Контакт

Спорт

Балак: Жозе Мурињо е идеална опција за тренер на Баерн

Објавено пред

Екс-фудбалерот на Баерн Минхен и на германската фудбалска репрезентација, Михаел Балак смета дека португалскиот стратег, Жозе Мурињо би бил идеално решение за тренерската позиција во Баерн Минхен.

По очајниот старт на сезонава во Бундеслигата, Хрватот Нико Ковач успеа да ја консолидира екипата и да ја доведе до водечката позиција на табелата со бод повеќе од Борусија Дортмунд.

Откако ги загубија шансите за прогрес во Лигата на шампиони, јасно е дека Ковач може да си ја зачува позицијата исклучиво доколку стане шампион на Германија со Баерн.

Сепак Балак смета дека Мурињо би требало да седне на клупата на Баварците.

„Моментно Нико Ковач е на местото тренер и тоа мора да се почитува. Добро ја работи својата работа, но во иднина со доведувањето на Мурињо би се донел гламур во Баерн, но и во целата Бундеслига. Со реномето на Португалецот на клубот би му било полесно да ангажира некои од најголемите ѕвезди на европскиот фудбал. Моментно Бундеслигата нема асови како во Премиерлигата“ – смета 42-годишниот екс-фидбалер кој играше во Челси кога Мурињо беше кормилар на тимот.

Балак како позитивен пример го посочи ангажирањето на Пеп Гвардиола, но и Трапатони, Ван Гал и Анчелоти, кои своевремено беа тренери во минхенски Баерн.

„Додека соработувавме во Челси често разговаравме за Баерн. Мурињо многу го почитува клубот“ изјави Балак за „Билд“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Потоп за „Фармацевтите“, Ајнтрахт се врати за лудо реми со Фрајбург (видео)

Објавено пред

Вечерните мечеви од 28. коло од Бундеслигата донесоа еден драматичен пресврт во Франкфурт, „потоп“ на Леверкузен на домашен терен, и едно реми без голови меѓу Вердер и Менхенгладбах.

Леверкузен со победа над Волфсбург можеше да се искачи на третото место во Бундеслигата, но наместо тоа им се случи вистинска домашна катастрофа од 1:4 од Волфсбург. Марин Понграчиќ им донесе водство на гостите во 43. минута, по што следуваа црни 11 минути во второто полувреме за домаќините, откако Арнолд, Штефен и повторни Понграчиќ ја сместија топката во мрежата на Лукаш Храдецки, пред домаќините да постигнат утешувачки гол преку Јулијан Баумгартлингер.

На „Комерцбанк арената“ во Франкфурт пак, домаќините губеа со 0:1 и 1:3 од Фрајбург, пред да стигнат до 3:3 со два гола за две минути во финишот на полувремето. Менхенгладбах, пак, полека го губи здивот во борбата за врвот на табелата, откако по 3:1 поразот од Баер минатото коло, одиграа само 0:0 кај претпоследните на табелата, Вердер.

БУНДЕСЛИГА, 28.КОЛО

Баер Леверкузен – Волфсбург 1:4

Ајнтрахт Франкфурт – Фрајбург 3:3

Вердер Бремен – Борусија Менхенгладбах 0:0

Борусија Дортмунд – Баерн Минхен 0:1

БАЕР Л.-ВОЛФСБУРГ

АЈНТРАХТ-ФРАЈБУРГ

ВЕРДЕР-БОРУСИЈА М.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кимих со чудесен лоб го реши „Дер класикер“, Баерн на чекор до титулата (видео)

Објавено пред

Баерн Минхен направи огромен чекор кон нова титула од Бундеслигата, откако во најголемото германско дерби „Дер класикер“, на гости кај Борусија Дортмунд стигна до 1:0 победа за да се одвои на седум поени од БВБ на осум кола до крајот на лигата.

„Милионерите“ имаа спектакуларно отворање на натпреварот, откако тинејџерската атракција Ерлинг Халанд му ја протна топката низ нозе на голманот Мануел Ноер, но Џером Боатенг беше на вистинското место. Во 10-тата минута, топката заврши во голот на Ноер откако Хакими со глава ја уфрли топката во голот, но Торген Азар беше во офсајд кога му ја нафрли топката.

Баварците возвратија во 19. минута, кога по нафрлањето на Коман, Серж Гнабри успеа да го совлада Роман Бирки, но Пишчек ја сопре топката пред таа да стигне до Левандовски. Во 43. минута, Џошуа Кимих успеа со фантастичен лоб да го совлада Бирки, кој беше немоќен.

Во второто полувреме, Дортмунд продолжи со притисокот и во 58. минута имаше совршена шанса, кога повторно Халанд беше во акција, но неговиот удар заврши во Боатенг. Дортмунд во 81. минута имаа нова шанса преку Даху, но неговиот удар беше одбранет од Ноер, пред во 83. минута, Роберт Левандовски да ја погоди пречката по ударот кој се одби од Хумелс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рускиот милијардер Мазепин го купува Рено за неговиот син да има каде да вози?

Објавено пред

По големите финансиски проблеми на францускиот автомобилски гигант Рено и барањето на заем од 5 милијарди евра од француската влада, најверојатно ќе страда Формула 1 тимот на компанијата, во најавеното кратење на трошоците, но како спасител се појавува рускиот милијардер Дмитриј Мазепин.

Според италијанскиот весник „Ла газета дело спорт“, Мазепин би можел да влезе како инвеститор во Ф1 тимот, слично како што Лоренс Строл успеа да го преземе и „спаси“ тимот на Рејсинг поинт.

Мазепин има голема причина да си купи Формула 1 тим, бидејќи неговиот син, Никита Мазепин подолго време е во мотоспортот, и минатата година настапуваше во Азиската Формула 3 серија, каде што оствари една победа.

Ова не е првпат постариот Мазепин да се појавува како заинтересирана странка во Формула 1, откако минатата година понуди да го „спаси“ Вилијамс доколку неговиот син добие место во тимот.

Вилијамс ќе стане Форца Русија во 2020?

Рено е пред колапс, целата компанија може да „исчезне“

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија4 часа

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија4 часа

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Македонија4 часа

Спасовски: Лицата кои се во државен карантин може да бидат во домашна самоизолација ако имаат негативен тест

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата....

Македонија4 часа

Од утре нема полициски час, задутре се отвораат рестораните и кафулињата

На денешната владина седница е донесена одлука да се укине полицискиот час во земјата. Одлуката ја соопшти техничкиот премиер Оливер...

Регион9 часа

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Македонија9 часа

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 16 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се 14...

Македонија10 часа

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето, на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија11 час

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски – Боки...

Македонија11 час

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања, тој ја отфрли можноста...

Македонија11 час

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет12 часа

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа13 часа

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Регион14 часа

Црна Гора дозволи свадби, крштевки, публика на стадионите…

За разлика од многу европски првенства, во Црна Гора натпреварите ќе се играат во присуство на публиката, рече премиерот Душан...

Европа14 часа

Германија и Франција повикаа на отворање на границите во Европa

Претседателот на францускиот парламент и неговиот германски колега побараа што побргу да се отворат границите меѓу европските земји по затворањето...

Македонија15 часа

Зоолошката градина од денеска е отворена за посети со нов протокол за движење

Од денеска скопската Зоолошка градина повторно е отворена за посети, но со нов протокол за движење поради ситуацијата предизвикана од...

Регион15 часа

Брнабиќ ги повика Србите да не летуваат во Црна Гора

Кога Србија не се најде на списокот на земји за кои Црна Гора ќе ги отвори своите граници на 1...

Свет1 ден

Италија бара 60.000 доброволци, кои ќе надгледуваат дали се држи физичка дистанца

Италија планира на улиците да испрати речиси 60.000 доброволци, кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца и...

Македонија1 ден

Чулев: Ако се потврди автентичноста на „орото во Чаир“ ќе следат казни

Намалување на бројот на заразени од вирусот Ковид-19 е возможно само доколку граѓаните се дисциплинирани и ги почитуваат мерките за...

Свет1 ден

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Досие