Контакт

Спорт

„Би сакале, но не можеме да се бориме за пехарот во Лига-купот“

Објавено пред

Тренерот на Тотенхем, Жозе Мурињо, рекол дека ќе мора да го жртвува Лига-купот бидејќи во густиот распоред предност имаат европските натпревари. Тотенхем во вторник ќе игра против Челси, а веќе в четврток гостува кај Макаби Хаифа во плејофот за пласман во Лига Европа.

По натпреварите со Челси и Макаби, Тотенхем в недела ќе гостува кај Манчестер јунајтед во четвртото коло во Премиер лигата.

„Би сакал да се бориме за трофејот во Лига-купот, но мислам дека нема да можеме“, рекол Мурињо.

„Фазата по групи во Лига Европа носи одредена сума, а тоа е важно за нас. Со овој распоред, Лигакупот, наместо нас ја донесе одлуката. Не ни направија проблем, туку донесоа одлука“.

Неговиот тим би можел да му парира на Челси, рекол Португалецот.

„Се шегувате, дали сте сериозни? Челси играше во саботата, одмараше во неделата и понеделникот. Ќе игра повторно во втроник, а потоа дури за викенд. Има фантастичен тим. Нивниот менаџер може да игра со истиот тим“.

Натпреварот помеѓу Тотенхем и Челси вечерва на програмата е од 20.45 часот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барселона ќе го испрати Фати на нова операција

Објавено пред

Повредата на Ансу Фати е сериозна, ќе паузира два или три месеци, а не како што се шпекулираше дека ќе отсуствува четири недели. Момчето кое ја наследи „десетката“ на Лионел Меси, се повреди во четвртокот, против Атлетик Билбао, во Купот на Шпанија.

Фати, одигра 40-тина минути, потоа побара измена и со солзи во очите го напушти теренот. Репрезентативецот на Шпанија го повредил бутниот мускул. Повредата не е сериозна како онаа кога го повреди левото колено, поради што отсуствуваше девет месеци, но не е ниту наивна.

Барселона се уште се нема огласено по повод повредата на Фати, но медиумите, повикувајќи се на извори од клубот, пишуваат дека на Фати ќе му биде предложено да оди на операција.

Операцијата би била извршена во Финска. Сепак одлуката треба да ја донесе фудбалерот во консултација со своите родители.

Ансу Фати, од почетокот на сезоната, во сите натпреварувања одиграл 10 натпревари, постигнал пет гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Изненадување на АО – Чилиќ го победи Рубљов

Објавено пред

Марин Чилиќ ја комплетираше листата на тенисери кои се пласираа во осмина-финалето на Австралија опен. Хрватот, во третата рунда, го победи петтиот фаворит на турнирот Андреј Рубљов.

Гренд-слем шампионот од Ју-ес опен од 2014 година, со сигурна игра, успеа да слави во четири сета 7/5, 7/6, 3/6, 6/3. Мечот траеше два часа и 38 минути.

Чилиќ, 27. на АТП листата, повеќе ризикуваше, на крајот таквата игра му ја донесе победата. Хрватот, имаше 55 винери, 17 повеќе од Рубљов, а направи и 10 неизнудени грешки повеќе од противникот (41/31).

Финалистот во Мелбурн од 2018 година, во осмина-финалето ќе игра против младиот Канаѓанец Феликс Оже-Алијасим.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алегри потврди дека Рамзи го напушта Јувентус

Објавено пред

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, потврдил дека Арон Рамзи во наредните денови ќе го напушти клубот.

Рамзи, како слободен играч пред три години од Арсенал пристигна во Торино. Доби голема плата, но не успеа да се наметне во тимот. За Јувентус одигра 70 натпревари, постигна шест гола.

„Арон не е со тимот, тој ќе замине од клубот“, рекол Алегри.

Не е познато каде Рамзи ќе ја продолжи кариерата, сигурно е само дека ќе се врати во Премиер лигата.

31-годишноот Велшанец, покрај за Арсенал и Јувентус, настапувал и за Кардиф, односно Нотингем форест.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион58 минути

Почина Аки Ракимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Ракимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија1 час

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија2 часа

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија4 часа

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет4 часа

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија5 часа

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет5 часа

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија6 часа

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија20 часа

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија22 часа

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија22 часа

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија23 часа

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион1 ден

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет1 ден

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија1 ден

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ1 ден

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија1 ден

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет1 ден

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија2 дена

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Досие