Контакт

Спорт

Белгиски политичар го нарече Азар „мал дебел човек“

Објавено пред

Жан-Мари Додекер, поранешниот белгиски министер, а сега градоначалник на гратчето Миделкерке, влезе во остар напад со капитенот на репрезентацијата Еден Азар во ново интервју нарекувајќи го „мал дебел човек“ потсмевајќи се со неговиот „инцидент“ со хамбургерот во 2011 година.

„Целиот печат се жали на него, а всушност тој е само мал дебел човек, кој стана дебел од системот и парите. Уште се сеќавам како бегаше кога Жорж Лекенс го замени и тој реши да јаде хамбургер во близината на стадионот ‘Крал Бадуин’“, вели Додекер во интервју за локалните белгиски медиуми.

Инцидентот за кој зборува Додекер се случи кога Азар беше фудбалер за Лил и доби место во репрезентацијата за квалификациите за Евро 2012 против Турција. Но, кога селекторот Лекенс го замени по половина час игра, напаѓачот веднаш замина од стадионот и потоа беше фотографиран како јаде хамбургер во ресторан во Брисел со семејството. Лекенс му одреди суспензија од два меча поради инцидентот.

Азар во 2019 се потсети на приказната.

„Се работеше за андалузиски сос, секогаш мојот омилен. Тогаш направив глупава работа, но приказната со хамбургерот ме направи легенда во белгиската репрезентација“, изјави Азар.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Челси го губи здивот, ново реми со Брајтон за четири меча без победа во Премиерлигата

Објавено пред

Челси, очигледно, не може да го држи темпото со Манчестер сити и Ливерпул, откако четврт меч едноподруго во Премиерлигата не успева да стигне до победа, одигрувајќи 1:1 на гости кај Брајтон, помалку од 20 дена откако истиот противник извлече 1:1 на „Стемфорд Бриџ“.

Хаким Зијеш ги донесе во водство „сините“ на Томас Тухел, кој вчера ја доби наградата за најдобар тренер изминатата сезона од страна на ФИФА, во 28. минута од мечот, но по неколку пропуштени шанси стигна казната, кога Адам Вебстер во 60. минута ги израдува фановите на „Ејмекс“.

Челси останува трет со 44 поени, еден зад Ливерпул (кои имаат два натпревари помалку) и дури 12 зад Манчестер сити (со еден натпревар помалку). Брајтон на Греем Потер се деветти со 29 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Сензационалните Санкт Паули ги елиминираа Борусија Дортмунд!

Објавено пред

Второлигашот од Хамбург, Санкт Паули стигна до славна 2:1 победа над Борусија Дортмунд во осминафиналето на германскиот ДФБ куп, иако гостите играа со својот најсилен тим.

Етјен Аменјидо ги донесе домаќините во водство уште во четвртата минута, пред Аксел Витсел да си постигне автогол во 40. минута од мечот. Борусија го почна силно второто полувреме и намали на 2:1 откако Ерлинг Халанд беше прецизен од белата точка во 58. минута од мечот, но до крајот „милионерите“ не успеаја да го најдат патот до голот.

Во четврт-финалето се и градските ривали на Санкт Паули, многу попознатите Хамбургер, кои со 4:3 на пенали елиминираа уште еден прволигаш, Келн откако по продолженијата беше 1:1.

ДФБ КУП, 1/8 ФИНАЛЕ

Санкт Паули – Борусија Дортмунд 2:1

Келн – Хамбургер 1:1, 3:4 пенали

180 Минхен – Карлсруе 0:1

Бохум – Мајнц 3:1

Прикажи повеќе...

Спорт

Монако со „стотка“ за Асвел

Објавено пред

Донатас Мотиејунас, Двејн Бејкон и Мајк Џејмс имаа комбинирано 63 поени за Монако да ги декласира Асвел со 100:75 на гости во презакажаниот меч од Евролигата.

Мотиејунас беше најефикасен со 22 поени и 4 скока, Бејкон имаше 21 поени, а Џејмс 20 поени за тимот на Саша Обрадовиќ, кој сега има три победи во низа за да го подобри скорот на 8-11.

Монако имаше 21 поен предност во третата четвртина (71:50),  која успеа да ја зголеми до крајот. Маркос Најт имаше 19 поени 9 скока за Асвел, кои сега имаат 8-10 скор.

Олимпија Милано, пак, благодарение на фантастичната последна четвртина стигна до 76:65 домашна победа над Алба Берлин, подобрувајќи го скорот на 12-6, со што се на третото место на табелата израмнети со Олимпијакос и Зенит Санкт Петерсбург.

По израмнети три четвртини, Милано ја почна последната четвртина со 16:6 серија, која на крајот беше доволна за победа. Џиџи Датоме беше најефикасен со 16 поени, Кајл Хајнс додаде 12, додека за Алба, Маодо Ло имаше 13 поени.

ЕВРОЛИГА, 19.КОЛО

Асвел Лион – Монако 75:100 (24:27, 17:24, 17:25, 17:24)

Олимпија Милано – Алба Берлин 84:76 (22:24, 16:16, 22:19, 24:17)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија5 часа

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија7 часа

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија7 часа

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија10 часа

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија11 час

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа12 часа

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија14 часа

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет15 часа

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија16 часа

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија1 ден

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија1 ден

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија1 ден

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија1 ден

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија1 ден

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија1 ден

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија1 ден

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет2 дена

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт2 дена

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија2 дена

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Досие