Контакт

Спорт

Бекер за Ѓоковиќ: Секогаш првин го прашував како спиел?

Објавено пред

Поранешниот број еден тенисер во светот, Германецот Борис Бекер, откри детали во врска со соработката со актуелниот најдобар светски тенисер, Србинот Новак Ѓоковиќ.

Бекер му беше тренер на Ѓоковиќ од декември 2013 до мај 2017 година, а за тој период Новак освои 6 гренд слем титули.
Германецот вели дека работата со Ѓоковиќ била специфична и успеале да изградат однос полн со доверба што носи добри резултати.

„Менталитетот на играчот е секогаш проблем. Кога си во најдобра форма и која си најјак, и понатаму си чувствителен на одредени работи. Тоа е во врска со тоа како ќе се разбуди, што прво ќе прочита, каков му е односот со сопругата и синот. Секогаш првин го прашував како спиел затоа што ако имате проблем, тогаш тука нема концентрација, тренингот не е добар. Тоа беше клуч за него да почне да ми верува“, вели Бекер.

Германецот раскажа детали и од сопствената кариера.

„На 17 освоив многу, со 18 уште повеќе, а на 19 години изгубив во второто коло на Вимблдон и сите играчи се прашуваа што се случи. Бев во стилот – имам 19 години, изгубив тениски меч, не е толку страшно. Сè е во тоа како ги гледате работите. Верувајте, и јас мразам да губам, но понекогаш мора да се вратите на почетокот. Кога сте млад, на вас влијаат многу работи, посебно медиумите. За среќа, имав добри родители, кои се грижеа да не ја губам перспективата“, рече Борис Бекер.

Спорт

Кочов и наредната сезона ќе го предводи МЗТ

Објавено пред

Тренерот кој пред еден месец на МЗТ тим му ја донесе седмата титула, Ѓорѓи Кочов (34)и следната сезона ќе седи на клупата на клубот од Аеродорм.

Со ова продолжија заложбите на управата на клубот за давање шанса на младите домашни тренери, кои, пак, во иднина би биле столб и на македонската кошарка во целост.

Станува збор за шестиот стратег кој успеал да го донесе шампионскиот пехар во „Јане Сандански“ (по Тодоров, Пипан, Мартич, Јончевски и Назор) и само четвртиот тренер во Македонија кој може да се пофали со триумф во домашното првенство и како играч и како предводник од клупата.

Тој во „сино-белиот“ табор дојде во текот на предминатиот шампионат, а за него ова ќе биде втора сезона која ја почнува како предводник на МЗТ Скопје.

Популарниот Ѓоле веќе работи на формирањето на тимот за следниот период, со кој ќе се обиде да го продолжиме трендот на остварување добри резултати како на домашна сцена така и во настапите во АБА2-лигата.

фото/mztskopjeaerodrom.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

ЕП во 2021 година ќе се игра во Италија, Грузија, Чешка и Германија

Објавено пред

Европското првенство за кошаркари во 2021 година ќе се одржи во четири држави. Домаќини на овој континентален собир ќе бидат Чешка, Грузија, Италија и Германија.

ФИБА Европа објави дека фазата по групи ќе се игра во Прага (Чешка), Тбилиси (Грузија), Милано (Италија) и Келн (Германија), додека завршницата на Европското првенство во 2021 година ќе се одржи во Берлин.

На овој начин ФИБА Европа ја продолжи праксата која започна во 2015 година, завршницата на ЕП да се игра во повеќе држави.

Претходното Европско првенство се играше во Романија, Финска, Израел и Турција.

Дополнително ќе бидат одредени квалификациските групи. Во квалификациите ќе учествува и репрезентацијата на Македонија.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Имав и други понуди, но Јувентус не се одбива“

Објавено пред

Арон Рамзи уште пред неколку месеци го договори трансферот во Јувентус, а дури денес на јавноста и беше претставен како нов играч на најтрофејниот италијански клуб. Велшанецот во Јувентус дојде како слободен играч откако му истече договорот со Арсенал.

„Имав и други понуди, но кога разбрав дека ме бара Јувентус, не постоеше опција да ја одбијам понудата. Тоа е голем клуб, еден од најголемите во светот. Секако дека ова е голем предизвик за мене, различна земја, различна култура, ќе ми биде потребно малку време да се навикнам, но верувам дека ќе бидам успешен. Сакам да бидам дел од тимот кој ќе пишува нови страници во историјата на Јувентус“, рекол Рамзи.

Велшанецот во Јувентус ќе го носи бројот 8, кој лани беше слободен, а претходно со голем успех го носеше Клаудио Маркизио. На новинарско прашање како може да ја унапреди играта на Јувентус 28 годишниот фудбалер рекол:

„ Сакам во секој момент да имам влијание во играта, преку асистенциите, со голови…Во фудбалот најважни се победите, а моја цел е да му помогнам на тимот да победува.“

Во Јувентус Рамзи ќе соработува со Маурицио Сари кого го познава од Премиер лигата. Сари минатата сезона го предводеше Челси.

„Видов како стил на игра сака. Сари сака неговиот тим да игра фудбал, а таа филозофија мене ми одговара. Верувам дека бргу ќе се прилагодам. Можам да играм на сите позиции во средниот ред, но најдобро се чувствувам кога сум ‘бокс-ту-бокс’, кога можам да учествувам и во одбраната и во нападот“, заклучил Рамзи.

Велшанецот е шестото засилување за Јувентус ова лето, претходно во клубот пристигнаа Адријен Рабио, Мерих Демирел, Лука Пелегрини, Кристијан Ромеро (кој веднаш е испратен на позајмица во Џенова) и Џанлуиџи Буфон.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Јовески поддржува ветинг по ослободителната пресуда за Латас

Првиот човек на Јавното обвинителство, Љубомир Јовески, рече дека го поддржува решението за ветинг или друга форма на проверка на...

Македонија2 часа

(Видео) Зоран Милевски донесен во Кривичниот суд на распит

Бизнисменот Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, е приведен и донесен на распит во Кривичниот суд во Скопје. Според шпекулациите...

Македонија2 часа

(Видео) Обвинителството со детали: Боки 13 и Милевски барале 8 милиони евра рекет од бизнисмен

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, и Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, се осомничени за примање награда за противзаконито...

Македонија4 часа

(Видео) Заев: Новите снимки за Нешкоски само потврдуваат како владеел Груевски

Новообјавените разговори за убиството на Мартин Нешкоски само потврдуваат како владеела претходната гарнитура и како се обиделе да скријат убиство,...

Македонија5 часа

Уапсен Боки 13

Попладнево е уапсен Бојан Јовановски – Боки 13. Неофицијално, апсењето е по барање на Обвинителството за организиран криминал. Тој попладнево...

Македонија5 часа

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка. Таа објави дека нејзината оставка ќе стане активна тогаш кога политичките партии...

Македонија6 часа

(Видео) Заев повика на лидерска средба в петок

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција повика на лидерска средба в петок во 14 часот во Клубот на пратениците. На средбата...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија6 часа

Кривичен го одби барањето на Кочан, в среда треба да се појави во затворот

Кривичниот суд во Скопје ја одби жалбата на Сеад Кочан за одложување на затворската казна од четири години и осум...

Економија7 часа

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат 1,5, односно 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините „евросупер...

Македонија9 часа

Када на дното на Охридското Езеро

Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави фотографии на кои се гледа када на дното на Охридското Езеро помеѓу Срјшче и Мостот на...

Забава10 часа

На Гренланд откриени повеќе од 50 нови езера, досега се знаеше само за четири

Под мразот на Гренланд научниците откриле повеќе од 50 нови езера, а досега се знаело за само четири. Антарктикот под...

Свет10 часа

Трамп ги навреди обоените жени демократи во Конгресот

Претседателот на САД, Доналд Трамп, критикува група обоени демократски претставнички во Конгресот нарекувајќи ги предизвикувачи на нереди родени во странство...

Свет11 час

Нетанјаху им се закани на Либан и Хезболах: Ќе ве уништиме

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, се закани дека ќе ги уништи Либан и Хезболах ако ова либанско движење ги реализира сите...

Регион12 часа

Макрон во посета на Србија

Францускиот претседател, Емануел Mакрон, денеска ќе пристигне во дводневна посета на Србија со намера да покаже дека Париз сè уште...

Спорт21 час

(Видео) По триумфот во Вимблдон, Ѓоковиќ ексклузивно за Макфакс: Ја прифаќам поканата од премиерот да ја посетам Македонија

По епското финале во Вимблдон, во кое славеше старо-новиот шампион, Новак Ѓоковиќ на победничката прес-конференцијата одговори и на две прашања...

Европа23 часа

(Видео) Приведени повеќе од 150 лица по воената парада во Париз 

Вкупно 152 лица се приведени денеска во Париз, на маргините на воената парада која се одржа по повод националниот празник...

Спорт23 часа

Федерер: Незаборавно финале, ќе се обидам што е можно побргу да го заборавам

Роџер Федерер беше премногу блиску до својата 21. гренд слем титула, но не успеа да го доведе мечот до крај,...

Свет23 часа

(Видео) Авион успева да избегне катастрофален пад врз населено место

На видео снимка направена од автомобил овековечен е драматичен момент кога тајландски воен пилот го насочува својот авион далеку од...

Спорт24 часа

Трилер на Вимблдон! Ѓоковиќ по пет часа тенис го „собори“ Федерер

Новак Ѓоковиќ по петти пат ја освои титулата од Вимблдон, откако во едно историско финале со 7:6(5)/1:6/7:6(4)/4:6/12:12(3) го совлада освојувачот...

Регион1 ден

Ердоган: Испораката на С-400 системите ќе заврши в година

Испораката на руските ракетни системи С-400, Турција би можела да ја заврши до април следната година, изјави денеска турскиот претседател,...

Досие