Контакт

Спорт

Бербатов: Доста го критикувате Погба за сè и сешто!

Објавено пред

Пол Погба добива голем број на нефер критики во Манчестер јунајтед, вели поранешниот фудбалер на „ѓаволите“ Димитар Бербатов, кој вели дека Французинот треба да ги одбие Реал Мадрид и Јувентус и да остане да се докаже на „Олд Трафорд“.

Иако дел од коментаторите тврдеа дека на Оле Гунар Солскјер веќе не му е потребен Погба по доаѓањето на Бруно Фернандеш, Бербатов сака да ја види двојката во игра заедно.

„Повторно, има премногу коментари околу Пол Погба и неговата иднина. Тој не играше долго време и сите се прашуваат дали сака воопшто да игра за Јунајтед, и дали ќе може да игра покрај Бруно Фернандеш. Набргу ќе го дознаеме одговорот, но јас би сакал тој да остане во клубот и да игра покрај Фернандеш. Секогаш има тим заинтересиран за Погба, така што критиките се нефер и доаѓаат без разлика на тоа што ќе направи тој. Мислам дека Пол сака да се докаже во тимот каде што тренираше како момче и не верувам во критиките за неговата работна етика. Би сакал да го видам во добра физичка форма“, вели Бербатов.

Тој го посочува примерот со Ромелу Лукаку и неговото заминување и „препородување“ во Интер.

„Видете го Ромелу Лукаку. Не му одеше во Јунајтед, а сега е препороден во Интер. Како го објаснувате тоа? Понекогаш не се чувствуваш удобно на едно место и сметаш дека критиките се преголеми. Потоа одиш во друг клуб и даваш 23 гола“, додава бугарскиот фудбалер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хабиб: Со тренинзите се борам против депресијата

Објавено пред

Хабиб Нурмагомедов вели дека со тренинзите и подготовките за мечот со Џастин Гетџи за УФЦ титулата во лесна категорија се бори со депресијата пред првиот меч по смртта на неговиот татко и тренер, Абдулманап Нурмагомедов.

Хабиб ќе се судри со Американецот Гетџи во главниот меч на УФЦ 254 во Абу Даби на 24 октомври, и во видео објавено на неговиот Инстаграм тој зборува за смртта на неговиот татко во јули по компликациите по заразувањето со корона вирусот.

„Тренирам постојано, бидејќи на некој начин се штитам од депресијата со тоа. Тренирам постојано и тоа ми се допаѓа. Тренирам цел живот за да имам добра енергија за да бидам здрав. И мојот татко беше таков. Неговите пријатели секогаш зборуваа дека каде и да оди со него имаше торба – прво да најде место за спиење, а потоа да најде каде да тренира. Додека сум активен спортист тоа е важно за мене, за потоа ќе видиме, ќе биде лошо“, вели Хабиб.

 

View this post on Instagram

 

В Дагестане ☝️#ufc254

A post shared by Khabib Nurmagomedov (@khabib_nurmagomedov) on Sep 24, 2020 at 11:10pm PDT

Прикажи повеќе...

Спорт

Атлетико му посака добредојде на Суарез

Објавено пред

Атлетико Мадрид го потврдија трансферот на Луис Суарез од Барселона, потпишувајќи двегодишен договор со „рохибланкос“.

Суарез пристигнува во шпанската престолнина по шест сезони со Барселона, но и со горчина во устата по конфликтот со управата и со новиот тренер Роналд Куман, кој веднаш во двеминутен телефонски разговор му кажа дека не е пожелен во клубот. Денеска, се јави и Лионел Меси со свој коментар дека Суарез „не го заслужувал тоа“ што го добил од Барса по сите голови кои ги постигна со клубот во кој е трет најдобар стрелец со 198 голови во 283 меча.

Се верува дека Атлетико платиле само 6 милиони евра за неговиот трансфер, откако можноста да замине во Јувентус пропадна поради долгиот процес за добивање на италијански пасош.

Меси критикува: Во Барса ништо повеќе не може да ме изненади

Прикажи повеќе...

Спорт

Баркли и О’Нил нападнати бидејќи ги „бранат полицајците“

Објавено пред

Иако голем број на НБА ѕвезди, предводени од Леброн Џејмс изразија бес и неверување за одлуката да не се обвинат полицајците во Луивил, Кентаки, кои ја убија Бреона Тејлор во март, НБА легендите Чарлс Баркли и Шекил О’Нил не мислат така, и посочуваат дека клучниот детал во овој случај е тоа што било пукано на полицијата.

Покрај Џејмс, за Бреона Тејлор зборуваа и светската тенисерка број 1, Наоми Осака, како и Ф1 шампионот Луис Хамилтон, но Баркли и О’Нил сметаат дека случајот не може да се спореди со тој на Џорџ Флојд. Тејлор беше застрелана во нејзиниот дом, откако нејзиното момче пукало на полицијата.

„Не мислам дека случајот е ист како тој на Џорџ Флојд и Ахмод Арбери. Жал ми е што младата дама го загуби животот, но случајот не е ист. Морате да земете во предвид дека нејзиното момче пукало на полицијата. Иако ми е жал занејзиниот живот, случајот не е ист“, вели Баркли.

Шекил се согласува.

„Морам да се согласам со Чарлс. Сите бараат обвинување за убиство. Кога се зборува за убиство, треба да се покаже намера. Тука се случи губење на живот, но кога има налог од судија и си ја вршиш својата работа, најверојатно ќе вратиш на оган“, вели О’Нил, кој постојано имал афинитет кон полицијата, и беше именуван за заменик шериф во Џорџија.

Овие коментари наидоа на многу остри коментари на социјалните мрежи, откако двајцата беа нападнати дека не им е грижа за црните животи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Заев: Пописот ќе се спроведе во април, одложување нема да има

Нема да има ново одложување на пописот, ќе се спроведе во април 2021 година, истакна премиерот Зоран Заев. Тој потсети...

Топ1 час

Возач и мигрант ранети при обид да избегаат од полицијата

Возач, кој превезувал мигранти и еден патник, добиле со прострелна рана во нозете додека возачот се обидувал да ѝ побегне на...

Македонија2 часа

Починаа 9 лица, регистрирани 143 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 1.504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија3 часа

Спасовски: Нападнатиот полицаец од дрвокрадци има фрактура на черепот и е во тешка состојба

Еден од петтемина полицајци од Велес, кои синоќа биле нападнати од дрвокрадци, има тешки телесни повреди. Тој од синоќа е...

Македонија3 часа

(Видео) Кривична пријава и суспензија за полицаецот кој претепа Ром во Битола

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички стандарди и професионални истраги во МВР поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење...

Европа4 часа

Напаѓачот уапсен, полицијата пронајде мачета и сатар на местото на нападот во Париз

„Бев во мојата канцеларија. Слушнав врисоци на патот. Погледнав низ прозорецот и видов жена која лежеше на подот и имаше...

Македонија6 часа

Пендаровски до Пахор: Споделуваме сегашност во НАТО, уверен сум дека ќе имаме и заедничка иднина во ЕУ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“ претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Македонија6 часа

Казна за Рудникот САСА – ќе плати 65 илјади евра поради истекувањето јаловина

Откако при направениот увид и констатиран прекршок водостопанскиот инспектор на Државниот инспекторат за животна средина предложи постапка за посредување согласно...

Свет6 часа

(Видео) Ковид-19 создал мутација којашто е уште позаразна

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мутација која се чини дека е уште позаразна, а експертите...

Македонија7 часа

Николовски ќе бара мотивациско писмо од директорите за да спречи корупција

Вицепремиерот Љупчо Николовски бара од граѓаните да не очекуваат чудо за брзо време бидејќи проблемот со корупцијата во Македонија постои...

Македонија7 часа

Маричиќ не поддржува бирање државен јавен обвинител со политички договор

Не веруваме дека е добар начин на избор на обвинител со политички договор меѓу партиите, рече министерот за правда, Бојан...

Регион8 часа

(Видео) Во Србија се урна воен авион „Миг 21“

Авионот на српската армија „Миг 21“ се урна утрово при извршување на редовна задача за летање во селото Брасина, во...

Свет9 часа

Водечкиот германски епидемиолог предупредува: Пандемијата допрва ќе почне

Водечкиот германски епидемиолог Кристијан Дростен во својот говор на Светската здравствена конференција во Берлин предупреди на предвременото славење на успехот...

Свет9 часа

Трамп: Бајден ќе ја уништи Флорида, мојот план ќе го уништи вирусот

Како дел од предизборната кампања, американскиот претседател, Доналд Трамп, ги посети Северна Каролина и Флорида, некои од државите каде што...

Свет9 часа

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број...

Македонија9 часа

Заев: Бруталноста од полициски службеници врз граѓани Роми е за најсилна осуда

Премиерот Зоран Заев го осуди вчерашниот инцидент, во кој полицајци брутално тепаат Роми. Според него, таквото однесување е срамно за...

Регион9 часа

Албански претседател: Косово гарант за безбедноста на Балканот

Претседателот на Албанија, Илир Мета, на 75. заседание на ООН изјави дека членството на Косово во ООН би било корисно...

Свет23 часа

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ1 ден

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа1 ден

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Досие