Контакт

Спорт

Бекам го носи Давид Силва во Мајами

Објавено пред

Давид Силва по завршувањето на сезоната ќе ги напушти редовите на Манчестер сити. 33 годишниот фудбалер цела една деценија го носи дресот на „граѓаните“. Тој клубот ќе го напушти како слободен играч.

Се шпекулира каде Давид Силва ќе ја продолжи кариерата, а дел од британските медиуми тврдат дека тој ќе биде првата голема ѕвезда во тимот на Дејвид Бекам, Интер Мајами.

Бекам сакал во својот тим да има играч од шпанското говорно подрачје за да може подобро да ја анимира шпанската заедница на Флорида.

Доколку Силва се договорил со Бекам, тој на новиот клуб ќе му се приклучи со задоцнување, од причина што сезоната во САД започнува во март, а Премиер лигата ќе заврши во во јуни.

Шпанецот досега во кариерата со Манчестер сити освоил 12 трофеи.

Инаку Дејвид Бекам има големи планови за својот тим Интер Мајами. Минатата недела се појавија информации дека тој ќе се обидел да го донесе најпрвин Луис Суарез, а потоа и Лионел Меси.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Валенсија бара казна за тренерот на Аталанта, Гасперини

Објавено пред

Шпанскиот клуб Валенсија побара од УЕФА и од италијанските власти да го казнат тренерот на Аталанта, Џанпјеро Гасперини, откако 62-годишниот италијански тренер во неделата изјави дека имал симптоми на корона вирусот пред Аталанта да гостува на Валенсија за вториот меч од осминафиналето на Лигата на шампионите во март.

Шпанскиот клуб вели дека е изненаден од коментарите на тренерот, обвинувајќи го дека поставил во опасност многу луѓе. Ана Барсело, секретар за здравство на провинцијата на Валенсија исто така се јави на прес-конференција.

„Тој се однесуваше неодговорно. Знаеше дека доаѓа од подрачје на висок ризик и не требаше да патува. Ова покажува дека мечот мораше да се игра без гледачи, како што и беше одлучено“, вели Барсело.

Аталанта ја елиминираше Валенсија во еден од последните мечеви пред стопирањето на европскиот фудбал, откако и првиот меч во Милано беше посочен како„биолошка бомба“ поради 50-те илјади луѓе на стадионот.

Прикажи повеќе...

Спорт

22 години од легендарниот гол на Роберто Карлос (Видео)

Објавено пред

Пред 22 години Роберто Карлос постигна еден од најпознатите голови во фудбалската историја.

Жртвата на Карлос беше Франција и голманот Фабијан Бартез. Натпреварот се одигра во Лион. Топката по неговиот удар има таква патека што за момент може да си помислите дека нема шанси да влезе во голот.

Голот е толку неверојатен што дури и научниците по физика се занимаваа со него.

„Преубав гол. Вакво нешто бара многу тренинг и напорна работа. Сиот тој труд ми се исплатеше, постигнав гол кој влезе во историјата. Никогаш не се обидов да го повторам, знаев дека втор пат нема да ми успее. Можеби ќе му успее на некој друг во иднина. Задоволен сум што јас сум првиот“, рекол неколку години подоцна славниот Бразилец.

Прикажи повеќе...

Спорт

Манчестер Јунајтед ја одредиле цената за Погба

Објавено пред

Пол Погба е еден од фудбалерите за кои се тврди дека од наредната сезона ќе има нов клуб. Јувентус и Реал се тимовите со кои се поврзува светскиот првак со Франција од 2018 година.

„Дејли Стар“ денес објави дека Манчестер Јунајтед ја одредиле цената за својот фудбалер. Погба може да го напушти „Олд Трафорд“ за сума од 145 милиони евра.

Ова може да значи дека фудбалерот и наредната сезна ќе остане во клубот. Тешко дека некој ќе сака да ја плати оваа сума. Сите клубови, па и оние најбогатите, чувствуваа последици од кризата што ја предизвика коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Комисијата предлага карантин од четврток вечер до понеделник во некои општини

Комисијата за заразни болести до Владата ќе достави предлог за повторно враќање на полицискиот час за време на претстојниот продолжен...

Топ27 минути

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава без да ги почитуваат мерките против...

Македонија1 час

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија2 часа

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија4 часа

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија4 часа

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет7 часа

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа7 часа

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет7 часа

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет8 часа

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа9 часа

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион21 час

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет21 час

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет22 часа

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија22 часа

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија1 ден

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија1 ден

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија1 ден

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија1 ден

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион1 ден

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Досие