Контакт

Спорт

Бернардо Силва сака да го напушти Сити и да се пресели во Барселона

Објавено пред

Фудбалерот за врска на Манчестер Сити, Бернардо Силва, сака да ја продолжи кариерата во Барселона. Според каталонскиот медиум „Спорт“, Португалецот го задолжил својот агент Жорге Мендеш да го реализира неговиот трансфер на „Камп Ноу“ ова лето.

dobivaj vesti na viber

Бернардо Силва разговарал и со менаџерот на „граѓаните“, Пеп Гвардиола, и нему му ја открил својата намера.

Барселона исто така многу го сака Бернардо Силва во своите редови, но свесни се дека таков трансфер нема да биде нималку лесна задача. Фудбалерот од средниот ред има договор со Сити до 2025 година, а минатата сезона беше клучен играч во селекцијата на Гвардиола, одигра дури 50 официјални натпревари, постигна 13 гола и имаше седум асистенции.

Манчестер Сити сака отштета од 100 милиони евра за 27-годишниот Бернардо Силва. Каталонците се надеваат дека ќе можат да ја спуштат цената на околу 60 милиони евра. Пресврт може да биде и евентуалниот трансфер на Френки де Јонг во Манчестер Јунајтед.

Спорт

Ла лига стартуваше со изненадување – Осасуна ја „урна“ Севилја

Објавено пред

Осасуна го направи првото изненадување во првиот меч од новата сезона во шпанската Ла лига, откако во Памплона успеа да ги изненади фаворизираните Севилја и да стигне до 2:1 победа.

dobivaj vesti na viber

Чими Авила ги донесе домаќините во водство по само 9 минути игра, но тимот на Хулен Лопетеги успеа бргу да ја врати рамнотежата, откако во 11. минута Рафа Мир израмни по асистенцијата на Алехандро „Папу“ Гомез.

Сепак, трите поени останаа во Баскија, откако во 74. минута беше досуден пенал за домаќините, а 20-годишниот Аимар Ороз во својот прв меч за Осасуна беше прецизен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тинејџерите донесоа камбек победа на Дортмунд кај Фрајбург

Објавено пред

Борусија Дортмунд успеа да направи пресврт на гостувањето кај Фрајбург и да стигне до 1:3 победа во првиот меч од второто коло од германската Бундеслига, за да ја стартуваат сезоната со две победи во низа.

dobivaj vesti na viber

Фрајбург први стигнаа до водство, кога Михаел Грегорич успеа да го совлада Грегор Кобел за ерупција на домашните навивачи. Сепак, тимот на Един Терзиќ успеа да направи камбек во последните петнаесетина минути.

Човек на одлука беше 17-гоишниот Јусуфа Мукоко, кој прво во 77. минута му асистираше на 18-годишниот Џејми Бајноу-Гитенс за израмнување, за потоа во 84. минута да донесе предност за „милионерите“, пред Мариус Волф во 84. минута да ја потврди победата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса ги регистрираше летните засилувања (освен Жил Кунде)

Објавено пред

Барселона, конечно, успеа да регистрира повеќе од своите летни засилувања пред стартот на Ла лига овој викенд, и засега „извиси“ само Жил Кунде, тврди „ЕСПН“.

dobivaj vesti na viber

Тимот на Чави Ернандез ја почнува сеозната утре на „Нои Камп“ против Рајо Валјекано, и до вечерва беше неизвесно со каков состав ќе може да излезе на теренот поради барањето на Ла лига за финансиска стабилност за регистрација на засилувањата. Барса потроши над 150 милиони евра на Роберт Левандовски, Рафиња и Кунде, додека Андреас Кристенсен и Франк Кеси пристигнаа како слободни играчи и до петокот ниту еден од нив не беше регистриран.

Кунде, кој пристигна од Севилја, како и Усман Дембеле и Серхи Роберто, кои ги продолжија договорите, уште не се регистрирани и нема да можат да настапат против Рајо.

Ова доаѓа откако Барса продаде уште 24.5 отсто од „Барса студиос“, компанијата задолжена за официјалните дресови и друга спортска опрема. Претходно тие продадоа 25 отсто од ТВ-правата во следните 25 години на „Сикст стрит“ за 511 милиони евра, како и 24.5 отсто од „Барса студиос“ на „Сосиос“ за 100 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија4 часа

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион6 часа

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа7 часа

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Свет7 часа

Нападнат со нож е познатиот писател Салман Ружди

Писателот Салман Ружди (75) е повреден откако беше избоден со нож во вратот на сцената пред говорот што требаше да...

Економија8 часа

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет10 часа

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија10 часа

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија12 часа

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ13 часа

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...

Економија13 часа

(Видео) Каевски: Во Македонија ќе се произведуваат електрични возила

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции....

Топ14 часа

Со закана со пиштол успеале да изнудат 20.000 евра, приведени две лица од Скопје

Од страна на СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал, во координација...

Европа16 часа

Поранешниот германски канцелар Шредер го тужи парламентот поради одземените привилегии

Поранешниот германски канцелар, Герхард Шредер, го тужи парламентот во обид да ги врати посебните привилегии што му беа одземени во...

Македонија16 часа

СДСМ: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ се грижат за граѓаните со поскапување на комуналните услуги

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ по којзнае кој пат докажаа дека воопшто не се грижат за граѓаните, туку на прво место ги...

Европа17 часа

„Вашингтон пост“: ФБИ кај Трамп бараше документи поврзани со нуклеарно оружје

За време на претресот на домот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, агенти на ФБИ пребарувале доверливи документи поврзани со...

Економија1 ден

(Интервју) Ванчо Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

Сегашниот даночен систем е тотално несоодветен, а состојбата е таква што секогаш е време за реформи, вели во интервју за...

Македонија1 ден

МОН: Учебната година почнува на 1 септември, во тек се активности за успешен почеток

Министерството за образование и наука информира дека учебната 2022-2023 година ќе почне на 1 септември и за оваа цел веќе...

Македонија1 ден

Ковид-статистика: 600 позитивни на вирусот, пријавени 10 починати лица

Во осгласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Европа1 ден

Резников: Руските зборови не вредат ниту за хартијата на која се напишани

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, присуствуваше на донаторска конференција за Украина во Копенхаген со данскиот министер за одбрана, Мортен...

Регион1 ден

Вучиќ: Приштина подготвува ликвидација на нашиот народ под превезот на борба против криминалот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека Приштина ја користи ситуацијата во Украина за да води кампања против Србија...