Контакт

Спорт

Бекер би сакал да ги плати долговите до крајот на годината

Објавено пред

Шесткратниот гренд слем шампион, Борис Бекер, вели дека би сакал да ги врати сите долгови до крајот на годината по банкротирањето во Велика Британија во јули 2017 година, а неодамна банката „Арбатнот Латем“ се повлече од постапката.

„Се борам оваа процедура да биде поништена, да бидам третиран како банкротот да не се случил. Англиската приватна банка е задоволна кога претходно не сакаше да ја земе предвид мојата вила на Мајорка како мој имот“, вели Бекер.

Бекер им должеше повеќе од 55 милиони евра на 15 кредитори вклучувајќи 38 милиони евра на својот поранешен бизнис-партнер Ханс-Дитер Клевен. Бекер ги отфрла овие барања и најави тужби против нив.

„Во Швајцарија поднесов тужба за да се утврди дека овие тврдења се неоправдани. На господинот Клевен му се потребни овие одговори само за да нема проблеми со германските даночници. Јас не ги добив тие пари и тој заем не ме интересира. Јас сум задоволен што процедурата запира и сега кога ќе ги отплатам долговите, повторно ќе сум слободен“, додава Бекер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Конте: Ако не се задоволни веднаш ќе заминам

Објавено пред

Тренерот на Интер Антонио Конте рекол дека целосно и е посветен на работата, но бил подготвен да замине доколку клупските челници не се задоволни.

Конте минатото лето пристигна во Интер, а по поразот од Болоња пред неколку дена започнаа шпекулациите дека тој би можел да замине по само една сезоната.

Интер се наоѓа на второто место на табелата со осум бода помалку од водечкиот Јувентус. Ист број на бодови како Интер има и Лацио.

„Интер ме повика за три годишен проект, да ги вратам даму каде што заслужуваат да бидат, јасно е дека за нешто такво е потребно време. Дојдов тука со многу ентузијазам. Договорот ми трае три години, доколку сакаат да го продолжат…Јас сум среќен, замен дека пред нас е долг пат, но доколку сите се задоволни од работата што ја обавувам, што мислам дека сега е случај, тогаш не гледам причина зошто да не продолжиме да работиме. Доколку не се задоволни, тогаш веднаш ќе си заминам“, рекол Конте.

Антонио Конте во кариерата бил шампион со Јувентус и Челси, бил селектор на Италија, а работел и во Сиена, Аталанта, Бари и Арецо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кој ќе игра во ЛШ – Лестер има најтежок распоред

Објавено пред

До крајот на сезоната во Премиер лигата голема борба ќе се води помеѓу Челси, Лестер и Манчестер јунајтед за пласман во Лигата на шампионите. Две места веќе обезбедија Ливерпул и Манчестер сити.

На три кола до крајот на сезоната во Премиер лигата Челси има 60 бода на третото место, еден повеќе од Лестер и Манчестер јунајтед. Зад нив се Вулверхемптон со 55 и Шефилд јунајтед со 54 бода.

Кои два тима ќе им се приклучат на Ливерпул и Сити, ќе биде познато по одигрувањето на последното коло кое на програмата ќе биде на 26 јули.

Најтежок распоред од трите наведени клуба има Лестер, кој најголем дел од сезоната се наоѓаше на третото место.

Распоредот на Челси, Лестер и Манчестер јунајтед до крајот на сезоната:

Челси-Норич (вторник, 21.15)
Ливерпул-Челси (22 јули, 21.15)
Челси-Вулверхемптон (26 јули, 17.00)

Лестер-Шефилд јунајтед (четврток, 19.00)
Тотенхем-Лестер (19 јули, 17.00)
Лестер-Манчестер јунајтед (26 јули, 17.00)

Кристал Палас-Манчестер јунајтед (четврток, 21.15)
Манчестер јунајтед-Вест Хем (22 јули, 19.00)
Лестер-Манчестер јунајтед (26 јули, 17.00)

Прикажи повеќе...

Спорт

Севилја избори место во ЛШ, Милан ќари 24 милиони евра

Објавено пред

Крилниот напаѓач на Милан кој од јануари е позајмен во Севилја, Сусо (26), дресот на клубот од Андалузија ќе го носи и во наредната сезона.

Севилја, вечера по поразот на Виљареал од Реал Сосиедад (1:2) и теоретски обезбеди место во Лигата на шампионите, што значи дека клубот има обврска да го откупи договорот на Сусо од Милан за 24 милиони евра.

Сусо има одиграно 18 натпревари за Севиља, постигнал еден гол и забележал две асистенции.

Шпанецот професионалната кариера ја започна во Ливерпул (2012-2015), за Милан одиграл 126 натпревари, на кои постигнал 21 гол.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија1 час

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија2 часа

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија3 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија3 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет4 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа4 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион4 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија16 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија17 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија17 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија20 часа

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ20 часа

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија20 часа

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија21 час

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет1 ден

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа1 ден

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ1 ден

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ1 ден

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија1 ден

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Досие