Контакт

Спорт

„Би-си партнерс“ испратиле понуда за купување на Интер

Објавено пред

Британскиот инвестициски фонд „Би-си партнерс“ има намера да го купи фудбалскиот клуб Интер. Медиумите и претходно шпекулираа дека Интер ќе добие британски газди, откако актуелниот споственик „Сунинг“, најави повлекување од клубит.

Кинеската компанија „Сунинг“, е сосптвеник на 68,55 отсто од акциите на Интер. Тие решиле да го продадат клубот проади големите долгови. Се шпекулира дека долгот на Интер изнесува помеѓу 400 и 450.000.000 евра.

Информациите говорат дека „Би-си партнерс“, за Интер, понудиле сума од 750.000.000 евра. Британците би го санирале клупскиот долг, а остатокот од парите би го уплатиле кај „Сининг“.

Италијанските медиуми тврдат дека „Сунинг“ ќе ја одбијат оваа понуда. Според нив газдите на Интер очекуваат Британците да ја зголемат понудата за дополнителни 250.000.000 евра.

Покрај „Би-си партнерс“, интерес за купување на мнозинскиот пакет акции во Интер, наводно покажале и групациите „Фортрес“ и „Американ арктос спорт партнерс“ и еден инвестицски фонд од Скандинавија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Британците сакаат да го организираат СП во 2030 година

Објавено пред

Британскиот премиер Борис Џонсон, ја поддржал потенцијалната заедничка кандидатура на Англија, Шкотска, Велс, Северна Ирска и Република Ирска за организација на Светското првенство во фудбал во 2030 година.

Кандидатурите за организација на СП во 2030 година ќе можат да се поднесат наредната година. Британците веќе започнале да ги разгледуваат сите опции и заедничката кандидатура.

„Заинтересирани сме за можноста во 2023 година фудбалот да го вратиме дома, мислам дека тоа е исправно. Овде е домот на фудбалот, мислам дека тоа би било фантастична вест за целата земја“, рекол премиерот на владата на Велика Бротанија, Борис Џонсон.

Владата кандидатурата на Велика Британија ќе ја подржи со 2,8 милиони фунти, соопшти Фудбалската асоцијација.

Англија во 1966 година го организираше Светското првенство во фудбал, кога и ја освои единствената титула.

Инаку, СП во 2022 година ќе се одржи во Катар, а четири години подоцна домаќини ќе бидат САД, Мексико и Канада.

Прикажи повеќе...

Спорт

Историски трипл-дабл на Џејмс Харден

Објавено пред

Бруклин Нетс, по пауза од 19 години, еден месец и еден ден, победија во Сан Антонио. Нетс, по дополнителните пет минути, ги совладаа Спарси со 124:113.

Џејмс Харден одигра брилијантен натпревар, забележа трипл-дабл од 30 поени, 14 скокови и 15 асистенции. „Брадата“ е првиот играч во историјата кој забележал трипл-дабл од најмалку 30 поени, 10 скока и 15 асистенции, без загубена топка.

Покрај Харден кај Нетс се истакнаа Кајри Ирвинг со 27 и Брус Браун со 23 поени. Кевин Дурент не играше поради повреда.

Најдобри во редовите на Сан Антонио беа Демар Дерозан со 22 поени и 11 асистенции и Дежонте Мареј со 19 поени.Прикажи повеќе...

Спорт

Зидан: Згрешив кога ја сменив формацијата

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, по синоќешните 1:1 со Реал Сосиедад, рекол дека направил грешка кога ја сменил формацијата на неговиот тим.

Според Зизу, токму во тој период неговите играчи направиле грешка по која Реал Сосиедад, преку Порту, постигнаа гол.

„Згрешив кога ја сменив формацијата на почетокот на второто полувреме, го направив тоа бидејќи не бев задоволен од притисокот што го правевме. Не ми беше пријатно во тие 10 или 15 минути, а потоа се вративме на 4-3-3. Барав начин да ја сменам динамиката, можам да кажам дека одлично го завршивме натпреварот.Некогаш победувате и кога не го заслужувате тоа, а денес одигравме навистина добра натпревар. Имавме добри шанси. Едноставно топката не сакаше да влезе во голот. Мораме да бидеме трпеливи и мирни“, рекол Зидан.

Реал во наредната рунда ќе го игра градското дерби со Атлетико.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име, согласно Договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата се уште не е сменето поради пречките кои ги предизвикала...

Регион1 час

Претседателот на Србија ѝ ги предаде вакцините на БиХ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска, во Сараево, предаде контингент од 5.000 вакцини од компанијата „Астра зенека“, што Србија ѝ ги...

Свет2 часа

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет3 часа

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет15 часа

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет15 часа

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа18 часа

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет18 часа

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија20 часа

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија22 часа

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија22 часа

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион24 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија1 ден

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа1 ден

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ1 ден

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет1 ден

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија1 ден

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет2 дена

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион2 дена

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Досие