Контакт

Спорт

Балотели ги состави неговите ТОП 11, меѓу нив е и Касано

Објавено пред

Контроверзниот италијански фудбалер, Марио Балотели ги состави неговите ТОП 11 во светот на фудбалот и со изборот изненади многумина.

Во секоја линија имаше по некое изненадување.

Во одбраната тоа е Бразилецот Максвел.

Во средниот ред тоа е Јаја Туре, но сепак таму има место и за сонародникот Пирло.

Уште едно големо изнендување. Покрај очекуваните Меси и бразилскиот Роналдо во нападот, Балотели го смести и Антонио Касано.

Еве како изгледа изворот на „Супер Марио“:

Жулио Цезар, Маикон, Фабио Канаваро, Неста, Максвел, Жерард, Пирло, Јаја Туре, Касано, Меси и Роналдо Назарио.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЦАС ги крена доживотните суспензии на руските биатлонки

Објавено пред

Доживотните суспензии што ги добија руските биатлонки Олга Виљухина, Јана Романова и Олга Зајцева се кренати од страна на Судот за арбитража во спортот (ЦАС).

Триото освои сребрен медал на 4х6 километри штафетата на Олимпијадата во Сочи, но во 2017 медалите им беа одземени по истрагата во рускиот допинг. ЦАС ги крена суспензиите против трите и објави дека резултатите на Виљухина и Романова се вратени откако Виљухина освои и сребро на 7,5-километарскиот спринт.

Во образложението тие велат дека се работело само за сомнеж за потенцијално прекршување на правилата.

„ЦАС заклучи дека ниту едно од обвинувањата за допингување против двете спортистки не е докажано“, се вели во одлуката на ЦАС.

ЦАС исто така утврди дека Зајцева ги прекршила допинг-правилата, но дека казната требало да биде само за следната Олимпијада во Пјонгчанг во 2018, наместо суспензијата, да биде доживотна.

Прикажи повеќе...

Спорт

Делонте Вест повторно е бездомник, проси на улица

Објавено пред

НБА лигата, Док Риверс, Џамир Нелсон и Асоцијацијата на НБА кошаркари (НБПА) повторно се обидуваат да му помогнат на поранешниот НБА кошаркар, Делонте Вест откако се појави фотографија на која 37-годишниот Американец проси за пари на улица, а наводно повторно е бездомник.

Вест беше 24. пик на драфтот во 2004 година и одигра 8 НБА сезони за Сиетл, Далас, Кливленд и Бостон, каде што тренер му беше токму Риверс.

Ова не е првпат Вест да биде во јавноста поради неговата состојба. Во февруари 2016 година, тој беше забележан во Хјустон бос и со болничка облека, а во јуни истата година тој беше забележан како проси на улица. Оваа година пак, во јануари се појави видео на кое Вест го тепаат неколку мажи.

Играл со Леброн сега е бездомник, алкохоличар и наркоман (Видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Кирјос: Бекер е толку очаен за пари што понуди да ми биде тренер

Објавено пред

Австралискиот тенисер Ник Кирјос и легендата на германскиот тенис, Борис Бекер, повторно отворија остра расправија на социјалните мрежи, а 25-годишниот Кирјос посочи дека Бекер бил толку очаен за пари што понудил да му биде тренер.

Кирјос и Бекер претходно се судрија поради спротивните мислења за Новак Ѓоковиќ и корона-фијаското на „Адрија турнејата“, а сега, откако Кирјос преку „Инстаграм“ се пофали дека е поинаков вид на тенисер од другите, Бекер, едноставно, му одговори: „Во твоите соништа“.

Кирјос му одговори бурно.

„Мразиш како мал групи. Се влечкаш наоколу како лош здив, можеби со надеж за повеќе лајка. За жал, никогаш нема да бидеш влијателен како мене“, одговори Кирјос.

На „Твитер“ следуваше уште една „боцка“.

„Од желбата да ми биде тренер, очигледно поради очајната потреба за пари, до мразење на „Инстаграм“. Живееме во чуден свет“, вели Кирјос.

Иако поранешниот светски број 1, Бекер, е далеку поуспешен тенисер од Кирјос, на социјалните мрежи е поинаку – Кирјос има 1,4 милион следбеници на социјалните мрежи, а Бекер само 290.000.

Борис Бекер го нарече Кирјос „стаорец“!

Прикажи повеќе...

Најново

Топ29 минути

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа2 часа

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија3 часа

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија4 часа

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет4 часа

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија5 часа

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија6 часа

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Македонија6 часа

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Свет6 часа

(Видео) Насилни протести во САД поради случајот со Бреона Тејлор, ранети се двајца полицајци

Двајца полицајци од Луисвил, во американската држава Кентаки, беа застрелани во средата вечерта во центарот на тој град среде масовни...

Регион8 часа

Земјотреси во Албанија и во Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја...

Топ8 часа

Маж загина по пад од покрив

Педесет и шестгодишен маж од село Злетово почина во болница, откако претходно паднал од покривот на куќата додека го чистел...

Македонија8 часа

Николоски: Заев нема да ме замолчи да зборувам за „Рекет“, денес ме тужеше, а не дојде на суд

Денес најмоќниот човек во државата, премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, ме тужи за клевета, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар...

Македонија8 часа

Фетаи ја ослободи Рангелова во „Насилство во Центар“

По три и пол години судења, обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против експратеничката Даниела Рангелова, но и против Борче...

Македонија10 часа

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ одложено за во октомври

Судењето за случајот познат во јавноста како „Меѓународен сојуз“ се одложува за во октомври. Како што соопшти кривичниот суд, главната...

Европа10 часа

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија11 час

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменик-министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше заменик-министри во Владата. Башким Хасани е избран за заменик...

Европа11 час

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет12 часа

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет21 час

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски: Бараме да предложиме независен јавен обвинител за борба против мафијата

„Правдата во Македонија е нападната. Селективната правда денеска во Македонија е неправда. Имаме невини луѓе во затвори, луѓе што страдаат...

Досие