Контакт

Спорт

Бод за Јунајтед пред најважниот меч во сезоната

Објавено пред

Манчестер Јунајтед одигра 1:1 со Вест Хем во претпоследното коло во Премиер лигата. Вест Хем го потврдија опстанокот во лигата, додека Јунајтед доколку сакаат да играат во Лигата на шампионите не смеат да загубат кај Лестер во последното коло.

Вест Хем го отворија резултатот во втората минута од судиското надополнување на времето во првиот дел. Микел Антонио од пенал го совлада Де Хеа. Напаѓачот на „чеканите“ постигнува најмалку еден гол на три натпревари во низа. Последен играч на Вест Хем кој забележал ваков учинок е Марко Арнаутовиќ во 2017 година.

Манчестер Јунајтед израмнија во раната фаза од второто полувреме. Мејсон Гринвуд ја заврши одличната акција која ја креираше заедно со Ентони Марсијал.

До крајот на мечот Јунајтед имаа една добра шанса, преку Одион Игало, додека фудбалерите на Вест Хем неколку пати опасно се заканија кон голот на Де Хеа со удари од далечина.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пред точно 17 години, Кристијано пристигна на „Олд Трафорд“

Објавено пред

На 12 август 2003 година, едно 18-годишно момче пристигна на „Олд Трафорд“, за сега 17 години подоцна името Кристијано Роналдо да го познаваат сите кои барем малку гледаат фудбал.

Роналдо пристигна од Спортинг Лисабон за 12.24 милиони фунти (смешна сума за денешните милиони кои се даваат), и стана легенда на клубот, освојувајќи 9 трофеи со нив и постигнувајќи 118 голови.

Во 2009 година, Роналдо пристигна во Реал Мадрид за тогашни рекордни 80 милиони фунти, и го пречекаа речиси 80.000 фанови на „Сантијаго Бернабеу“.Прикажи повеќе...

Спорт

Кулушевски на релаксација во Охрид пред обврските со Јуве?

Објавено пред

Новото шведско засилување на Јувентус, Дејан Кулушевски, реши одморот од фудбалот да го искористи во посета на татковината на своите родители, релаксирајќи се во Охрид со неговиот соиграч од младинската шведска репрезентација, Жоел Асоро.

20-годишниот Кулушевски, кој играше за македонските младински репрезентации, но ја избра Шведска во сениори, потпиша од Аталанта за Јувентус за 35 милиони евра плус бонуси, а минатата сезона ја заврши во Парма.

 

View this post on Instagram

 

Really livin life..🙏

A post shared by Dejan Kulusevski (@dejan.k10) on Aug 11, 2020 at 11:35am PDT

 

View this post on Instagram

 

Vibing outta here💯

A post shared by Joel J Asoro (@asoro_99) on Aug 11, 2020 at 10:44am PDT

Прикажи повеќе...

Спорт

Валенсија го стави цел тим на продажба (освен Хозе Гаја)?

Објавено пред

Поранешниот шпански шампион Валенсија ги постави сите свои фудбалери освен Хозе Гаја на продажба во обид да „преживеат“ во економската криза предизвикана поради корона вирусот, тврдат шпанските и англиските медиуми.

Феран Торес веќе си замина од „Лос че“ со трансферот од 37 милиони фунти во Манчестер сити, а Франсис Кокелин е продаден на Вилјареал за 11.5 милиони фунти. Единствен кој не е на продажба е потенцијалниот нов капитен на тимот, Хозе Луис Гаја. Новиот тренер Хави Грасија, кој беше именуван на 27 јули, признава дека сите фудбалери можат да бидат продадени.

Валенсија има драстично намалени приходи откако мечевите од Ла лига се играа без публика поради корона вирусот, а првпат по три години не успеаја да се пласираат во Лигата на шампионите откако беа само деветти во Ла лига.

Фановите подолго време протестираат поради недостатокот на инвестиции од страна на газдата Питер Лим.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Регистрирани 139 новозаразени со Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија40 минути

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре во 12 часот, мандатот за состав на Владата ќе му го довери на Зоран Заев, претседател...

Македонија55 минути

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернатива нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија2 часа

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да се...

Македонија2 часа

Засега нема воведување на ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести...

Македонија3 часа

Сведоштво на прилепчанка што го победи коронавирусот: „Моето лекување беше едно од потешките“

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација ѝ било семејството, кое...

Топ4 часа

Загина 16-годишник при судир на два мотоцикли во скопско Кадино

Во судир на два мотоцикли, управувани од тинејџери, синоќа во селото Кадино загинал 16-годишник. Како што информираат од МВР, непосредно...

Македонија4 часа

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, информира дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци....

Свет4 часа

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени од коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Македонија5 часа

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија5 часа

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет6 часа

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти првпат прогласија општ карантин кога еден граѓанин, кој е позитивен на коронавирус, бил во близок контакт со луѓе...

Свет7 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека рече оти има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирусот во Русија...

Свет7 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија7 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија22 часа

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија22 часа

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа22 часа

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија22 часа

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија23 часа

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Досие