спроведува само Наполи.

„Сметам дека дресот со број 10 треба да го повлечат клубовите во кои играше. Да, вклучувајќи ја и Барселона“, рекол Марадона јуниор.

Диего Марадона, кариерата ја започнал во Аргентинос јуниорс, а потоа играл за Бока јуниорс, Барселона, Наполи, Севилја и Њувел Олд Бојс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Земјотрес во Македонија, епицентарот во близина на Скопје

Земјотрес со јачина од 3,4 степени ја погоди Македонија. Според првичните податоци на веб-страницата www.emsc-csem.org која објавува податоци за земјотреси...

Македонија2 часа

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија2 часа

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија3 часа

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија3 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија3 часа

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет3 часа

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион4 часа

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Свет4 часа

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Регион4 часа

Во Хрватска 3.539 новозаразени и 55 починати од Ковид-19

Според официјалните податоци, во Хрватска денес има 3.539 новозаразени лица со Ковид-19, а 55 пациенти починале. Хоспитализирани се 2.408 пациенти,...

Македонија5 часа

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се примени 30 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 16 града

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира во 16 града. Од партијата најавија дека на протестите ќе биде испратена порака до премиерот Зоран...

Свет6 часа

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет7 часа

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Свет7 часа

Американскиот секретар за правда: Нема докази за изборна измама

Американскиот секретар за правда, Вилијам Бар, рече дека Секретаријатот за правда не нашол докази за широко распространета изборна измама што...

Свет8 часа

Макрон: Вакцинацијата во Франција ќе почне во јануари

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека програмата за вакцинација на коронавирус најверојатно ќе се активира на почетокот на јануари...

Македонија21 час

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија21 час

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија21 час

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ23 часа

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Досие