Контакт

Спорт

Барди отпадна поради повреда, Ангеловски ги повика Стоилов и Младеновски

Објавено пред

Енис Барди поради повреда нема да биде во составот на македонската фудбалска репрезентација за натпреварите против Словенија (10. октомври) и Полска (13. октомври), од квалификациите за ЕУРО 2020.

Селекторот на репрезентација, Игор Ангеловски во пресрет на натпреварите, дополнително прати повик за Ѓорѓи Стоилов од Академија Пандев и Марио Младеновски од Вардар.

Двајцата ќе се бидат дел од првиот собир на репрезентацијата закажан за утре во 12:00 часот во хотел “Гранд Плаза”.

Првиот тренинг на репрезентацијата е утре од 19:00 часот на Националната арена “Тодор Проески”.

извор/ffm.mk©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лудо на олимпискиот стадион – Баршим и Тамбери го поделија златото во скок во височина

Објавено пред

Катарскиот фаворит Мутаз Еса Баршим и Италијанецот Џанмарко Тамбери го поделија олимпиското злато во скок во височина, откако по консултација со организаторите одбија можност за „натскокување“ откако имаа идентични серии со најдобра височина од 2.37 метри.

Баршим, кој е двократен светски шампион, го освојува своето прво злато на Олимпијадите, откако претходно беше сребрен во Рио де Жанеиро во 2016 година и бронзен на Олимпијадата во Лондон во 2012 година.

29-годишниот Тамбери, пак, го обели образот на својот татко и тренер, Марко Тамбери, кој во 1983 година го постави италијанскиот рекорд од 2.28 метри. И покрај европската титула во 2016 година, за Тамбери ова беше прва Олимпијада откако претходно поради повреди не скокаше во Рио и Лондон.

Бронзата отиде кај Белорусинот Максим Недасекау, кој иако исто така прескокна 2.37 метри, имаше полоша серија од Тамбери и Баршим.

Прикажи повеќе...

Спорт

Венецуелката Рохас со светски рекорд во трискок!

Објавено пред

Венецуелката Јулимар Рохас го донесе првото злато за својата земја на Олимпијадата во Токио, откако во спектакуларно натпреварување во трискок успеа со последниот скок да постави нов светски рекорд во историјата. Ова е само трето злато во историјата на јужноамериканската држава.

Рохас, прво со првиот скок го обезбеди златото со скок од 15.43 метри, нов олимписки рекорд, за потоа во последниот скок да стигне до неверојатна далечина од 15.67 метри, дури 17 сантиметри подобро од светскиот рекорд на Украинката Инеса Кравец, поставен на Светското првенство во 1995 година во Гетеборг.

Среброто отиде кај Португалката Патрисија Пор Мамона (15.01 метри), а бронзата кај Шпанката Ана Пелетиеро (14.87 метри), далечини кои се далеку од успехот на Рохас, но претставуваат национални рекорди на двете земји.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Американката Кинг удри по руските пливачи: Тие не треба да се на Олимпијада

Објавено пред

Војната на зборови помеѓу американските и руските пливачки продолжи и по последниот ден во базенот во Токио, откако американската пливачка Лили Кинг јасно порача дека руските пливачи не требало да добијат дозвола за настап на Олимпијадата.

Ова е продолжување на расправијата помеѓу Американците и Русите, откако претходно во петокот Рајан Марфи, разочаран од двата порази во трките во грбно од Русинот Евгениј Рилов, изјави дека олимписките трки не се „чисти“.

Претседателот на Рускиот олимписки комитет (РОЦ), Станислав Поздњаков изјави дека медалите на Русите се најдобар одговор на американските „провокации“.

„Критичарите сметаат дека нашите пливачи не можат да се натпреваруваат без допинг, но во Токио го докажавме спротивното, не со зборови, туку со дела“, изјави Поздњаков.

Кинг, која освои две сребра и една бронза на Олимпијадата, вели дека Русите морале да бидат исклучени од Олимпијадата.

„Има многу луѓе кои се тука, а не треба да бидат тука. Јас не се тркав со никого од земја која требаше да биде суспендирана поради допинг, а наместо тоа доби само предупредување и ребрендирање на националното знаме. Лично не влијаеше на мене, но на пример Рајан загуби злато поради тоа“, вели Кинг.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија1 час

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Европа2 часа

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација...

Свет3 часа

(Видео) Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести. Трета...

Европа4 часа

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Топ4 часа

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за...

Македонија5 часа

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Македонија5 часа

Oд денес аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Од денес започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, во месечен износ од 2400 денари за 9...

Свет5 часа

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони...

Спорт7 часа

Дресел е првата ѕвезда на Олимпијадата со пет златни медали!

Американскиот пливач Кејлеб Дресел стигна до своето петто злато на Олимпијадата во Токио комплетирајќи едно од најголемите спортски остварувања во...

Регион17 часа

(Видео) Евакуирани четири села во Грција поради пожари

Шумските пожари што избија денеска на западниот дел на Пелопонез ги принудија грчките власти да евакуираат четири села, како и...

Свет21 час

Британскиот премиер го очекува своето седмо дете

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката...

Свет22 часа

(Видео) Протести во Париз против задолжителната вакцинација, полицијата употреби солзавец

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се...

Топ23 часа

Нападната вработена во Ургентниот центар во Куманово

Вработена во Ургентниот центар во Куманово пријавила дека додека била на работното место ја нападнало едно лице. Инцидентот се случил...

Македонија1 ден

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Македонија1 ден

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет1 ден

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ поразен – пристигна како најголем фаворит за златниот медал, на крајот не упеа да освои ниту бронза

Олимпискиот турнир во сингл за најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, се претвори во кошмар. Во Токио пристигна како најголем фаворит...

Македонија1 ден

Горан Сугарески разрешен од директорската функција во Царинската управа

Владата го разреши Горан Сугарески од функцијата директор на Царинската управа. „Владата ја прифати одлуката на Комисијата за именување, Горан Сугарески да...

Економија1 ден

Државата ќе им даде 111 милиони денари помош на туристички агенции, ресторани за свадби и ноќни клубови

Владата ќе додели еднократна финансиска помош во висина од 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за...

Досие