Контакт

Спорт

Барселона по 12 години падна на „Местаља“ (Видео)

Објавено пред

Валенсија ја надигра и ја порази Барселона со 2:0 во дерби мечот, одигран во рамките на 21 коло во Ла Лига. Со овој триумв Валенсија го прекина 13 годишниот пост во дуелите со Барселона кога станува збор за меѓусебните дуели Валенсија.

На „Местаља“ играчите на Валенсија ги надиграа колегите од Барселона, а херој на победата е Уругваецот Макси Гомез кој ги постигна головите. Гомез можеше да забележи и хет-трик меѓутоа не искористи пенал во 12 минута при резултат 0:0.

Првиот дел заврши без голови благодарение на Тер Штеген кој покрај одбранетиот пенал успеа да фати уште три тешки топки. Барселонаво првиот дел имаше само еден директен удар во рамките на голот кој го бранеше Доменек.

Само што започна второто полувреме Валенсија постигна гол. Гомез упати удар кон голот на Тер Штеген, на патот кон голот таа го закачи Алба и заврши во мрежата.

Уругваецот во 72 минута го постигна вториот гол. Тој мајсторски во гол ја претвори асистенцијата на Феран Торес.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Скандал во Токио – белоруска олимпијка не сака да се врати дома, бара азил

Објавено пред

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била отстранета од националниот тим и била однесена на аеродромот во Токио против нејзина желба, поради критиките што ги упатила кон националните селектори.

„Барам помош од Меѓународниот олимписки комитет“, вели Тимановскаја во видеото објавено на Телеграм каналот на Белоруската фондација за солидарност во спортот.

„Има притисок врз мене. Тие се обидуваат да ме извлечат од земјата без моја дозвола. Барам од МОК да се вклучи“, вели таа.

„Ме исфрлија од тимот затоа што зборував на Инстаграм за негрижата на нашите тренери“, е нејзиното објаснување. „Некои од девојките не дојдоа да се натпреваруваат бидејќи немаа направено доволно допинг тестови“, рече таа.

„Тренерот ми рече дека дошла наредба ‘од горе’ да ме отстранат од тимот“, додаде Тимановскаја, објаснувајќи дека побарала од членовите на белоруската дијаспора во Јапонија да ѝ помогнат на аеродромот.

„Дејли мејл“ објави дека таа останала со јапонската полиција на аеродромот во Токио и дека неофицијално побарала азил во Германија или Австрија, бидејќи се плаши да се врати во земјата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Окон победи на бизарната трка во Унгарија – хаос на стартот, тактичко самоубиство на Мерцедес

Објавено пред

Францускиот возач на Алпине (поранешните Рено Ф1), Естебан Окон е спектакуларен победник на бизарното, интересно и неочекувано Унгарско ГП на Хунгароринг, остварувајќи ја својата прва победа во кариерата пред двајца повеќекратни светски шампиони, Себастијан Фетел во Астон Мартин и актуелниот шампион Луис Хамилтон.

Иако вообичаено во Унгарија има трка во која освојувачот на пол-позицијата речиси секогаш победува, овојпат видовме старт на дожд и инциденти, рестарт со еден болид, импресивен камбек на Хамилтон за уште една одлична забава за Ф1 фановите.

Карлос Саинс во Ферари го освои четвртото место пред Фернандо Алонсо (Алпине) и Пјер Гасли (Алфа Таури), а во поени беа и Јуки Цунода (Алфа Таури), Николас Латифи (Вилијамс), Џорџ Расел (Вилијамс) и Макс Ферстапен, кој успеа да спаси еден поен во разочарувачки викенд за Ред бул.

Иако не успеа да стигне до речиси гарантираната 100. победа во кариерата, третото место на Хамилтон му носи враќање на лидерското место во генерален пласман со 192 поени, пред Ферстапен со 186 поени. Мерцедес исто така се лидери кај конструкторите со 301 поен, пред Ред бул со 290.

Нормалниот редослед на работите беше нарушен во првиот круг, кога по слабиот старт, Валтери Ботас ја загуби контролата на својот Мерцедес, се удри во Лендо Норис во Мекларен, кој потоа го собра и Макс Ферстапен, а во аут беа и Шарл Леклер во Ферари и Ленс Строл во Астон Мартин, а трката по еден круг зад безбедносно возило беше стопирана.

Болидот на Макс Ферстапен, кој имаше одличен старт, беше оштетен и беше јасно дека тој нема да може да се бори за висок пласман.

Петнаесетина минути подоцна, трката повторно беше рестартирана, и тогаш видовме нешто што досега го немало во формула 1 – сите освен лидерот Луис Хамилтон влегоа во боксот да ги сменат гумите за дожд, и возачот на Мерцедес сам беше на стартно-целната рамнина.

Ова беше клучната тактичка грешка за Мерцедес, бидејќи веќе во следниот круг го повикаа Хамилтон во боксот, и така тој ја пропушти шансата за победа, бидејќи беше последен. Самиот седумкратен шампион беше зачуден од одлуката и зачуден го праша тимот во боксот: „Дали сум последен?“.

До крајот на трката, Хамилтон во очигледно побрз болид успеа да стигне до место на подиумот, иако имаше доста проблеми да го помине Фернандо Алонсо, но првото место беше недостижно.

Прикажи повеќе...

Спорт

Голем број на фудбалери во Премиер лигата одбиваат да се вакцинираат

Објавено пред

Премиер лигата и Англиската фудбалска лига (ЕФЛ), организацијата која ги опфаќа следните три лиги по ранг во Англија, се загрижени дека стартот на новата сезона ќе биде попречен со тоа што голем број на фудбалери одбиваат да ја примат вакцината за корона вирусот.

Сезоната во ЕФЛ започнува веќе во петок, додека Премиер лигата стартува една недела подоцна, и според „Сан“, поради различни причини голем број на фудбалерите одбиваат да бидат вакцинирани.

„Знаеме дека постојат различни размислувања, но тоа предизвикува голема фрикција во соблекувалната. Фудбалерите одбиваат да бидат вакцинирани, но потоа ќе предизвикаат големи проблеми со позитивните случаи“, изјавил еден член на англиски второлигаш за „Сан“.

Манчестер јунајтед неодамна го откажа пријателскиот меч со Престон, кога дел од фудбалерите и придружниот персонал беа позитивни на КОВИД-19, што значи дека имаат само четири пријателски мечеви пред стартот на сезоната. ПЦР тестовите подоцна покажаа дека никој од фудбалерите не е позитивен.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Судири меѓу демонстрантите и полицијата на протест против корона-мерките во Берлин

Денеска во Берлин се одржа протест против ограничувањата воведени во борбата против пандемијата, а како што јавија локалните медиуми, дошло...

Македонија2 часа

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Регион4 часа

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија5 часа

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија5 часа

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Европа6 часа

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација...

Свет6 часа

(Видео) Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести. Трета...

Европа7 часа

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Топ8 часа

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за...

Македонија8 часа

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Македонија9 часа

Oд денес аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Од денес започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, во месечен износ од 2400 денари за 9...

Свет9 часа

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони...

Спорт11 час

Дресел е првата ѕвезда на Олимпијадата со пет златни медали!

Американскиот пливач Кејлеб Дресел стигна до своето петто злато на Олимпијадата во Токио комплетирајќи едно од најголемите спортски остварувања во...

Регион21 час

(Видео) Евакуирани четири села во Грција поради пожари

Шумските пожари што избија денеска на западниот дел на Пелопонез ги принудија грчките власти да евакуираат четири села, како и...

Свет1 ден

Британскиот премиер го очекува своето седмо дете

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката...

Свет1 ден

(Видео) Протести во Париз против задолжителната вакцинација, полицијата употреби солзавец

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се...

Топ1 ден

Нападната вработена во Ургентниот центар во Куманово

Вработена во Ургентниот центар во Куманово пријавила дека додека била на работното место ја нападнало едно лице. Инцидентот се случил...

Македонија1 ден

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Македонија1 ден

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет1 ден

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Досие