Контакт

Спорт

Бејл го потврди шокантниот трансфер во Лос Анџелес

Објавено пред

Поранешната ѕвезда на Реал Мадрид, Герет Бејл поврди дека следната сезона ќе игра во МЛС лигата со тимот на Лос Анџелес ФЦ, објавувајќи видео на кое е во дресот на американскиот клуб со порака: „Се гледаме наскоро, Лос Анџелес“.

dobivaj vesti na viber

Велшанецот ќе може да почне да игра за ЛАФЦ по отварањето на преодниот рок во МЛС лигата на 7 јули, што значи дека веќе на 8 јули може да игра во дербито против Лос Анџелес галакси. Тој е второ големо засилување за ЛАФЦ по поранешниот капитен на Италија и на Јувентус, Џорџо Кјелини.

Во осум сезони во Мадрид, Бејл освои пет титули од Лигата на шампиони и три трофеи од Ла лига, постигнувајќи 97 голови по трансферот од Тотенхем пред сезоната 2013/14.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Иско, големо засилување за Севилја

Објавено пред

Поранешниот играч за врска на Реал Мадрид, Иско Аларкон, ќе биде дел од Севилја во следните две сезони. Клубот потврди дека постигнал договор со шпанскиот репрезентативец, останува само тој да ги помине медицинските прегледи в понеделник.

dobivaj vesti na viber

Тој пристигнува на „Рамон Санчез Пижуан“ како слободен играч откако му истече договорот со „кралевите“. Главната причина поради која ја избрал понудата на Севилја е Хулен Лопетеги, кој долго време го посакуваше во својот тим. Иско ги намали и финансиските барања за да го олесни процесот на преговори.

Иско помина девет сезони во Реал, а во последните години, тој играше се поретко.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ сака да го купи и Фабијан Руиз

Објавено пред

Францускиот првак Пари Сен Жермен моќно стартуваше во домашниот шампионат со триумф од 0:5 на гости против Клермон, но тренерот Кристоф Галтие ги подготвува тимот за напад на трофејот во Лигата на шампионите. Тој смета дека му недостига уште една алка во мозаикот, фудбалер од средниот ред како Фабиан Руиз. Токму затоа побара од раководството на клубот да се обиде да го доведе одличниот шпански интернационалец кој е член на Наполи.

dobivaj vesti na viber

ПСЖ е подготвен да плати 25 милиони евра за Руиз, со оглед дека тој влегува во последната година од договорот со „наполитанците“.

За Фабијан Руиз се заинтересирани и Барселона и Реал Мадрид, но тие би сакале да го доведат следното лето како слободен агент.

Прикажи повеќе...

Спорт

Брентфорд ќе го доведе данското фудбалско чудо

Објавено пред

Микел Дамсгард е на пат за англискиот премиерлигаш Брентфорд откако Сампдорија ја прифати понудата вредна 15.000.000 евра. Данскиот репрезентативец на почетокот на следната недела, по завршувањето на лекарските прегледи, и официјално треба да потпише договор со премиерлигашот.

dobivaj vesti na viber

Дамсгард кариерата ја започна во данскиот Нордсјеланд, а од 2020 година е член на Сампдорија. Во дресот на италијанскиот клуб во две сезони забележа 49 настапи и постигна два гола.

22-годишниот крилен напаѓач е дански репрезентативец од 2020 година.

Тој остави голем белег на минатогодишното Европско првенство. Постигна гол во победата над Русија (4:1), со што стана најмладиот стрелец на својата земја во историјата на европските првенства со 20 години и 353 дена.

Погоди и во полуфиналето од слободен удар во поразот од Англија (2:1).

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 минути

Израел прифати хуманитарен прекин на огнот, но Исламски џихад одби

Израел се согласи на хуманитарен прекин на огнот на предлог на Египет, но палестинската организација Исламски џихад ја одби понудата,...

Македонија2 часа

(Видео) Каевски: СДСМ реализира стратешки цели, ВМРО-ДПМНЕ блокира и го дели народот

Преку успешните, одговорни, државотворни политики на СДСМ, државата ги исполнува стратешките цели поставени уште на Денот на независноста. Република Северна...

Македонија2 часа

(Видео) Арсовски: Оставка од министерката Стојчевска заради цензурата на културата која се обидува да ја направи

Бисера Стојчевска трет ден ниту им се извинува на граѓаните, ниту пак има намера да си даде оставка. Ставајќи се...

Регион3 часа

Првите проблеми во истрагата: Уништен е тахнографот и не може да се прочита брзината на возење на полскиот автобус

Уништен е тахографот на полскиот автобус, кој вчера излета од автоптот А4 кај Загреб при што загинаа 12 лица, објави...

Регион3 часа

Приведена па ослободена руската новинарка Дарија Асламова

Институциите во Приштина ја ослободија притворената новинарка на „Комсомолска Правда“, Дарија Асламова, која синоќа беше однесена на Косово и Метохија,...

Свет5 часа

Зеленски: Амнести интернешнл молчи за нуклеарниот терор на руската армија

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ја обвини Амнести Интернешнл дека молчи за нуклеарниот терор на руската армија. „ За жал,...

Свет5 часа

Расте бројот на загинати во Појасот Газа, убиен еден од лидерите на Исламски џихад

Израелската армија уби еден од водачите на палестинската група Исламски џихад во Појасот Газа, соопштија денеска израелските власти. Станува збор...

Свет5 часа

Европски медиуми: Америка ја вовлекува неволната Европа во конфликт со Кина

Некои аналитичари во ЕУ сметаат дека Америка во суштина ја вовлекува Европа во конфликт со Кина против нејзината волја и...

Македонија17 часа

Димитров: Зачести употребата на терминот „северномакедонци“, мора редовно да се реагира на секоја погрешна употреба

Во последно време зачести употребата на непостоечкиот термин “северномакедонци” од страна на претставници на земји – наши пријатели, кои го...

Регион18 часа

Објавени првите резултати од увидот: Возачот изгубил контрола над автобусот од Полска

Увидот за сообраќајната несреќа во која загинаа 12 луѓе на автопатот кај Брезница, Хрватска, утврди дека возачот изгубил контрола над...

Македонија20 часа

Подољак ѝ се заблагодари на Македонија за донацијата од тенкови: Пријателот се познава во неволја

Советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак се заблагодари на донацијата што Украина ја доби од Македонија. Донацијата што Македонија ѝ...

Топ21 час

Жена изгоре во пожар во куќа во Стар Дојран

Утрово во пожар во куќа на улицата „Маршал Тито“ во Стар Дојран, изгоре жена. Пожарот бил изгаснат од екипа на...

Регион21 час

Ердоган откри за што се разговарал со Путин: Повторно му понудив средба со Зеленски

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека му предложил на рускиот претседател Владимир Путин да ја организира неговата средба со...

Топ1 ден

Обид за убиство на затвореник во „Идризово“, во тешка состојба е однесен во болница

Неколку минути по полноќ, обид за убиство на затвореник имало во затворот „Идризово“. Со две рани и во тешка состојба,...

Свет1 ден

Ентони Блинкен: Кина се оддалечува од мирно решавање на проблемот

Последните дејствија на Кина во Тајван се поблиску до принуда и употреба на сила отколку до практиката на мирно решавање...

Свет1 ден

Пекинг: Меѓународната заедница мора да одговори на притисокот на САД

Кинеските власти сметаат дека е неопходно меѓународната заедница да се обедини против „непромислениот“ притисок на САД и нивното мешање во...

Свет1 ден

Израелскиот премиер по нападот: Операцијата ќе трае онолку колку што е потребно

Јаир Лапид, премиерот на Израел, зборуваше откако израелската армија изврши ракетни напади врз цели во Појасот Газа, при што беше...

Регион1 ден

Најмалку 11 лица загинаа во автобуска несреќа во Хрватска

Автобус со полски регистерски таблички излетал од патот на автопатот А4 во правец кон Загреб и според првичните информации има...

Свет1 ден

Воени вежби за можен кинески напад – Тајван подигна авиони и ги активира ракетните системи на островот

Тајванските власти утринава објавија дека во саботата во Тајванскиот теснец биле откриени голем број кинески авиони и воени бродови кои...

Свет1 ден

Се преврте чамец на Флорида, две лица се удавија

Најмалку две лица се удавија, а осум се извлечени од морето откако денеска се преврте чамец во близина на Флорида...