Контакт

Спорт

Бајрон Скот „ги помеша брзините“: Југославија и Русија може да ги изненадат САД

Објавено пред

Легендарниот кошаркар, а подоцна и тренер на ЛА Лејкерс – Бајрон Скот ја прокоментира селекцијата на САД која ќе настапи на ОИ во Токио ова лето.

„Франција има добар тим. Југославија секогаш е добра, како и Русија. Секогаш има некое изненадување, можеби оваа година тоа ќе е Кина“ изјави Скот заборавајќи дека Југославија одамна не постои, а Србија не се квалификуваше на ОИ.

Да биде иронијата уште поголема, на Олимпијадата во Јапонија не се пласираа ниту Русија, ниту Кина.

За играта на „дрим-тимот“ на САД во подготвителниот период Скот не е премногу загрижен.

„Поразот од Нигерија е веројатно најголемиот неуспех во историјата на селекцијата на САД, меѓутоа не сум загрижен. Почеток е на подготовките и нашата селекција е најголемиот фаворит за првото место. Селекторот Грег Поповиќ ќе ги доведе во ред работите“ рече Скот кој за утеха не го погреши името на американскиот селектор.

Спорт

Брејтвајт: Го видов Ериксен мртов, никогаш нема да го заборавам тој момент

Објавено пред

Фудбалерот на Барселона и на данската репрезентација, Мартин Брејтвајт признава дека мислел дека неговиот соиграч Кристијан Ериксен е мртов при страшните сцени во Копенхаген во првиот меч на ЕУРО 2020 и признава дека тој момент ќе остане со него до крајот на животот.

Ериксен колабираше при финишот на првото полувреме од мечот со Финска (кој Данска потоа контроверзно го загуби со 0:1 откако мечот се доигра), по што 20-тина минути добиваше медицинска помош и практично беше вратен во живот со помош на дефибрилатор. Тој сега е излезен од болница, а нема најава дека ќе ја прекине фудбалската кариера.

Неговиот колега Брејтвајт вели дека тој момент ќе остане со него цел живот.

„Еден од најстрашните моменти во мојот живот. Тоа што требаше да биде најголемиот спортски настап во историјата на Данска се претвори во кошмар. Кога го погледнав, бев сигурен дека е мртов. Кога ќе видите тело на личност која веќе не е со вас веднаш ви е јасно. Почнав да се молам да биде во ред и да го оживеат. Единствено тоа можев да го правам. На крајот, најважно е што Кристијан сега е во ред“, вели Брејтвајт.

Данска, и покрај поразите во првите два меча, на крајот стигна до полуфиналето, каде што загуби од Англија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нема двојно злато за Бенчич – Крејчикова и Синијакова не се даваат

Објавено пред

Првите носителки, Чехинките Барбора Крејчикова и Катерина Сиијакова се олимписки шампионки во двојки, откако со 7:5/6:1 ја совладаа швајцарската двојка Белинда Бенчич-Викторија Голубич.

Иако го имаа првиот брејк поен на мечот, Бенчич и Голубич по тесниот прв сет немаа сили против Синијакова и Крејчикова, кои поведоа со 3:0 во вториот сет на пат до лесна победа. Со ова тие ја продолжија неверојатната победничка сезона, во која триумфираа и на Австралија опен, Ролан Гарос и на Мастерсот во Рим.

Бенчич, пак, пропушти шанса да освои двоен златен медал, откако во финалето во сингл ја победи Чехинката Маркета Вондроушова.

„Дури и да ја прекинам кариерата сега, ќе бидам пресреќна. Благодарност до сите наши навивачи“, изјави Бенчич.

Прикажи повеќе...

Спорт

Абрамович е само петти на листата на најбогати фудбалски газди

Објавено пред

Фудбалските фанови подолго време се восхитуваат на финансиската моќ на Роман Абрамович и неговата подготвеност да плаќа големи суми за фудбалери со кои се стигнува до големи титули, но последната листа на најбогати фудбалски газди го поставува само на петтото место.

На врвот според „Дејли стар“, без изненадувања е Шеик Мансур, газдата на Манчестер сити со богатство од фантастични 20 милијарди долари. 50-годишниот Мансур преку својата Абу Даби јунајтед групација го презеде Сити за 210 милиони фунти во 2008 година, по што изгради тим кој освои пет титули од Премиер лигата, шест од Лига купот и два ФА купа.

Борбата за врвот, сепак, не беше лесна – тој го „победи“ газдата на Ред бул, и следствено на РБ Лајпциг и Ред бул Салцбург, Дитрих Матешиц, кој има богатство од 19 милијарди долари. По него следуваат претседателот на Јувентус, Андреа Ањели со 14 милијарди долари и газдата на Хофенхајм, контроверзниот Дитмар Хоп со 13 милиони долари.

54-годишниот Абрамович, кој е газда на Челси од 2003 година, е петти со богатство од 12 милијарди долари. Под него, да потсетиме, Челси освои 5 титули од Премиер лигата, 5 од ФА купот, 3 од Лига купот, 2 од Лигата на шампионите и 2 од Лига Европа.

ТОП 10 НАЈБОГАТИ ФУДБАЛСКИ ГАЗДИ

1.Шеик Мансур – Манчестер сити (20 милијарди $)

2.Дитрих Матешиц – РБ Лајпциг (19 милијарди $)

3.Андреа Ањели – Јувентус (14 милијарди $)

4.Дитмар Хоп – Хофенхајм (13 милијарди $)

5.Роман Абрамович – Челси (12 милијарди $)

6.Филип Аншуц – ЛА галакси (10 милијарди $)

7.Стен Кренке – Арсенал (9 милијарди $)

8.Насер Ал-Хелаифи – Пари Сен-Жермен (8 милијарди $)

9.Жанг Џиндонг – Интер Милано (7.6 милијарди $)

10.Роберт Крафт – Њу Ингланд револушн (6 милијарди $)

Прикажи повеќе...

Најново

Европа45 минути

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Топ1 час

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за...

Македонија2 часа

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Македонија2 часа

Oд денес аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Од денес започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, во месечен износ од 2400 денари за 9...

Свет2 часа

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони...

Спорт4 часа

Дресел е првата ѕвезда на Олимпијадата со пет златни медали!

Американскиот пливач Кејлеб Дресел стигна до своето петто злато на Олимпијадата во Токио комплетирајќи едно од најголемите спортски остварувања во...

Регион14 часа

(Видео) Евакуирани четири села во Грција поради пожари

Шумските пожари што избија денеска на западниот дел на Пелопонез ги принудија грчките власти да евакуираат четири села, како и...

Свет18 часа

Британскиот премиер го очекува своето седмо дете

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката...

Свет19 часа

(Видео) Протести во Париз против задолжителната вакцинација, полицијата употреби солзавец

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се...

Топ20 часа

Нападната вработена во Ургентниот центар во Куманово

Вработена во Ургентниот центар во Куманово пријавила дека додека била на работното место ја нападнало едно лице. Инцидентот се случил...

Македонија22 часа

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Македонија24 часа

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет1 ден

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ поразен – пристигна како најголем фаворит за златниот медал, на крајот не упеа да освои ниту бронза

Олимпискиот турнир во сингл за најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, се претвори во кошмар. Во Токио пристигна како најголем фаворит...

Македонија1 ден

Горан Сугарески разрешен од директорската функција во Царинската управа

Владата го разреши Горан Сугарески од функцијата директор на Царинската управа. „Владата ја прифати одлуката на Комисијата за именување, Горан Сугарески да...

Економија1 ден

Државата ќе им даде 111 милиони денари помош на туристички агенции, ресторани за свадби и ноќни клубови

Владата ќе додели еднократна финансиска помош во висина од 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за...

Македонија1 ден

(Видео) Државата ја зголеми наградата за олимпиецот Георгиевски

Владата на 93-та седница ја дополни одлуката за паричната награда за постигнатиот врвен олимписки успех на Дејан Георгиевски на Летните...

Регион2 дена

Вишеградската група со поддршка за „Отворен Балкан“, соработката ќе придонесе за регионална стабилност

Земјите од вишеградската група (Унгарија, Чешка, Словачка и Полска) го поздравија формирањето на иницијативата „Отворен Балкан“ (поранешен минишенген) од страна...

Регион2 дена

Српски автобус се преврте во Германија, повредени најмалку 19 лица

Најмалку 19 лица се повредени при превртување патнички автобус на германскиот автопат А13 помеѓу Стааков и Фрајвалде во правец на...

Македонија2 дена

Поради неправилности во работењето, сменет директорот на Националната библиотека „Свети Климент Охридски“

Директорот Фремзим Даути се разрешува од должноста директор на Националната установа, Национална и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ – Скопје...

Досие