Контакт

Спорт

Богдан Тањевиќ ќе стане член на Куќата на славните на ФИБА

Објавено пред

На ден пред почетокот на Мундобаскетот кој оваа година на 30 август ќе започне во Кина, легендарниот стручњак, Црногорецот Богдан Тањевиќ ќе добие важно индивидуално признание, ќе стане член на Куќата на славните на Светската кошаркарска федерација – ФИБА.

Покрај него, во „класата 2019“ друштво ќе му прават и американскиот кошаркар, Алонзо Морнинг, Аргентинецот, Фабриосио Оберто и Порториканецот, Хозе Пикулин Ортис.

Тањевиќ уште од седумдесетите години на минатиот век е во тренерските води, а во 1979 година екипата на Босна ја однесе на кровот на Европа. Во неговото CV стои и дека во 1999 година го освои Еуробаскетот со селекцијата на Италија, а во 2010 година беше финалист на Светското првенство со селекцијата на Турција.

Искусниот стратег роден е 1947 година, а последниот ангажман во кариерата му беше како селектор на Црна Гора кога ја водеше од 2015 до 2017 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Домашен

На Шар Планина се одржа првата скајранинг трка

Објавено пред

На Шар Планина вчера се одржа планинската трка „Титов Врв Скајрејс“ која воедно претставуваше и прво национално првенство во скајранинг – екстремна форма на планинско трчање, во нашата земја.

Стартот и целта на трката беа на Попова Шапка, а патеката во должина од 20 километри минуваше преку двата највисоки врвови на Шар Планина, Титов Врв 2747 метри надморска височина и Бакардан 2704 метри надморска височина. Учество земаа 50 спортисти, а на подиумот во генерален пласман се искачија: Александар Стојкоски (2:40), Марјан Бонев (2:46), Александар Кирковски (2:48) во машка конкуренција и Мери Мирческа (3:50), Биљана Кираџиева (4:11), Елена Ртоска (4:53) во женска конкуренција.

Организатори на настанот беа планинарскиот клуб „Македон“ и Федерацијата за планинарски спортови на Македонија. ФПСМ од оваа година е полноправен член на Светската скајранинг федерација и има за цел промоција и развој на оваа млада и светски популарна планинска дисциплина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бекер: Ѓоковиќ секогаш прво го прашував – Како спиеше?

Објавено пред

Поранешниот број еден тенисер во светот, Германецот Борис Бекер откри детали во врска со соработката со актуелниот најдобар светски тенисер, Србинот Новак Ѓоковиќ.

Бекер му беше тренер на Ѓоковиќ од декември 2013 до мај 2017 година, а за тој период Новак освои 6 гренд-слем титули.
Германецот вели дека работата со Ѓоковиќ била специфична и успеале да изградат однос полн со доверба кој носи добри резултати.

„Менталитетот на играчот е секогаш проблем. Кога си во најдобра форма и која си најјак и понатаму си чувствителен на одредени работи. Тоа е во врска со тоа како ќе се разбуди, што прво ќе прочита, каков му е односот со сопругата и синот. Секогаш прво го прашував како спиеше, затоа што ако имате проблем, тогаш тука нема концентрација, тренингот не е добар. Тоа беше клуч за него да почне да ми верува“ – вели Бекер.

Германецот раскажа детали и од сопствената кариера.

„На 17 освоив многу, со 18 уште повеќе, а на 19 години изгубив во второто коло на Вимблдон и сите играчи се прашуваа, што се случи. Бев во стилот имам 19 години, изгубив тениски меч, не е така страшно. Се е во тоа како ги гледате работите. Верувајте, и јас мразам да губам, но понекогаш мора да се вратите на почеток. Кога сте млад, на вас влијаат многу работи, посебно медиумите. За среќа, имав добри родители кои се грижеа да не ја губам перспективата“ – рече Борис Бекер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Копа Америка: Кавани, Суарез и другарите покажаа класа против Еквадор (видео)

Објавено пред

Во првото коло на Копа Америка, репрезентацијата на Уругвај го декласираше Еквадор со 4-0 во рамки на групата Ц.

Уругвајците, предводени од Едисон Кавани и Луис Суарез уште од стартот на мечот тргнаа фуриозно, па прашањето на победникот го решија уште во првото полувреме.

epa07653018 Uruguayan Luis Suarez (L) celebrates a goal with his teammate Edinson Cavani during the Copa America 2019 Group C soccer match between Uruguay and Ecuador, at Mineirao Stadium in Bello Horizonte, Brazil, 16 June 2019. EPA-EFE/Paulo Fonseca

Лодеиро на асистенција на Суарез погоди за 1-0 уште во 6 минута.

Во 24 минута играчот на Еквадор, Квинтерос доби црвен картон, а веднаш потоа Кавани со ножички погоди за 2-0.

До крајот на полувремето Суарез погоди за убедливи 3-0.

Конечните 4-0 беа постигнати со автоголот на Еквадорецот Артуро Рафаел Мина Меза.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Јадранот се гуши во пластика и е меѓу најзагадените мориња во Европа

Концентрацијата на пластичен отпад на дното на Јадранското море е меѓу најголемите во Европа, по североисточниот дел на Медитеранот и...

Вести14 часа

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на...

Македонија15 часа

(Видео) СДСМ избра нов Извршен одбор

Централниот одбор на СДСМ избра нови членови на Извршниот одбор, нов организационен секретар и секретар за меѓународна соработка. Лидерот на...

Спорт15 часа

Победа и одмазда над Грција за сигурно прво место! (галерија)

Македонија ги надмина проблемите од стартот на мечот, и во Струмица ја победи Грција со 27:23 (13:11) во последното коло...

Вести18 часа

Сопругата на премиерот на Израел со државни пари јадела во луксузни ресторани

Сопругата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, Сара Нетанјаху, е казнета со 15.000 долари за злоупотреба на државни фондови. Судот...

Спорт20 часа

Рекорд – дрес на Бејб Рут продаден за 5.64 милиони долари!

Дрес на американската безбол легенда Бејб Рут го сруши рекордот за најскапо продадена спортска „меморабилија“, откако на аукцијата во Њујорк...

Свет21 час

Електричен дефект ги остави Аргентина и Уругвај без струја

Голем дефект во електричната мрежа ги остави Аргентина и Уругвај без струја, соопшти главната електродистрибутивната мрежа на Аргентина. Според информациите,...

Топ22 часа

Мотоциклист удри во 83-годишна жена на „Партизанска“ и побегна

Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак и побегна од местото. Жената...

Свет24 часа

Трамп повторно го нападна градоначалникот на Лондон поради насилствата

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го критикуваше градоначалникот на Лондон, Садик Кан, нарекувајќи го „катастрофа“, кој го уништува главниот...

Свет1 ден

Се судрија два мали авиони во Нов Зеланд, загинаа двајцата пилоти

Два лесни авиони се судрија при слетување на аеродромот „Худ“ на Нов Зеланд, двајцата пилоти загинаа, соопшти полицијата. Според информациите,...

Свет1 ден

Силно невреме во Швајцарија и Франција, има и загинати

Една жена загинала кога на неа паднало дрво, а друга жена загинала во несреќа на езеро во источна Франција, кое...

Свет1 ден

Вонредна состојба на Нов Зеланд по земјотрес во океанот, се очекува силно цунами

Новозеландската цивилна заштита издаде предупредување после земјотресот со интензитет од 7,4 степени, регистриран во Тихиот океан кај островот Кермадек, ненаселена...

Бегството на Груевски2 дена

Груевски: Напамет не ми паднало да влегувам во багажник за какви било цели

Експремиерот Никола Груевски се огласи на Фејсбук по изјавата на премиерот Заев за германски „Франкфуртер алгемајне цајтунг“(ФАЦ), каде тој рече...

Економија2 дена

ММФ: Најголемиот проблем на Западен Балкан е лошата инфраструктура и невработеноста

Недостигот на капитал и ниската вработеност се најголемиот проблем на земјите од Западен Балкан, изјавил високиот регионален претставник на Меѓународниот...

Македонија2 дена

(Видео) Заев до Хан: Добивањето датум ќе биде потврда дека се што направивме вредело

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На...

Македонија2 дена

(Видео) Раководството на МВР врши мобинг врз Независниот синдикат на полицијата

Портпаролот на Независниот синдикат на полицијата, Дејан Саздов, обвини дека раководството на Министерството за внатрешни работи врши мобинг врз членовите...

Македонија2 дена

Туристичката кампања „Македонија вечна“ стана „Северна Македонија вечна“

Северна Македонија го корегира името на туристичката кампања „Македонија вечна“ во „Северна Македонија вечна“, во согласност со Преспанскиот договор, објави...

Македонија2 дена

АСОМ: Законот за игрите на среќа де факто значи бришење на една цела стопанска гранка

Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) присуствуваше на јавната расправа во Собранието за предлог-измените и дополнувањата на Законот за игрите на...

Економија2 дена

Тевдовски: Агенцијата „Фич“ после 13 години го зголеми кредитниот рејтинг на земјата

Aгенцијата „Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на Северна Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед. Ова е прво подобрување...

Топ2 дена

Убиената жена во Шутка го спасила сопругот, застанала пред него и била избодена до смрт

Скопјанец до смрт избоде своја братучетка во населбата Шуто Оризари. Според информациите од МВР, скопјанецот со нож го нападнал сопругот...

Досие