Контакт

Спорт

Бејл планирал да се врати во Реал

Објавено пред

Герет Бејл со репрезентацијата на Велс се подготвува за квалификациските натпревари, за пласман на Светското првенство. И од Велс со една своја изјава предизвикал бура во шпанската јавност. Крилниот напаѓач, кој оваа сезона е позајмен во Тотенхем, на Шпанците им открил дека по завршувањето на сезоната ќе се врати во Реал. Открил дека се преселил во Тотенхем за да ја достигне оптималната форма за Европското првенство.

„Иднината не ми го одвлекува вниманието. Единствената причина поради која дојдов во Тотенхем, оваа сезона, беше да играм фудбал, за да ја подигнам формата пред ЕП. Од почетокот планот беше да ја одработам сезоната во Тотенхем, а потоа по ЕП да се вратам во Реал“, рекол Бејл и дополнил.

„Мојот план е да се вратам назад“.

Шпанците се шокирани од оваа одлука бидејќи Велшанецот не е во најдобри односи со тренерот на Реал, Зинедин Зидан.

Бејл со Реал има освоено четири трофеи во Лигата на шампионите и два во Ла Лига.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Голем човек! Манџукиќ се откажа од платата за март бидејќи не помогнал на Милан!

Објавено пред

Хрватскиот ветеран Марио Манџукиќ направи чин што малкумина професионални фудбалери се подготвени да го направат – се откажал од платата за месец март бидејќи во тој период бил повреден и не можел да му помогне на Милан. Наместо тоа, претседателот на клубот, Паоло Скарони ги донирал парите во добротворни цели.

Според новинската агенција „АНСА“, Манџукиќ бил разочаран што не успеал да помогне минатиот месец во борбата за скудетото и за место кое води во Лигата на шампионите.

„Исклучителен гест. Тоа само ја покажува етиката и професионализмот на човек како Марио Манџукиќ и неговата почит кон Милан. Клубот ја искористи ситуацијата за да помогне на фондацијата на Милан за помош на млади луѓе во економски проблеми, каде што со спортот може да се помогне“, изјави Скарони.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мерцедес останаа први во Имола – проблеми за Ферстапен и Ред бул

Објавено пред

Валтери Ботас постави најдобро време и на вториот тренинг пред Емилија Ромања ГП трката во Имола, победувајќи го својот колега од Мерцедес Луис Хамилтон за 0.01 секунди, додека по фантастичната брзина на првата трка во Бахреин, Ред бул и Макс Ферстапен имаа големи проблеми – Холанѓанецот извозе само пет круга и ја заврши сесијата на 14. место.

Пјер Гасли во Алфа Таури беше изненадувачки на третото место со само 0.078 послабо време од Ботас, по што ветувачки следуваа возачите на Ферари, Карлос Саинс и Шарл Леклер, додека Серхио Перез во вториот Ред бул беше на шестото место.

Дебитантот Јуки Цунода беше седми за Алфа Таури пред Лендо Норис во Мекларен, Антонио Џовинаци во Алфа Ромео и Ленс Строл во Астон Мартин.

Сепак, приказната на денот е лошата форма и проблемите на Ред бул, кои пред две недели во Бахреин изгледаа како доминантен тим и останува да се види дали ќе можат да бидат ривали за победа овој викенд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар добил „ултиматум“од ПСЖ

Објавено пред

Пари Сен-Жермен му дале на Нејмар краен рок да го потпише продолжувањето на договорот во следните две недели, бидејќи стравуваат дека тој ќе се врати во Барселона, тврди шпанскиот весник „Диарио Спорт“.

Договорот на 29-годишниот Нејмар завршува следното лето, и ПСЖ подолго време му имаат понудено договор, кој тој го нема потпишано. Сега, пред полуфиналето на Лигата на шампионите со Манчестер сити, ПСЖ бараат одговор. Според „Диарио Спорт“, се работи за договор до 2027 година, со што би се ставило крај на сите шпекулации за враќањето во Барселона, а во четвртокот и францускиот „Л’Екип“ објави дека во ПСЖ се нервозни и сакаат ситуацијата да се реши пред првиот меч против Сити на 28 април.

Нејмар јавно изјавуваше дека сака да остане во Париз и дека продолжувањето на договорот „не е тема“ во сезона во која постигна 13 гола и имаше 6 асистенции во 22 меча. Сепак, во Шпанија веруваат дека новиот претседател на Барселона, Жоан Лапорта планира да го врати на „Ноу Камп“ заедно со обновувањето на договорот на Лионел Меси, што се негови две главни цели ова лето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

Судот одреди домашен притвор за Драги Рашковски

Ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, доби домашен притвор, кој му е изречен од Кривичниот суд. Судијата кој одлучуваше, го...

Македонија3 часа

Нови 908 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.616 тестирања, а регистрирани се 908 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија3 часа

Заев за Рашковски: Нема недопирливи, но никој не е виновен додека за него не се докаже вина

Во однос на истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, премиерот Заев вели дека нема недопирливи, но пресумцијата...

Македонија5 часа

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичкото планирање општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите...

Македонија5 часа

Филипче: Ќе преговараме Институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет6 часа

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот на неделно ниво е речиси двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа8 часа

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион8 часа

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија8 часа

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион9 часа

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Македонија9 часа

Приведен Драги Рашковски, Обвинителството бара притвор

Полицијата го приведе поранешниот секретар во кабинетот на премиерот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во рамките на истрагата...

Европа23 часа

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија1 ден

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија1 ден

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа1 ден

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија1 ден

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион1 ден

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион1 ден

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа1 ден

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет1 ден

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Досие