Контакт

Спорт

Бензема за Меси: Тие што го критикуваат, немаат поим за фудбалот

Објавено пред

Ѕвездата на Реал Мадрид, Карим Бензема долго време беше лут ривал на Лео Меси, додека Аргентинецот беше во Барселона, но очигледно има огромна почит кон Аргентинецот кога го коментираше во интервју за „Телефут“.

dobivaj vesti na viber

Бензема, кој оваа сезона е еден од најдобрите фудбалери на „кралевите“ одговори на тие кои го критикуваа Меси за спориот старт на неговата кариера во Пари Сен-Жермен.

„Како е возможно да не успее? Секој фудбалер има период на адаптација, а зборуваат бидејќи не постигнува многу голови. Но, погледнете што прави на теренот. Како можете да критикувате таков фудбалер? Тој што го критикува Меси, не знае ништо за фудбалот“, вели Бензема.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мбапе: Видов што објавуваат играчите на Реал, ќе разговарам со Бензема

Објавено пред

Одлуката на Килијан Мбапе да го одбие Реал и да остане во ПСЖ и понатаму е топ тема во фудбалскиот свет. ПСЖ само за потписот што ќе го стави на новиот договор, на Мбапе ќе му исплати помеѓу 100 и 150 милиони евра, годишно тој ќе има нето плата од 50 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

„Среќен сум што ќе продолжам да се развивам во земјата каде што сум роден, израснат и исполнет. Убеден сум дека овде можам уште да напредувам, клубот има средства за да ги оствари поставените цели“, изјавил Мбапе по потпишувањето на договорот.

Првото интервју, откако реши да остане во Париз, тој го даде за „Марка“. Објасни зошто останал во Франција.
„Јас сум Французин, останувам во мојата земја, во нов проект и во нова ера на клубот. Мислам дека тоа е добра одлука. И што е најважно – тоа е само моја одлука“, изјави Мбапе.

„Сега не размислувам за други клубови. Морам да го почитувам мојот клуб. Јас сум играч на ПСЖ. Точно, разговарав со Реал и Ливерпул. Црвената е омилена боја на мајка ми, па преговарав со Ливерпул, но тоа не беше ништо. сериозно. На крајот избрав помеѓу Реал и ПСЖ. Минатата година сакав да се приклучам на Реал, сега мислам дека треба да останам. Да останам во мојата земја“.

Неколку играчи на Реал луто реагираа на одлуката на Мбапе и индиректно го прозваа на социјалните мрежи. Меѓу нив е и неговиот сонародник Карим Бензема, кој на „Инстаграм“, објави слика од легендарниот рапер Тупак Шакур, чиј голем обожавател е. Во позадина на таа фотографија е човек за кој се верува дека го предал Тупак и дека поради него бил убиен 26 години.

„Да, видов што објавуваат играчите на Реал. Немам што да кажам… Секако, кога ќе одам во репрезентацијата, ќе му објаснам на Карим зошто останав во ПСЖ. Ние двајца сме во добри односи“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чачо се враќа дома

Објавено пред

Серхио Родригез од следната сезона повторно ќе го носи дресот на Реал Мадрид, пренесуваат шпанските медиуми. „Мундо Депортиво“ пренесува дека искусниот плејмејкер по шест години повторно ќе игра во Шпанија и дека приоритет му бил, да се врати со семејството во родната земја.

dobivaj vesti na viber

Претходните три години Чачо Родригез го носеше дресот на тимот на Армани Милано, каде во сезоната зад нас имаше просек од 8,3 поени и 4,4 скока на натпреварите во Евролигата.

Во Реал ги постигна најголемите успеси и на тимски и на индивидуален план.

За шест години, колку што го носеше дресот на „кралскиот клуб“, Родригез ја освои Евролигата, беше прогласен за МВП на најсилното европско натпреварување и беше избран во идеалната петорка.

Во Шпанија со Реал беше трикратен шампион, а исто толку пати беше избран и во идеалниот тим на АЦБ лигата.

Во Армани е од 2019 година, каде што дојде по две сезони минати во ЦСКА.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мундо Депортиво: Дембеле ќе ја напушти Барселона

Објавено пред

Усман Дембеле има уште еден месец договор со Барселона, во клубот е убедени дека тој нема да остане во Каталонија. „Шансите да си замине се 95 отсто“, пишува „Мундо Депортиво“, повикувајќи се на свои извори од клубот.

dobivaj vesti na viber

Оваа недела, Муса Сисоко, менаџерот на 24-годишниот Французин, ќе се сретне со челниците на Барселона, но се чини дека договор нема да има, каталонскиот гигант не може да ги испрати финансиските барања на фудбалерот.

„Клубот тврди дека Сисоко со денови има понуда за нов договор, додека од таборот на менаџерот тврдат дека понудата се уште не е пристигната. Од клубот тврдат дека работите ги води менаџерот и дека фудбалерот ќе постапи онака како што ќе му сугерира менаџерот Сисоко“, пишува Мундо Депортиво.

Каталонците тврдат дека Дембеле на маса има богата понуда на ПСЖ, кој во Французинот гледа идеална замена за Анхел Ди Марија и дека најверојатно таму ќе ја продолжи кариерата. Да потсетиме, Барселона пред пет години плати за Французинот 140 милиони евра. Сега по серијата лоши сезони и големи повреди тој бесплатно ќе го напушти клубот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Пендаровски по повод 24 Мај: Сѐ уште има такви кои си земаат за право да имаат ексклузивитет врз заедничките добра

Денот посветен на солунските браќа, кои не само што ги поставија темелите на духовноста и на писменоста кај словенските народи...

Свет1 час

(Видео) Песочна бура го парализира Блискиот Исток

Во делови од Блискиот Исток, на жителите им е кажано да останат во своите домови, додека летовите се откажани поради...

Европа2 часа

СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

Од Светската здравствена организација осврнувајќи се на проблемот со мајмунски сипаници во неколку земји, наведуваат дека не веруваат дека епидемијата...

Европа3 часа

Зеленски: Единствениот руски функционер со кој би разговарал е Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера се обрати на Светскиот економски форум во Давос. Во своето обраќање преку видео врска, Зеленски...

Европа3 часа

Бајден: Ова е мрачен момент во нашата заедничка историја

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа имаше воведен говор на самитот во Јапонија, на кој присуствуваа лидерите на Индија, Австралија и...

Македонија4 часа

СПЦ и МПЦ со нова заедничка литургија во Скопје

Во соборниот храм „Свети Климент Охридски” во Скопје се одржува божествена литургија со која чиноначалствуваат поглаварот на МПЦ-OА г.г. Стефан...

Македонија15 часа

(Видео) Ковачевски: Не можам да кажам дека има напредок со Бугарија во однос на заемно прифатлив документ

Во моментов не можам да кажам дека постои напредок во преговорите, во однос на  постигнување на заедно прифатив документ со...

Македонија15 часа

Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи

Најважно за двете влади е да имаат конструктивен дијалог и тој да продолжи. Ова го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков...

Свет16 часа

Италија развила план за мир во Украина, Москва го разгледува

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо. Првата цел е...

Македонија21 час

Регистрирани 151 новoзаразен од коронавирус во последните три дена, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена, од 20.5...

Топ21 час

Кривична пријава за наставник од Струмица, кој на ученичка ѝ праќал пораки и ја допирал

Приведен наставник од Струмица за полов напад врз дете што не наполнило 14 години. Според информациите, 40-годишниот наставник ја допирал...

Европа22 часа

Зеленски во Давос: Ова е моментот кога се одлучува дали брутална сила ќе владее со светот

Украина се спротивстави на нападите подолго од очекуваното, но не би била принудена да ја преживува оваа војна со толку...

Економија22 часа

Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија23 часа

Ангел Димитров: Проблемот е што македонските историчари се трудат да не прифатат заедничка историја

Бугарија не треба да дозволи притисок. Бугарската страна мора да покаже доверба во својот став, во своите аргументи и без...

Европа1 ден

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунските сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунските сипаници бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа1 ден

Светскиот економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...

Свет1 ден

Претставниците на АПЕК: Русија веднаш да ја прекине војната во Украина

Претставниците на седум земји, вклучително и оние што го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК),...

Свет1 ден

Бајден: Подготвени сме да употребиме сила за одбрана на Тајван

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе биде подготвен да употреби сила за да го одбрани Тајван. Тој рече дека...

Европа1 ден

Русија: Планираме да изградиме и распоредиме 50-ина нови ракети „Сармат“

Русија планира да изгради и распореди 50-ина нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат“, способни за нуклеарни напади до крајот на есента,...

Европа1 ден

Зеленски: До 100 украински војници гинат секој ден во борбите на истокот на земјата

Володимир Зеленски објави дека Украина губи до 100 војници секој ден во борбите на истокот на земјата. Зборувајќи на прес-конференцијата,...