Контакт

Спорт

Бензема на чекор од рекордот на Роналдо

Објавено пред

Фудбалерот на Реал Мадрид, Карим Бензема, оваа сезона постигна девет гола во нокаут фазата од Лигата на шампионите, еден помалку од рекордерот Кристијано Роналдо.

dobivaj vesti na viber

Бензема, со двата гола против Манчестер сити, во феноменален натпревар од полуфиналето на Лигата на шампионите, уште еднаш ја воодушеви фудбалската јавност.

Францускиот репрезентативец синоќа го постигна својот 14-ти гол во овосезонското издание на Лигата на шампионите и деветти кога е во прашање само нокаут фазата од ова натпреварување. Така тој дојде на чекор до рекордот кој го постави неговиот поранешен соиграч Кристијано Роналдо.

Роналдо во сезоната 2016/2017 постигна 10 гола во нокаут фазата од Лигата на шампионите и со тоа постави рекорд. Но, тој рекорд може да падне на следниот натпревар помеѓу Реал и Сити.
Роналдо е рекордер и по вкупниот број на голови во една сезона во Лигата на шампионите, во групната и нокаут фазата, Португалецот во сезоната 2013/2014 постигна неверојатни 17 гола. Бензема има 14 …

Бензема сезонава на 41 натпревар постигна исто толку голови во сите натпреварувања, а на вечната листа на стрелци во Лигата на шампионите се наоѓа на четвртата позиција со 85 гола, еден гол помалку од Роберт Левандовски кој е на третата позиција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вилјареал, за крај, ја преслуша Барса на „Камп Ноу“

Објавено пред

Вилјареал беше поуспешен од Барселона, победи со 0:2 на „Камп Ноу“ и се пласира во Конференциската лига на УЕФА. Педраза го отвори резултатот во првото полувреме, а Мои Гомез го потврди триумфот.

dobivaj vesti na viberРафа Мир погоди за минимален триумф (1:0) на Севилја против Атлетик Билбао.

Атлетико Мадрид славеше на гости со 1:2 против Реал Сосиедад. Родриго де Пол и Анхел Кореа беа стрелци за тимот на Диего Симеоне.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бадел 1862 нов кошаркарски шампион кај дамите

Објавено пред

По две сезони, кошаркарките на Бадел 1862 го вратија шампионскиот трофеј во своите клупски витрини. Избраничките на Перо Стамески, уште еднаш предводени од извонредната репрезентативка Александра Стојановска, го запишаа третиот триумф во финалната серија над шампионот од ланската сезона, Баскет Кам 2011 овој пат со 71:77.

dobivaj vesti na viber

Александра Стојановска се закити и со признанието најкорисен играч. На овој натпревар репрезентативката запиша 27 поени и шест асистенции. Седум поени помалку за Бадел 1862 на овој натпревар постигна Матхеу. Двоцифрена со 12 поени беше уште една репрезентативка во жолто синиот дрес, Нена Трајчевска.

За таборот на Баскет Кам 2011 на денешниот натпревар, последен за оваа финална серија, Алексиќ постигна 25 поени, 18 придодаде Пуљизовиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Партизан со урагански триумф над Будуќност до финале во АБА

Објавено пред

Кошаркарите на Партизан се првите финалисти на плеј-офот на АБА лигата. Тие вечерва во решавачкиот меч од полуфиналната серија убедливо го совладаа Будуќност со резултат 101:77 и со 2:1 во победи изборија пласман во финалето.

dobivaj vesti na viber

Тоа ќе биде прво финале на Партизан во ова натпреварување по долги девет години, а за титулата ќе се бори против подобриот од второто полуфинале, Црвена Звезда – Цедевита Олимпија, кое се игра утре.

До полувремето Партизан обезбеди 22 поени разлика (52:30) и беше јасно дека „црно-белите“ се блиску до финалето.

Кевин Пантер беше стрелец на 30 поени, а Зак Ледеј постигна 16. Во тимот на Будуќност, Диџеј Сили уфрли 17 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 часа

Генералниот директор на СЗО: Пандемијата на коронавирус сигурно не е завршена

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус денеска изјави дека пандемијата на коронавирусот сигурно не е завршена и...

Македонија13 часа

Ковачевски ќе ja предводи владината делегација во Ватикан и Рим, најавена е и средба со Петков

Премиерот Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија...

Европа13 часа

Француски министер: За влез на Украина во ЕУ ќе бидат потребни 15 или 20 години

За влез на Украина во Европската унија ќе бидат потребни најверојатно 15 или 20 години, рече францускиот министер за европски...

Европа18 часа

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија19 часа

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...

Регион19 часа

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на „Хајдук“ со полицијата на автопатот кај Загреб, имало и повредени

Синоќа навивачите на Хајдук се судрија со полицијата на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, пренесуваат хрватските медиуми. Според...

Европа20 часа

Подољак: Нема да има отстапување на територија

Украина ја отфрла можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати...

Европа20 часа

Велика Британија: Регионот Северен Доњецк е приоритет на Русија

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави неодамнешен извештај за ситуацијата во Украина. Единствената руска оперативна чета со возила за...

Економија20 часа

Западот во страв- Светот има залихи на пченица за само десет недели?

Русија и Украина сочинуваат околу една четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да...

Економија21 час

Пад на „Волстрит“ седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на „Волстрит“, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради...

Европа1 ден

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа1 ден

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....

Топ2 дена

Патнички воз удрил во автомобил кај Прилеп

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп се случила...

Свет2 дена

Австралискиот премиер Морисон го признал поразот, гласовите сè уште се пребројуваат

Австралискиот премиер Скот Морисон ја загуби власта откако земјата ја избра првата лабуристичка влада по речиси десет години, според локалните...

Европа2 дена

Секое десетто дете во светот работи, ќе ги има и повеќе поради сиромаштијата, заклучува Уницеф

Повеќе од 160 милиони деца се вработени во светот, или секое десетто дете на возраст од пет до 17 години,...

Економија2 дена

Ребаланс на буџет: Растот проектиран на 3,2, инфлацијата на 7,2 проценти а дефицитот на 5,3 проценти од БДП

Нови, дополнителни 76 милиони евра во случај да се потребни нови мерки за заштита на стандардот на граѓаните и поддршка...

Свет2 дена

Русија му забрани влез на Бајден: „Властите на САД поттикнуваат русофобија“

Русија забрани влез во земјата на 963 Американци, меѓу кои и претседателот, Џо Бајден. Забраната се однесува и на државниот...

Европа2 дена

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа2 дена

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа2 дена

Северна Кореја петти ден по ред има над 200.000 новозаразени со Ковид-19

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени кои страдаат од треска предизвикана од Ковид-19,...