Контакт

Спорт

Басконија ја скрши „клетвата“ во Пиреја, тежок пораз за Звезда

Објавено пред

Басконија го одигра најдобриот натпревар оваа сезона за да стигне до своја прва победа над Олимпијакос од 2007 година и серија од 15 порази. Басконија немаше победено во Пиреја од плејоф натпреварот на 7 април таа година, но сега доминираа со 90:76 победа, предводени од Зоран Драгиќ и неговите 18 поени.

Басконија водеше од стартот до финишот на натпреварот, честопати доминирајќи во мечот, посебно во првото полувреме, кога тимот на Душко Ивановиќ имаше 43:21 предност. За Олимпијакос, Костас Слукас и Јоргос Принтезис имаа по 15 поени.

Црвена звезда пак, го одигра можеби најслабиот меч оваа сезона, губејќи дома со 64:75 од Анадолу Ефес, кои беа предводени од фантастичниот повратник Шејн Ларкин, кој имаше 18 поени, покрај Моерман со 17 и Симон со 11. За Звезда, Волден беше најефикасен со само 14 поени.

ЕВРОЛИГА, 11.КОЛО

ЦСКА Москва – Реал Мадрид 74:73 (17:20, 18:18, 23:17, 16:18)

Црвена звезда – Анадолу Ефес 64:75 (14:16, 22:24, 14:27, 14:8)

Жалгирис Каунас – Зенит Санкт Петерсбург 75:83 (15:23, 17:22, 19:21, 24:17)

Алба Берлин – Химки 100:80 (20:24, 30:20, 27:18, 23:18)

Олимпијакос – Басконија 76:90 (15:23, 16:24, 27:20, 18:23)

Макаби Тел Авив – Милано 85:86 (20:18., 15:28, 18:13, 17:11, 15:16)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Погба: Не сме на нивото на Ливерпул, но може да сме шампиони!

Објавено пред

Во изјава за „Sky Sports“ францускиот репрезентативец во редовите на Манчестер Јунајтед, Пол Погба вели дека Јунајтед во моментов не е на нивото на Ливерпул, но може да ја освои шампионската титула во Премиерлигата уште во оваа сезона.

По 17 одиграни кола, „ѓаволите“ се на врвот на табелата со 3 бода повеќе од „црвените“ пред неделното дерби на „Енфилд“ од 17.30 часот.

„Многу напредувавме и се уште напредуваме, но и понатаму сме млада екипа. Очигледно не може да кажеме дека сме на нивото на Ливерпул затоа што тие ја освоија Премиерлигата и продолжуваат со победите, но кога ние ќе го освоиме првенството, ќе може да кажеме дека сме на исто ниво. Ако сакаш да си најдобар, тогаш мора да ги победуваш најдобрите. Сакаме да ги победиме освојувачите на ПЛ“ рече Погба.

Французинот немаше сјајна мината сезона, па полека се врати во препознатливата форма.

„Мразам да бидам на клупа, тоа не значи дека другите не заслужуваат да играат. Јас сум победник и сакам да играм, сакам да им помогнам на соиграчите. Минатата сезона беше тешка за мене, имав повреда, секогаш е чудно кога се враќаш. Играчите кои се со мене во средниот ред (Фред, Немања Матиќ, Скот Мектоминај) прават одлична работа“ – рече Погба.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кире Лазаров со неверојатен рекорд на Светските првенства

Објавено пред

Македонската ракометна репрезентација синоќа со пораз од фаворитот Шведска (30-22) го започна своето седмо учество на Светските ракометни првенства. Токму на вчерашниот меч во Каиро капитенот на репрезентацијата, Кире Лазаров влезе во историјата.

Тој стана првиот играч кој постигнал гол на Светско првенство во четири различни декади.

Првиот негов погодок на Мундијалите беше во истата сала во која настапи и синоќа, во Каиро, во далечната 1999 година, како 19-годишник во последните секунди на мечот што Македонија го доби против Саудиска Арабија.

Против Швеѓаните вчера со полни 40 години гаѓаше со 50-процентна успешност, 5 гола од 10 обиди.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фернандеш испиша историја во ПЛ, четирипати МВП во иста година

Објавено пред

Фудбалерот од средниот ред на Манчестер Јунајтед, Португалецот Бруно Фернандеш е прогласен за играч на месец декември во Премиерлигата. Со тоа тој стана првиот играч во историјата на ова елитно натпреварување кој во една календарска година четирипати го добива ова признание.

Бруно минатиот месец постигна 3 гола и му помогна на тимот на Оле Гунар Солскјер да се искачи на врвот во ПЛ. Во декември португалскиот ас имаше и 4 асистенции.

Сезонава неговиот учинок е 15 гола на 26 меча во сите натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија1 час

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет2 часа

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија2 часа

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија3 часа

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа5 часа

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија5 часа

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија5 часа

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет6 часа

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет7 часа

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет8 часа

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија8 часа

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија19 часа

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа20 часа

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија21 час

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Домашен24 часа

Игор Ангеловски ќе ја предводи фудбалската репрезентација на Европското првенство

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, ќе ја предводи нашата селекција на Европското првенство, кое ќе се одигра во...

Македонија1 ден

Лекари од Македонија дел од мировната мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со шестчлениот медицински тим од јавното и военото здравство којшто ќе биде упатен во...

Свет1 ден

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето. „Сакам...

Свет1 ден

Германска студија: Ризикот од ширење на коронавирусот во концертни сали е незначителен

Ново истражување во Германија за движење на честички во воздухот во затворен простор покажа дека постои незначителен ризик од инфекција...

Европа1 ден

Шефот на институтот „Роберт Кох“: Пандемијата ќе ја ставиме под контрола до крајот на годината

Германија ќе воспостави контрола над пандемијата на коронавирус до крајот на годината, но нов, позаразен вид на ковид може да...

Досие