Контакт

Спорт

Бо Мекејлеб ќе игра за Фуенлабрада

Објавено пред

Поранешниот македонски репрезентативец Лестер Бо Мекејлеб има нов клуб. 34 годишниот Американец сезонава ќе ја мине во Фуенлабрада.

Членот на најуспешната генерација на македонската кошарка, која во 2011 година во Литванија го освои четвртото место и минатата сезона играше во Шпанија.

Мекејлеб во кариерата играл во Мерсин, Партизан, Монтепаски Сиена, Фенербахче, Баерн, Ломож, Гран Канарија и Саргоса.

Со екипата на Партизан во 2010 година играше на завршниот турнир во Евролигата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кил му „врати“ на Порто со победа со гол во последна секунда! (видео)

Објавено пред

Само три дена откако во најголемото изненадување во ЕХФ Лигата на шампионите оваа сезона загубија дома од Порто, лидерите во групата Б (каде што е и Вардар), Кил стигнаа до драматичан победа од 30:29 на гостувањето кај португалскиот клуб со гол во последната секунда од мечот.

Во неделата, Порто стигна до сензационална победа во Германија со гол во последната секунда, а сега, германскиот гигант му се одмазди на Порто со сличен триумф со голот на Харалд Рајнкинд, за ТХВ да се одвои на врвот на табелата во групата Б со 13 поени, пред Монпелје и Вардар со 9 и Веспрем, Кјелце и Порто со 8 поени, најавувајќи супер-интересен финиш на натпреварувањата по групи.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ГРУПА Б

Порто – Кил 29:30 (16:14)

Табела: 1.Кил 13, 2.Монпелје 9, 3.Вардар 9, 4.Веспрем 8, 5.Кјелце 8, 6.Порто 8, 7.Мешков 2, 8.Мотор 1

Прикажи повеќе...

Спорт

Вардар му се одмазди на Мотор со гол-шоу во СЕХА-дербито

Објавено пред

Вардар со 44:37 (20:19) го совлада украинскиот Мотор Запорожје во дербито на седмото коло од СЕХА лигата, за да се одмазди за единствениот пораз во ова натпреварување досега (32:31 во Украина) и да се зацврсти на првото место.

Мотор во Скопје пристигна со нов тренер, откако Микола Степанец доби отказ по слабите резултати во ЛШ и беше заменет со Сергеј Серенко, и во првото полувреме тие добро му парираа на Вардар и имаа израмнет резултат на стартот на второто полувреме.

Меѓутоа, „црвено-црвените“ со убава серија донесоа 28:23 водство, за на крајот да постигнат над 40 гола против украинскиот ривал. Тимур Дибиров имаше фантастични 11 гола, Иван Чупиќ уфрли 9 гола, а Данил Шишкарев додаде седум. Кај Мотор, Стефан Вујовиќ беше најефикасен со 12 постигнати голови.

Фото: СЕХА

Прикажи повеќе...

Спорт

Русите бесни на „Адидас“ за новите дресови: Па, тоа е знамето на Србија!

Објавено пред

Руската фудбалска репрезентација одбива да ги носи новите дресови на „Адидас“ поради дизајнот на ракавите кои треба да го претставуваат националното знаме, но наместо руското, тоа наликува на српското знаме.

„Во следните натпревари, рускиот национален тим ќе продолжи да го носи дресот со кој ги започнавме квалификациите“, потврдија од Руската фудбалска унија (РФУ).

Новиот дрес на „Адидас“ на ракавот има сина и бела завршница, која со црвената база, го креираат српското, а не руското знаме. Не е јасно како ваков пропуст си дозволиле од компанија како „Адидас“. Колумбиските и германските дресови, на пример, ги имаат боите во вистинскиот распоред.

Рускиот селектор, Станислав Черчесов имаше интересен коментар на дизајнот.

„Знаете, кога навивачите ќе ги кренат рацете и ќе аплаудираат, тогаш ќе можеме да го видиме руското знаме на дресот“, вели Черчесов.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Трамп: Се обидуваат да ме спречат

Ова е најголема измама во историјата на американската историја, порача американскиот претседател Доналд Трамп, во врска со почетокот на јавните...

Македонија2 часа

(Видео) Пендаровски: Реформите се потребни за да ја вратиме довербата на граѓаните

Функционалната правна држава е основен услов за опстанок на поредокот и неговиот одржлив развој. Реформите во сферата на владеењето на...

Регион3 часа

Страшна сообраќајна несреќа во Словачка, најмалку 12 загинати и 20 повредени

Најмалку 12 лица, од кои четири деца, загинаа денеска во судир на автобус и камион во западниот дел на Словачка....

Македонија4 часа

(Видео) Заев-Мас: Да се изнајде начин што побрзо до позитивна одлука за Северна Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас изразија жалење за одлуката на...

Македонија7 часа

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Македонија9 часа

(Видео) Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Со 62 гласа „за“, 16 „против“ и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието. За оваа...

Македонија11 час

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија11 час

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на...

Македонија12 часа

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија13 часа

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа13 часа

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија14 часа

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Македонија14 часа

Заев: Побогатите граѓани да ги сменат системите за греење за да помогнат против загадувањето

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред почетокот на вчерашната владина седница во Тетово даде одговор на новинарски прашања...

Македонија14 часа

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е...

Свет14 часа

Хилари Клинтон : Под голем притисок сум да го предизвикам Трамп на изборите

Поранешниот државен секретар на САД и кандидат на последните претседателски избори во САД, Хилари Клинтон, вели дека е „под голем...

Свет15 часа

Жанин Анес и официјално стана наследник на Моралес во Боливија

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во...

Македонија15 часа

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас во Скопје

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас во текот на денешната работна посета на Северна Македонија е планирано да...

Спорт15 часа

Лука Модириќ е „Golden Foot“

Капитенот на фудбалската репрезентација на Хрвтаска Лука Модриќ во Монте Карло доби уште едно големо признание во кариерата, наградата „Golden...

Македонија1 ден

Заев во Тетово: Владата заседава во 10 региони за одблиску да го слушне гласот на граѓаните

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред одржувањето на редовната 165. седница на Владата во Тетово, истакна дека организацијата...

Регион1 ден

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина, спротивставувајќи се на заедничката иницијатива за создавање на балканскиот мини шенген,...

Досие