Контакт

Спорт

Белгија ја „торпедираше“ Русија во Санкт Петерсбург (видео)

Објавено пред

Фудбалската селекција на Белгија остана со стопроцентен ефект во квалификациите за ЕУРО 2020 и по денешното гостување во Санкт Петерсбург, кај Русија. Белгијците славеа убедлив триумф со 4-1.

Помалиот од браќата Азар, Торган уште во 19. минута донесе водство од 1-0. Пред крајот на првиот дел, попознатиот Азар, Еден во 33 минута донесе водство од 0-2. До крајот на првите 45 минути, Азар уште еднаш погоди за 0-3.

Играчот на Интер, Ромелу Лукаку во 72. минута зголеми на 4-0, Русија единствено што успеа да направи до крајот на мечот беше почесниот погодок во 79. минута за конечни 1-4.

Словенија потешко од очекувањата, со автогол на противникот славеше победа од 1-0 против селекцијата на Летонија. Единствениот погодок во Љубљана беше автогол на Тарасовс во 53 минута од мечот.

На останатите попладневни мечеви од евро-квалификациите, Велс славеше триумф кај Азербејџан од 2-0, а Казахстан победи со 3-1 против Сан Марино.

Спорт

„Кралот“ го гледаше „принцот“, синот на Леброн го реши мечот (видео)

Објавено пред

Кошаркарот на ЛА Лејкерс, Леброн Џејмс го гледаше средношколскиот меч меѓу екипите на Сиера Кењон и Винсент Сент-Мери, а причина за тоа е што неговиот наследник, Брони игра за Сиера.

Токму помладиот Џејмс го реши мечот со клучните поени за победа, по пресврт во самата завршница. Леброн од првиот ред го гледаше „раѓањето на новата кошаркарска ѕвезда“.

Во последната минута од мечот, Брони украде топка и ја заврши акцијата со положување. Тој мечот го заврши со 15 поени, па ја понесе МВП титулата.

На мечот имаше 15.000 публика.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хетафе граби кон врвот во Ла Лига, падна и Валјадолид (видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Хетафе попладнево славеа триумф од 2-0 против екипата на Валјадолид во рамки на 17 коло од Ла лига.

Се играше 36 минута кога Марк Кукуреља на асистенција на Молина донесе предност од 1-0 за домашната екипа со ефектен удар.

Потврдата и аспирациите за висок пласман на табелата Хетафе ги потврди во 82 минута со голот на Анхел.

Оваа сезона дека игрите на Хетафе во минатогодишното првенство не беа случајност. Сега се четврти на табелата со 30 бода, додека Валјадолид има 19 и е на 15 место.

Прикажи повеќе...

Спорт

Холандија е светски шампион со контроверзен гол во последна секунда

Објавено пред

Холанѓанките се светски ракометни шампионки откако предмалку триумфираа во големото финале на Мундијалот во Кумамото, Јапонија против селекцијата на Шпанија. Мечот заврши со резултат 30-29, со гол од пенал буквално во последната секунда од мечот.

Ова е голем чекор напред за Холандија, прво светско злато, откако на претходниот Мундијал го освои бронзениот медал, исто како и на Европскиот шампионат.

Сепак, уште долго ќе се полемизира околу начинот на кој Холандија дојде до златото и дали одлуката на судската двојка – сестрите Бонавентура од Франција беше оправдана.

Шпанија го имаше последниот напад за победа и злато, откако претходно при резултат 29-29 Холандија не успеаа да дојде до предност. Шпанките не успеаја во последните 10 секунди од мечот да поентираат, топката беше во рацете на голманката Вестер која се обиде да фрли контра.

Пред неа се испречи противничкиот пивот, Хернандес и го блокираше ударот. Иако шпанската ракометарка беше во полето за игра, една од сестрите Бонавентура и покажа црвен картон и досуди пенал за Холандија кој успешно го реализираше Абинг.

Инаку, во текот на мечот во првото полувреме Шпанија имаше и +4 (6-2). Следуваше израмнување на 11-11, па пресврт на Холандија за +3 (16-13) на полувреме.

Во вториот дел водството константно беше на страна на Холанѓанките, најмногу со +5 (17-22). Сепак Шпанките не се предадоа, стигнаа до 29-29, го имаа и последниот напад за триумф, но…

Најефикасна кај победничката селекција беше Полман со 8 гола, а веднаш зад неа беше Абинг со 7.
Кај Шпанија Кабрал се истакна со 7 гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Мицкоски за ексамбасадорот кој репетираше пушка: Го знам од детството, но ќе предложам негово разрешување

На следната седница на Извршниот Комитет, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе предложи разрешување на ексамбасадорот, Томислав Димитровски, кој е...

Македонија2 часа

(Видео) Заев: Судскиот совет да провери зошто се чувале предмети во фиока

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, во воведот од неговиот говор рече дека го радува глетката од преполната сала...

Свет4 часа

(Видео) Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на...

Топ6 часа

Седум возила учествуваa во сообраќајна несреќа што се случи утрово во Скопје

Утрово во 06.45 часот на крстосница од булеварот „Александар Македонски“, улицата „16-та Македонска Бригада“ и улицата„Интернационални Бригади“ се случила сообраќајна...

Спорт8 часа

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија8 часа

Почнува наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Свет23 часа

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија1 ден

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ1 ден

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија1 ден

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија1 ден

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија1 ден

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија1 ден

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија1 ден

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ1 ден

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Европа1 ден

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на...

Свет1 ден

Северна Кореја изведе нова нуклеарна проба

Северна Кореја ја инофмрира светската јавност за нов „важен тест“, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми. „На...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева го злоупотребила буџетот на СЈО за роднини и пријатели

Катица Јанева , под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на...

Македонија2 дена

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ2 дена

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Досие