Контакт

Спорт

Барди и Леванте не дозволија победа на Атлетико

Објавено пред

Атлетико Мадрид пропушти можност да се одвои на 8 поени пред лутиот градски ривал Реал Мадрид, откако на гостувањето кај Леванте одиграа само 1:1.

Енис Барди, како стартер за шпанскиот прволигаш, ги донесе Леванте во 17-тата минута од мечот по убавата топка која ја доби од Де Фрутос, пред Маркос Љоренте во 37. минута да израмни за „рохибланкос“.

Сега, со ова реми, Атлетико останува лидер во Ла лига со 55 поени, шест пред Реал Мадрид и девет пред Барселона, и тоа со натпревар помалку. Леванте е во безбедната средина на табелата, на 12. место со 28 поени.

Спорт

Круниќ со совршен деби-гол, Милан со победа во Верона

Објавено пред

Раде Круниќ постигна фантастичен гол од слободен удар за да помогне Милан да дојде до 0:2 победа на незгодното гостување кај Верона и да го заддржи притисокот на лидерот Интер пред нивното дерби со Аталанта во понеделник.

Круниќ во 27. минута беше апсолутно совршен од слободен удар за водство на „росонерите“, кое го удвои Диого Далот во 50. минута од мечот. Сега, Милан има 56 поени, три зад Интер и четири пред Јувентус, иако Интер и Јуве имаат натпревар помалку. Верона е осма со 38 поени.

Во дуел на два тима кои се наоѓаат во зоната за испаѓање, последнопласираниот Кротоне со двата гола на Сими стигна до 4:2 победа над Торино, додека Фиорентина и Парма одиграа драматично 3:3 реми на „Артемио Франки“.

СЕРИЈА А, 26.КОЛО

Верона – Милан 0:2

Фиорентина – Парма 2:3

Кротоне – Торино 4:2

Прикажи повеќе...

Спорт

„Дупка“ на „Енфилд“ – и Фулам се нагости со шампионот

Објавено пред

Домашниот „кошмар“ на Ливерпул никако да заврши. По низата од 68 меча без пораз на „Енфилд“ во две сезони во кои ја освоија прво Лигата на шампионите, а потоа толку посакуваната круна од Премиер лигата, „црвените“ сега имаат шест порази во низа на својот фудбалски храм, откако Фулам, клубот кој грчевито се бори за опстанок се нагости со 0:1 победа.

Откако двата тима имаа малку шанси во првото полувреме, во самиот финиш, во 45. минута, Марио Лемина го „фати“ Мохамед Салах на „спиење“, му ја украде топката и успеа со убав удар да го совлада Алисон Бекер.

Во второто полувреме, „црвените“ на Јирген Клоп тргнаа по израмнувачки гол, со пресинг, но не успеаја да ги совладаат цврстите Фулам.

Со поразот, Ливерпул остануваат на седмото место во Премиер лигата со 43 поени, четири зад Челси на четвртото место на табелата. Фулам уште се во зоната за испаѓање со 26 поени, ист број на поени како 17-пласираниот Брајтон и само бод помалку од Њукасл на 16-тото место.

Прикажи повеќе...

Спорт

Од мали ги учат! Луда хокеарска тепачка на 10-годишници во Русија

Објавено пред

Хокејот на мраз и тепачките помеѓу хокеарите се долгогодишна „традиција“, меѓутоа во Русија ова доаѓа на ново ниво, откако се појави снимка на млади родени во 2011 како влегуваат во пресметка на мечот помеѓу Јужен Урал и Сармати.

„Војната“ се случила на 5 март на мечот во Пригородни, во близината на Оренбург и стана „хит“ на социјалните мрежи откако еден родител решил да ја сподели на Интернет. Тепачката се смирува дури кога тренерите и судиите влегуваат во игра.

Снимката се појавува само еден месец по едно контроверзно видео во кое се гледа како младите хокеари ги учат на тепачки.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет49 минути

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија2 часа

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија2 часа

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Регион3 часа

Во Србија над 3.000 новозаболени и 20 починати

Според последните информации, во Србија биле регистрирани 3.042 новозаболени лица, а 20 лица починале. Во последните 24 часа биле тестирани...

Европа3 часа

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет3 часа

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија4 часа

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија4 часа

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија5 часа

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа5 часа

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија7 часа

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет8 часа

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија9 часа

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Свет9 часа

Откриен нов „застрашувачки“ сој: високозаразен и ја намалува ефикасноста на вакцините

Научниците во американската држава Орегон открија нов многу заразен вид на ковид, кој првпат се појави во Велика Британија. Сепак,...

Свет21 час

Русија во разговори со СЗО за итна употреба на вакцината „спутник В“

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко денеска разговараше со генералниот директор на СЗО за барањето на Русија за итно одобрување...

Македонија23 часа

Мицкоски од инфективна: Ќе се спасите од мене само ако не се разбудам утре

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи од инфективната клиника, каде се лекува од коронавирус. Тој порача дека овој ден...

Топ1 ден

Загина градежен работник во Гевгелија паѓајќи од скеле

Градежен работник од Богданци паднал од скеле и починал на лице место, додека работел на објект во изградба во Гевгелија....

Македонија1 ден

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на македонскиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ и повика на обединување. „ Почитувани граѓани, почитувани...

Македонија1 ден

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе...

Македонија1 ден

(Видео) Ѓорчев: Кенија, Руанда, Судан, Гамбија и Сенегал набавија вакцини, фијаско на Заев и Филипче

Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ ги обвини премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, за фијаско со набавката на...

Досие