Контакт

Спорт

Билд: Ковач (засега) е сигурен во Баерн, Кориере: Алегри е подготвен

Објавено пред

Нико Ковач е под притисок, но нема да биде сменет наскоро, тврди германскиот таблоид „Билд“, но во исто време италијанскиот „Кориере дело спорт“ додава дека поранешниот тренер на Јувентус, Масимијано Алегри е подготвен да ја преземе одговорноста кај Баерн Минхен доколку Хрватот го загуби работното место.

По сите критики за играта оваа сезона, во саботата Баерн доживеа катастрофален 5:1 пораз од поранешниот тим на Ковач, Ајнтрахт Франкфурт, по што падна на четвртото место во Бундеслигата со 18 поени, четири помалку од лидерот Борусија Менхенгладбах.

И покрај шпекулациите за брз отказ, според „Билд“ воопшто немало состанок на првите луѓе на Баерн и решиле да му дадат уште една шанса на Хрватот.

Од друга страна „Кориере дело спорт“ вели дека Алегри би ја прифатил понудата за да застане на чело на германскиот гигант како трет Италијанец на оваа позиција по Џовани Трапатони и Карло Анчелоти. Алегри реши да паузира пред да преземе нова обврска откако беше отпуштен од Јувентус по пет титули едноподруго во текот на летото.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Симон Бајлс се повлече од ОИ

Објавено пред

Американската гимнастичарка Симон Бајлс се повлече од финалните натпревари на Олимписките игри во Токио. Таа вчера, по првата ротација се повлече од тимското финале, во кое САД го освоија второто место, а претпладнево Американците објавија дека таа нема да се натпреварува ниту во поединечна конкуренција.

Американските медиуми, пренесоа дека Бајлс, откако била на медицински прегледи, решила да не настапи во поединечна конкуренција, каде што требаше да го брани златниот медал од Рио де Жанеиро.

„Извршивме детални медицински прегледи, по што решивме да објавиме дека Симон Бајлс, се повлекува од индивидуалниот настап во финалето на Олимписките игри. Таа ќе се фокусира на менталното здравје. Симон секојдневно ќе биде под лекарски надзор, ќе видиме дали ќе настапи наредената недела“, соопштија од Олимпискиот тим на САД.

Намосте Бајлс, која требаше да ја брани титулата во повеќебој, во тимот на САД ќе настапи Џејд Кери.

Прикажи повеќе...

Спорт

Данска рутински со Бахреин, Шведска се провлече против Португалија

Објавено пред

Данска и Шведска го задржаа максималниот ефект на олимпискиот турнир во Токио. Во третото коло Данска го победи Бахреин, а Шведска беше подобра од Португалија.

Бранителите на олимпиското злато, ракометарите на Данска, запишаа уште една импресивна победа. По победите на Јапонија (47:30) и Египет (32:27), пред Данците падна и Бахреин (31:21).

Јохан Хансен со шест и Микел Хансен со пет гола ја предводеа Данска до победата.

Швеѓаните против Португалија за малку ќе направеа од готово вересија. Кога Ване постигна гол за 29:26 на три минути до крајот, се чинеше дека Шведска ќе запише лесна победа, меѓутоа Португалците до крајот постигнаа два гола, не примија ниту еден, но немаа сили за целосен пресврт.

Никлас Екберг постигна девет гола, а Албин Лагергерн шест гола за Шведска.

Дансска и Шевдска од оваа група веќе обезбедија пласман во четврт-финалето, а за преостанатите две места ќе се борат Египет, Португалија, Бахреин и Јапонија.

Во наредната рунда, на 30.јули, Данска ќе игра против Португалија, а Шведска против Египет.

Прикажи повеќе...

Спорт

Циципас елиминиран во Токио

Објавено пред

Грчкиот тенисер Стфанос Циципас во осмина-финалето го заврши својот настап на Олимписките игри во Токио. Третиот носител во Токио, инаку четврти на АТП листата, испадна од Иго Имбер од Франција.

Два часа и 20 минути му беа потребни на Имбер, со пресврт да го победи фаворизираниот Грк. Првиот сет му припадна на Циципас со 2/6, потоа Имбер го освои вториот во тај-брејк, а во третиот буквално го растури фаворитот и со 6/2 избори место во четврт-финалето.

Имбер за пласман во полу-финалето ќе игра против Каран Хачанов.

Елиминацијата од олимпискит турнир е уште еден голе удар за Циципас, кој по поразот во финалето на Ролан Гарос од Новак Ѓоковиќ, никако не може да се врати во посакуваниот ритам.

Испадна во првото коло на Вимблдон и во третото коло н турнирот во Хамбург.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ...

Македонија1 час

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Свет2 часа

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се...

Македонија18 часа

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во...

Македонија18 часа

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Македонија18 часа

Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира...

Македонија19 часа

Дејан Георгиевски ѝ донесе олимписко сребро на Македонија

Дејан Геoргиевски го прекина 20-годишниот пост на Македонија и од Олимписки игри ќе го донесе досега најблескавиот медал во 30-годишната...

Топ20 часа

Тетовец лажно се претставувал како лекар, измамил повозрасен охриѓанец и добил 40.000 денари

45-годишен тетовец лажно се претставувал како лекар и на тој начин измамил повозрасен жител од Охрид од кого добил 40.000...

Македонија20 часа

Регистрирани 39 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на...

Македонија22 часа

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа23 часа

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Македонија23 часа

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Европа24 часа

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт1 ден

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Во полу-финалето, Георгиевски го...

Македонија1 ден

Спасени планинари од Чешка на Шар Планина

Група планинари од Чешка вчера вечер се спасени од Шар Планина. Тие залутале, а околу 18 и 30 часот се...

Свет2 дена

(Видео) Песочна бура проголта град во Кина

Песочна бура висока речиси 100 метри зафати град во северозападна Кина, при што целиот град остана покриен со прашина. На...

Европа2 дена

Украинскиот напад ќе заврши со колапс, одговори Русија по изјавите за нова офанзива на Киев

Коментирајќи ја позицијата на поранешниот заменик-министер за привремено окупираните територии на Украина, Јуриј Гримчак, кој повика на подготовка на армијата...

Европа2 дена

Стапката на заразени од коронавирус во Европа се зголемува, предупредува СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека стапката на ширење на коронавирусот е забрзана во некои европски земји, пренесуваат светските...

Европа2 дена

(Видео) Јужна Европа се бори со пожари, најлошо е во Грција и Италија

Шумските пожари, потпомогнати од горештините и силните ветрови, денеска зедоа замав во јужна Европа, а некои северни земји ги расчистуваат...

Регион2 дена

Радев: Нема да дозволиме кршење на правата на Бугарите во Северна Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република...

Досие