Контакт

Спорт

Бизарно! Медведев имаше „конфликт“ со камерата, па загуби од Рубљов

Објавено пред

Андреј Рубљов ќе игра во финалето на Мастерсот во Синсинати против Германецот Александер Зверев, откако во тешка битка против рускиот сонародник, светскиот број 2, Данил Медведев стгигна до 2:6/6:3/6:3 победа во меч во кој Медведев имаше двајца противници – својот близок пријател и ТВ-камерите.

При резултат 1:1 во вториот сет, Медведев се судри со камерата покрај теренот, превртувајќи ја на подот во обид да стигне едно топче. Тој му пружи рака на камерманот, но потоа ја клоцна камерата, барајќи од судијата таа да биде поместена.

„Тргнете ја, речиси ја скршив раката. Ќе ги тужам, не можам да играм“, му велеше тој на судијата, откако наводно и пред мечот барал отстранување на камерите.

Тој не зборуваше со новинарите по поразот, но доби поддршка од Рубљов.

„Ќе биде подобро ако имаме повеќе простор на теренот за да можеме да трчме, бидејќи некогаш и мене ми се случуваат вакви работи“, вели Русинот.

Олимпискиот шампион Алекс Зверев се врати од два брејка негатива во последниот сет за да го победи вториот носител Стефанос Циципас со 6:4/3:6/7:6(4).

Спорт

Инсект кој пие крв именуван по Симона Халеп!

Објавено пред

Симона Халеп во својата тениска кариера има многу титули, две гренд слем титули и армија навивачи, а сега има и ново достигнување – инсект кој цица крв и кој ќе го носи нејзиното име.

Универзитетот за земјоделство и ветерина во Клуж, Романија, објави дека новооктриениот инсект кој бил откриен во близина на Констанца, југоисточна Романија ќе го носи нејзиното име. Халеп, која е родена во пристаништето на Црното Море, Коснтанца, го одобрила новото име.

Латинското име на инсектот е „phlebotomus simonahalepae“ и тој бил откриен од истражувачите од Европскиот центар за заштита во Канарауа Феци во близината на бугарската граница, а извештајот бил објавен во август.

„Ова научно откритие го посветуваме на Симона Халеп. Тоа е признание за нејзините перформанси и за славењето на Романија низ светот“, изјави координаторот на студијата, професорот Андреј Михаика.

Прикажи повеќе...

Спорт

Се тресе во Торино! Алегри: И тие сакаат да играат за Јувентус!

Објавено пред

По 1:1 ремито со дербито во Милан, Јувентус се наоѓа на 18. место во Серија А, нешто што одамна не се случило, така што моралот во тимот не е највисоко ниво, што можеби најдобро го отсликува видеото од реакцијата на Масимилијано Алегри по крајот на мечот.

Алегри беше незадоволен што Јувентус првпат по 60 години, нема победа во првите четири меча во Серија А, а уште полут на однесувањето на своите играчи и не ја криеше фрустрацијата заминувајќи од теренот.

Видеото што стана вирално во Италија го покажува Алегри како пцуе на италијански и си зборува самиот на себе: „Тие дури сакаат да играат за Јувентус“.

На прес-конференцијата по мечот, Алегри им порача на играчите да сфатат дека дресот на Јувентус е потежок од тој на другите клубови во Италија и додаде дека младите фудбалери, како Федерико Киеза, мора да сфатат што значи да се игра за „бјанконерите“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер со ретка пофалба: Тоа што го направи Новак е неверојатно

Објавено пред

Иако во минатото беа лути ривали и честопати медиумите ги претставуваа како тенисери кои едвај ја зачувуваат учтивоста еден кон друг, Роџер Федерер имаше само зборови на пофалба за Новак Ѓоковиќ и неговата неверојатна сезона 2021.

Ѓоковиќ не успеа да оствари златен слем оваа сезона, откако загуби на Олимпијадата во Токио, но и во финалето на САД опен од Данил Медведев. Тој претходно доминираше на Австралија опен, Ролан Гарос и Вимблдон за да се израмни со 20 гренд слем титули со Федерер и Рафаел Надал.

Србинот ќе станеше првиот кој освоил четири гренд слема во една година по Род Лејвер во 1969 година.

„Беше убаво да се види обидот на Новак да го израмни календарскиот гренд слем на Лејвер, мислам дека во иднина е можно тоа да се оствари, бидејќи јас, Рафа и Новак бевме многу блиску. Мислам дека ви е потребна малку среќа, издржливост и сила, тешко е, но не е невозможно. Тоа што го направи Новак оваа година е навистина исклучително“, вели Федерер.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет30 минути

(Видео) Напаѓачот од Русија објавил детали за нападот во универзитетот, во кој уби најмалку шест луѓе и рани 28

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров објавил долго, детално објаснување за неговата подготовка за нападот, во кое тој...

Регион2 часа

(Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва ѝ се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за...

Македонија5 часа

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија7 часа

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Македонија7 часа

Позитивни на коронавирус се 13 воспитувачи и 9 деца во градинките, Шахпаска вели дека состојбата е стабилна

Тринаесет воспитувачи и 9 деца се позитивни на коронавирус низ градинките, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Jагода...

Македонија9 часа

Стевчо Јакимовски ќе настапи самостојно во Карпош, во другите општини ГРОМ ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Граѓанската oпција за Македонија-ГРОМ на овие локални избори одлучи да настапува самостојно во oпштина Карпош со претседателот на партијатија Стевчо...

Свет10 часа

(Видео) Проработе вулкан во Шпанија, лавата проголта 20 куќи

Шпанските власти евакуираа околу 5.000 луѓе од неколку села на канарскиот остров Ла Палма поради ерупција на вулкан, соопштија локалните...

Македонија1 ден

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет1 ден

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија1 ден

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија1 ден

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија1 ден

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ1 ден

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет1 ден

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет1 ден

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа1 ден

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет1 ден

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија2 дена

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ2 дена

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет2 дена

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Досие