Контакт

Спорт

Боксерот што бакна новинарка среде интервју е казнет парично, а ќе оди и на курс

Објавено пред

Бугарскиот боксер Кубрат Пулев е казнет со 2.500 долари и ќе мора да заврши курс за спречување сексуално вознемирување ако сака да му биде укината суспензијата што ја доби бидејќи бакна во уста новинарка среде интервју, без нејзино одобрување.

Државната спортска комисија на Калифорнија го суспендира 37-годишниот боксер во тешка категорија на крајот на март веднаш по победата против Романецот Богдан Дину. Тогаш Пулев ја грабна за лице новинарката на „Вегас спортс дејли“, Џенифер Равало, и страсно ја бакна пред камерата.

Пулев ѝ се извини на новинарката во текот на вчерашното сослушување на кое беше одлучено да му се дозволи повторно да аплицира за боксерска дозвола, само ако до 22 јули ги исполни зададените услови.

Ако повтори сличен инцидент, Пулев, најверојатно, доживотно ќе биде суспендиран.

По настанот, новинарката рекла дека била шокирана и понижена.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Аталанта го живее сонот со „уништувањето“ на Валенсија, Ред бул кошмар за Мурињо и Тотенхем (видео)

Објавено пред

Аталанта пишува историја за своите фанови. Клубот од Бергамо во својот прв настап во Лигата на шампиони успеа да стигне до осминафиналето, и ако се смета првиот меч е многу блиску и до најдобрите осум, откако на „Сан Сиро“ успеа да ја декласира Валенсија со висока 4:1 победа.

Тотенхем на Жозе Мурињо пак, е пред елиминација, откако пред својата публика дозволи Ред бул Лајпциг да доминираат во играта и да го чекат реваншот со гостинска 1:0 победа.

Аталанта да потсетиме, настапите во ЛШ ги започна со три порази во низа – катастрофални 4:0 од Динамо Загреб на гости, домашен пораз од 1:2 од Шахтјор и 5:1 декласирање од Манчестер сити на гости. Меѓутоа, клубот од Бергамо покажа срце, победи во последните два натпревари и ги доби Валенсија, клуб со далеку поголемо искуство во европските натпреварувања во осминафиналето.

Италијанските медиуми шпекулираа дека речиси една третина од жителите на Бергамо се во Милано вечерва за најважниот меч во нивната клупска историја, и носени со овие очекувања, фудбалерите не разочараа.

Капитенот Папу Гомез уште во 12. минута со одлична асистенција го најде Ханс Хатебер за отварање на резултатот, а Јосип Иличиќ во финишот на полувремето со фантастичен гол зголеми на 2:0.  „Ла Деа“ (или божица, како што фановите сакаат да го именуваат својот тим), не застана тука. Ремо Фројлер во 57. минута зголеми на 3:0, а Хатебер со вториот гол во 63. минута веќе најави катастрофа за Валенсија. Утешно за шпанскиот тим е што Денис Черишев во 66. минута распали и успеа да постигне гол, така што сега на „Месталја“ ќе им биде потребна победа од „само“ 3:0 .

Тотенхем, пак, не успеа да добие ваква енергија од своите фанови, и дозволи на својот стадион Лајпциг целосно да доминира и да си замине во Германија со предност од 1:0. Ред бул доминираше од почетокот на мечот – Анџелино имаше удар во стативата веќе во втората минута, Вернер еднаш убаво го тестираше Љорис, а Лајпциг иако не постигна гол во првите 45 минути имаше дури 13 удари.

Во 56. минута, гостите добија пенал, откако Дејвис го „собра“ Лајмер, а Тимо Вернер беше сигурен од белата точка.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/8 ФИНАЛЕ, 1.МЕЧ

Аталанта – Валенсија 4:1

Тотенхем – РБ Лајпциг 0:1

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Брујне им донесе победа на Сити во првиот меч по казната на УЕФА (видео)

Објавено пред

Манчестер сити со 2:0 го победи Вест хем во меч од Премиер лигата кој беше одложен поради бурата Кјара, во првата акција на „граѓаните“ по шокантната казна од 30 милиони евра и исфрлање од Лигата на шампионите во следните две сезони.

Де Брујне, кој е еден од фудбалерите за кои се шпекулира дека е блиску до излез од клубот посебно бидејќи неговата заработувачка е сврзана со резултатите на Сити во европските купови, повторно покажа дека е еден од најдобрите фудбалери од средниот ред во Премиер лигата, прво асистирајќи му на Родри во 30. минута, а потоа и самиот постигнувајќи гол во 62. минута.

Бидејќи Ливерпул се сигурно недостижни на првото место, главниот фокус на Сити е да се заддржи разликата пред третопласираниот Лестер, разлика која сега е четири поени. Вест хем пак, со поразот, остануваат на 18. место, во зоната за испаѓање со 24 поени, еден помалку од 17-пласираната Астон вила.

Прикажи повеќе...

Спорт

Новак: Знам дека сум само трет по популарноста во светскиот тенис

Објавено пред

И покрај тоа што е светски рекет број 1 и според самата АТП, тенисер на изминатата деценија, Новак Ѓоковиќ признава дека е само трет кога се работи за поддршката на тениската публика, која очигледно ги преферира Роџер Федерер и Рафаел Надал.

„Прочитав многу работи дека публиката не ме сака, но немам таков впечаток, посебно надвор од теренот. Дури и да е вистина, зошто би сакал да додавам масло на огнот? Не сакам да побудувам негативни емоции. Немам негативни чувства за луѓето кои не навиваат за мене. Не сум горд од моите постапки во одредени моменти, кога ја губам самоконтролата. Правам грешки, но сакам да учам од нив. Никогаш не сакам да побудувам лоша енергија“, вели Ѓоковиќ.

Но, на крајот тој вели дека нема проблем со тоа што Федерер и Надал се попопуларни.

„Факт е дека повеќето фанови ги поддржуваат Федерер и Надал против мене, но тоа е поради тоа што тие двајца претставуваат во светскиот тенис. Тоа не значи дека ме мразат, ниту дека јас морам да ја свртам Србија против целиот свет само бидејќи помалку луѓе навиваат за мене во гренд слем финалињата“, додава Ѓоковиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион13 часа

Државниот обвинител на Хрватска даде оставка поради членство во масонска ложа

Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ, поднесе оставка поради членство во масонска ложа. „Се појавија инсинуации во врска со...

Топ13 часа

Полициска акција за заплена на кокаин во Сарај

Полицијата врши претреси на повеќе локации во Крушопек, село во општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин. „Министерството...

Македонија15 часа

Владата: Решенијата на Чулев се поништени законски

Владата ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на решенијата и наредбите...

Македонија15 часа

(Видео) Обвинет во „Монструм“: Тодоровски ми даде да потпишам изјава, но не ме малтретирал

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на...

Топ16 часа

Вработен во ПИОМ подигал пари од пензија на почината жена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија17 часа

(Видео) Чулев го обвини Спасовски за фалсификат, поништил 124 решенија во МВР, без одлука на Владата

Премиерот Оливер Спасовски со фалсификат во „Службен весник“ поништил 124 решенија за распоредување во МВР оти за нив немало одлука...

Македонија18 часа

„Телеком“ презел безбедносни мерки за повиците од непознати дестинации

„Македонски телеком“ ја информира јавноста дека во текот на денешниот ден се регистрирани повици од непознати дестинации кон наши корисници,...

Македонија18 часа

(Видео) Има уште 3.400 пасоши, МВР формира комсија која ќе одобрува издавање само на итни случаи

Граѓаните што имаат интна потреба од пасош треба да поднесат барање за ургенција заедно со барањето за пасош. Комисија од...

Македонија18 часа

Јанкулоска и Јанакиески разговараат за „Монструм“: Аматерски е што „опелот“ не е запален или фрлен во ендек

Дел од разговор меѓу Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска, кој е доказ во „Монстру“, а набавен од нелегално снимените разговори,...

Свет19 часа

Поранешен рагби-играч и неговото семејство изгореа во автомобил во Австралија

Поранешен рагби-играч, неговата сопруга и нивните три деца починаа во автомобил, кој беше запален во австралискиот град Бризбејн. Роуан Бакстер...

Македонија20 часа

(Видео) Јанкулоска за „Монструм“: Имаше многу шпекулации дека е криминална пресметка, но и дека се работи за имотен спор

Ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, пред судот, на рочиштето за „Монструм“, рече дека во првите моменти по убиството на...

Македонија21 час

Земјиштето кај „Треска” набргу ќе добие нов изглед

Општина Центар на вонредна седница ја усвои одлуката за распишување јавен конкурс за урбанистичкото уредување на локацијата, позната како поранешна...

Македонија21 час

Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и Тирана

Алексис Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и Тирана. Лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер...

Македонија22 часа

(Видео) Милошоски: Аудиозаписот што го предадов кај Русковска да биде доказ за Меѓународниот сојуз

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на средба со обвинителката Вилма Русковска приложил диктафон со аудиозапис и транскрипт од материјалот што...

Македонија22 часа

(Видео) Столтенберг: НАТО се подготвува за церемонијата за прием на Северна Македонија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во Брисел оствари средба со премиерот Оливер Спасовски, на која рече дека НАТО се подготвува...

Свет22 часа

Блумберг најави дека ќе ја продаде својата медиумска компанија ако биде избран за претседател

Милијардерот Мајкл Блумберг, кој се кандидира за претседателската номинација на Демократска партија, најави дека ќе ја продаде својата медиумска компанија...

Свет23 часа

Три деца меѓу загинатите во ужасна експлозија на автомобил во Австралија

Четворица луѓе, меѓу кои три деца на возраст од 10 години, загинаа кога автомобил експлодира во австралискиот град Бризбејн. Децата...

Регион23 часа

Протести поради пензиските реформи во Атина

Сообраќајот во делови од Атина беше запрен синоќа кога превозниците му се приклучија на штрајкот против планираните пензиски реформи. Во...

Регион23 часа

Палмер не ја исклучува можноста за размена на територии меѓу Србија и Косово

Специјалниот пратеник на американскиот државен секретар за Западен Балкан, Метју Палмер, не ја исклучува можноста за размена на територии меѓу...

Свет24 часа

Трамп го помилува поранeшниот гувернер на Илиноис, кој беше осуден за политичка корупција

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека го помилувал поранешниот гувернер на Илиноис, кој беше во затвор поради изнуда, подмитување и...

Досие