Контакт

Спорт

Барса сè уште не ги регистрирала Кеси и Кристенсен

Објавено пред

Франк Кеси и Андреас Кристенсен пред неполни 48 часа официјално беа претставени како нови играчи на Барселона. На „Камп Ноу“, овие двајца дојдоа како слободни играчи, односно клубот не плати ништо за нивните трансфери.

dobivaj vesti na viber

Кеси и Кристенсен ја задолжија опремата на Барселона, но тие сè уште не се регистрирани како играчи на славниот клуб. Причината е позната, поради финансиските проблеми Барселона мора да продава играчи или уште еднаш да ги им ги намали платите фудбалерите за да може да ги регистрира оние што ќе дојдат во клубот. Слични проблеми клубот имаше и минатото лето.

Намалувањето на платите ѝ овозможи на Барса да регистрира нови играчи минатата година, но тешко е да се очекува дека тоа ќе ги спаси и овој пат. Поради тоа се очекува Барса да продаде неколку играчи, чија цена на фудбалскиот пазар не е поголема од 10 милиони евра и еден играч чија вредност се проценува на повеќе од 60 милиони евра, најверојатно тоа ќе биде Френки де Јонг.

Сè додека не го направи тоа, Барселона нема да може да регистрира нови засилувања, како што веќе е случајот со дуото кое оваа недела пристигна на „Камп Ноу“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шкупи со победа ја започна одбраната на титулата

Објавено пред

Актуелниот шампион на Македонија, Шкупи, со победа ја запона одбраната на титулата. Првиот меч во новата сезона, поради европските обврски, Шкупи го одигра во рамките на второто коло.

dobivaj vesti na viber

Избраниците на Гоце Седлоски, славеа победа од 2.1 против Македонија ЃП.

Фудбалерите на Шкупи во интервал од три минути, во второто полувреме ја обезбедија победата.
Трпановски го постигна првиот гол во 67., а Цефас вториот во 70.минута.

Единствениот гол за Македонија ЃП го постигна Скендери.

Шкупи сега ќе му се посвети на натпреварот со Балкани, во плејофот во Конференциската лига.

Фото/facebook.com/fcshkupi1927

Прикажи повеќе...

Спорт

Еспањол во 98.минута освои бод во Виго

Објавено пред

Фудбалерите на Селта и Еспањол одиграа нерешено 2:2 во вториот натпревар оод првото коло во Примера.

dobivaj vesti na viber

Тимот од Виго беше блиску до победа, но гостите изедначија од пенал во осмата минута од судиското надополнување.

Капитенот на Селта, Јаго Аспас, му донесе водство на својот тим во судиското надополнување на првото полувреме, кога од тешка позиција ја погоди малата мрежа.
Предноста на Селта ја зголеми Пасиенса во 63. минута, кога го реализираше центаршутот на Галан.

Експозито ја врати надежта кај гостите со голот во 72. минута, а Хоселу на дебито за новиот клуб рутински реализираше пенал во 98. минута.Прикажи повеќе...

Спорт

Резил на Манчестер јунајтед во западен Лондон

Објавено пред

Кошмарот на Манчестер Јунајтед продолжи и на дуелот со Брентфорд. „Црвените ѓаволи“ по првото полувреме, на гостувањето во западен Лондон имаат негатива од четири гола.

dobivaj vesti na viber

Избраниците на Ерик тен Хаг не знаат што ги снајде, а само чудо може да ги спаси од нов пораз, по воведниот против Брајтон (1:2).

Како ќе се одвива првото полувреме покажа 10.минута, кога Дасилва шутираше, а топката на му мина низ рацете на Де Хеа и заврши во мрежата.

Во 18. минута шпанскиот голман непотребно му ја додаде топката на Ериксен, кој беше во својот шеснаесетник со играчот на грб. Го загуби дуелот, а Јенсен набрзо ја удвои предноста на домашните.

Очајниот половина час на Јунајтед го „запечати“ Бен Ми во 30. минута, кога погоди по корнер.

Четвртиот гол Брентфорд го постигна во 35. минута, кога Мбеумо погоди по контранапад.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Кисинџер: САД се на работ на војна со Русија и Кина по одредени прашања

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета дека САД се „на работ на војна“ со Москва и Пекинг, „поради прашања“...

Македонија3 часа

ДУИ: Охридскиот мировен договор ја спаси земјата од идеологиите на уништување и омраза

Демократската унија за интеграција по повод 21-годишнината од потпишувањето на Охридскиот мировен договор, оценува дека тој правен акт кој утврди...

Топ4 часа

Скопјанец пукал со пиштол поради сообраќајна расправија па побегнал

Вчера во 11.40 часот во Полициска станица Бит Пазар е пријавено дека во близина на трговски центар на подрачјето на...

Регион5 часа

„Стандард“: Полицијата преговара со Ненад Калуѓеровиќ да се предаде

Според неофицијални информации, наводно се водат преговори меѓу Ненад Калуѓеровиќ и полицијата за да се предаде, бидејќи тој го напуштил...

Економија6 часа

(Видео) Ковачевски: е.GO е инвестиција од 130 милиони евра и 890 нови добро платени работни места

Македонската Влада застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“, денеска во ТИРЗ Тетово потпишаа...

Македонија10 часа

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Регион11 час

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил...

Европа12 часа

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија12 часа

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Свет12 часа

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија24 часа

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија1 ден

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион1 ден

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа1 ден

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Економија1 ден

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет1 ден

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија1 ден

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија1 ден

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ1 ден

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...

Економија1 ден

(Видео) Каевски: Во Македонија ќе се произведуваат електрични возила

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции....