Контакт

Спорт

Барса без Меси, Реал без Рамос – почнува Ла Лига

Објавено пред

Со дуелот Валенсија – Хетафе вечерва од 21 часот започнува новата сезона во шпанската Ла Лига.

Минатата сезона донесе многу возбудувања, пред сè кога станува збор за шампионот. Атлетико Мадрид успеа пред Барселона и Реал Мадрид да стигне до титулата, пред сè благодарение на одличниот Луис Суарез.

Се очекува нова возбудлива сезона иако двата големи ривали Реал Мадрид и Барселона летово останаа без своите долгогодишни капитени – Серхио Рамос и Лионел Меси. Двајцата новата сезона ќе ја започнат во нов клуб – француски ПСЖ.

Во Атлетико немаше значајни промени во преодниот рок.

Кај Реал си замина Рафаел Варан, а дојде Давид Алаба.

Во Барселона нови играчи се Серхио Агуеро, Ерик Гарсија и Мемфис Депај.

Вљубениците во фудбалот во Шпанија ќе можат до 40% од капацитетот да ги пополнат трибините на стадионите на Пиринеите, па аплаузите ќе сега ќе одат за: Бензема, Марсело, Суарез, Агуеро, Депај, Гризман, Кокелан, Макси Гомез, Парехо, Навас, Мунир и други.

Спорт

Куман: Меси ги прикриваше сите проблеми во клубот

Објавено пред

Роналд Куман, на сите можно начини се обидува да си задржи работата во Барселона. Холанѓанецот е под постојан притисок од јавноста, по дебаклот од Баерн во Лигата на шампионите (0:3) и нерешениот резултат со Гранада (1:1) во Примера.

Дуелот со Кадиз, во четврток, наводно ќе биде последен за Куман како тренер на Барселона. Во изјава за холандските медиуми, тој имал интересна забележа која се однесува на Лионел Меси.

„Меси ги засени сите во Барселона. Со квалитетот и ефикасноста ги прикриваше сите проблеми во клубот. Беше толку добар, победуваше. Секако дека околу него имаше добри играчи, но главната улога а имаше тој. Со него сите изгледаат подобри“, рекол Куман.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рио де Жанеиро сака да го организира клупскиот Мундијал

Објавено пред

Рио де Жанеиор побара да ја добие организацијата на Светското клупско првенство. Клупскиот Мундијал остана без домаќин, откако Јапонија ја откажа организацијата.

„Работиме на случајот. Рио сака да биде организатор, откако Јапонија се откажа. Би било интересно доколку Рио го добие Мундијалот“, рекол градоначалникот, Едуардо Паес.

Тој дополнил дека неговата администрација ги контактирале Фудбалскиот сојуз на Бразил и „останатите одговорини“ со цел да ја остварат својата намера.

По откажувањето на Јапонија, ФИФА се уште нема донесено одлука каде и кога ќе се одржи клупскиот Мундијал.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Најдобар дефанзивец во Премиер лигата? Ридигер од Челси“

Објавено пред

Рио Фердиданд, поранешен фудбалер на Манчестер јунајтед, изненади со одговорот на прашањето кој е најдобриот дефанзивец во Премиер лигата?

„Откако Томас Тухел стана тренер на Челси, најдобра е Антонио Ридигер. Мислам дека помеѓу него и Рубен Дијас е голема битка, но Ридигер навистина остава одличен впечаток“, рекол Фердинанд и дополнил.

„Додека Френк Лампард беше во Челси јасно им беше на сите дека тие двајца не се согласуваат. Мислам дека тој никогаш не му се допаѓаше на Лампард. Се шпекулираше дека дека тој сака да го продаде. јасно е дека кога тренерот нема добро мислење за вас, кога чувствувате дека нема доверба во вас, дека тоа влијае врз самодовербата“.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион38 минути

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија3 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија3 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет3 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет4 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија17 часа

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија17 часа

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет18 часа

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет18 часа

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион19 часа

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија21 час

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Македонија21 час

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и...

Регион23 часа

(Видео) Вучиќ: Го одбив предлогот на ЕУ за решение, тоа не е компромис туку понижување на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација...

Македонија23 часа

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата во образованието

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања...

Македонија1 ден

Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица...

Македонија1 ден

Вархеи во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија. Детали за разговорите не се соопштуваат,...

Свет1 ден

Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат...

Регион1 ден

Седница на Совет за безбедност на Србија за ситуацијата на Косово

На Косово ноќта помина тензично, но мирно по распоредувањето на специјалните единици „Росу“ низ северот на провинцијата. Српскиот претседател, Александар...

Свет1 ден

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАСС, повикувајќи се на...

Македонија1 ден

Пендаровски: Одржувањето на перспективата за членство во ЕУ е клучниот двигател за реформите во земјите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20. состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што...

Досие