Контакт

Спорт

Баркли во Астон Вила

Објавено пред

Рос Баркли до крајот на сезоната ќе игра како позајмен играч во Астон Вила. Менаџерот на Челси, Френк Лампард, поради големата конкуренција во тимот, на позицијата на која игра 26 годишникот, му порачал дека треба да си најде нов клуб.

Баркли треба да биде големо засилување за Астон Вила, иако има само 26 години тој веќе осум сезони игра во Премиер лигата, во Евертон и Челси. Во кариерата настапил 33 пати во дресот на англиската репрезентација.

Инаку според мефиумите во Англија Баркли нема да биде единствениот играч на Челси кој ќе ја засили Астон Вила. Наводно многу блиску до потпис со Вила е и Рубен Лофтус-Чик. И тој сезонава би ја минал како позајмен играч во Астон Вила.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Циципас дознал за смртта на својата баба 5 минути пред финалето со Ѓоковиќ

Објавено пред

Финалистот од Ролан Гарос, Стефанос Циципас откри дека неговата баба починала пред стартот на финалето во Париз против Новак Ѓоковиќ.

22-годишниот грчки тенисер имаше два сета предност пред да загуби со 6:7(6)/2:6/6:3/6:2/6:4 од светскиот рекет број 1, и денеска преку социјалните мрежи откри дека неговата „сакана баба ја загубила битката“ пет минути пред да излезе на теренот „Филип Шартие“.

„Благодарност што го одгледа мојот татко на мудрата жена чија верба во животот не може да се спореди со било кој човек кој сум го сретнал. Би било многу убаво да има повеќе луѓе како неа на овој свет, бидејќи со нив се чувствувате живи. Ве тераат да го живеете сонот“, вели Циципас.

Прикажи повеќе...

Спорт

Одличните Словаци ја шокираа Полска

Објавено пред

Иако се сметаа за големи фаворити во соседската битка, Полска загуби со 1:2 од Словачка во првиот меч од групата Е на ЕУРО 2020.

Словаците од почеток се покажаа како цврсти противници, издржувајќи ги нападите предводени од Роберт Левандовски (кој беше речиси невидлив во првото полувреме), за Словаците да ги шокираат во 18. минута, кога ветеранот Роберт Мак имаше фантастичен пробив и успеа да го совлада Војчех Шчесни. Голот беше забележан за Шчесни, бидејќи топката се одби од неговата глава, со што голманот на Јувентус стана првиот голман кој си дал автогол на едно Европско првенство.

Полскиот притисок продолжи до крајот на полувремето, а по само 48 секунди во второто полувреме, фудбалерот на Торино, Карол Линети да израмни на 1:1. Полскиот обид за камбек беше уништен во 62. минута кога Гжегож Криховијак доби втор жолт картон, оставајќи ги со десет играчи.

Само седум минути подоцна, по еден корнер, Милан Шкринијар постигна убав гол од далечина за импресивен старт на Словачка, посебно во една тешка група во која се наоѓаат и Шведска и Шпанија.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-50059-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Ова не е првпат Арнаутовиќ да го обвинуваат за расизам, ФФМ бара најстрога казна

Објавено пред

Немилата случка во финишот на мечот Македонија-Австрија, во која Марко Арнаутовиќ упати навреди на национална основа кон македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски се тема на сите светски медиуми, како и неговото извинување (на македонски и албански јазик), и тврдењето дека не е расист.

Арнаутовиќ секогаш бил познат по својот темперамент на теренот, и дел од австриските медиуми тврдат дека тој бил налутен од прашањето на Алиоски „зошто не игра за Србија“, но сепак, ова не е првпат Австриецот со српско потекло (татко му е Србин, мајка му Австријка), да се најде на удар за сличен прекршок.

Во 2009 година, Арнаутовиќ, тогаш фудбалер на холандскиот Твенте, беше обвинет од дефанзивецот на Вилем Втори од Сиера Леоне, Ибрахим Каргбо, дека го нарекол погрден збор за црнци. Твенте тогаш стигна до 2:0 победа (а Арнаутовиќ беше стрелец на еден гол). Тогаш Арнаутовиќ помина без казна.

Останува да се види дали сега УЕФА ќе поведе дисциплинска постапка против Арнаутовиќ, откако и Фудбалската федерација на Македонија побара таква казна за австрискиот репрезентативец.

Арнаутовиќ се извини, но тврди дека не го навредил расистички Алиоски

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет4 часа

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет6 часа

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија6 часа

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа7 часа

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија8 часа

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија9 часа

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион9 часа

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија10 часа

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија12 часа

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Свет12 часа

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: „Вакцината на ‘Астра зенека’ е добра за сите возрасти“

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината на „Астра зенека“ има...

Македонија12 часа

Македонија првпат на самит на НАТО како полноправна членка

Во Брисел денеска се одржува самит на НАТО на кој Македонија ќе го има своето прво учество како полноправна членка...

Спорт1 ден

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе...

Спорт1 ден

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт1 ден

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Македонија1 ден

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа1 ден

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Топ1 ден

Полицаецот по кој се трагаше е пронајден починат во водите на Брегалница

Во возило во водите на Брегалница е пронајдено е телото на 51 годишниот полицаец Т.С. од Делчево, кој беше пријавен за...

Македонија1 ден

Османи: Ќе вложам напори во среда да бидам во Скопје за да се обратам пред Комисијата

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во...

Спорт1 ден

Селекторот Ангеловски емотивен: Вие сте моите херои!

Пред денешното деби на Македонија на Европското првенство, на натпреварот во Букурешт против Австрија, селекторот Игор Ангеловски на Инстаграм сподели...

Досие