Контакт

Спорт

Болт: Невозможно е да се истрчаат 100 метри под 9 секунди

Објавено пред

Најбрзиот човек на сите времиња, Усеин Болт (34) смета дека никој никогаш нема да може да истрча 100 метри под 9 секунди. Јамајканецот е светски рекордер на 100 и 200 метри со времиња од 9,58 и 19,19 секунди.

„Мислам дека не може да се оди под границата од 9 секунди, мислам дека тоа е невозможно, рекордите се поправаа постапно. Ако се пробие таа граница, сигурно нема да сум жив тоа да го видам“ изјави Болт за „Газета дело Спорт“.

Болт призна дека му недостасува натпреварување.

„Ми недостасува адреналин, трчање, често гледам стари снимки“ рече Болт.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Проектот Суперлига пропаднал поради „долгиот јазик“ нз Џоан Лапорта

Објавено пред

Претседателот на Барселона, Џоан Лапорта е најголемиот виновник што пропадна проектот за европската Суперлига, пишува Њујорк тајмс. Весникот пишува дека поради „долгиот јазик“ на Лапорта, УЕФА добиле време да се подготват за одбрана од новиот прокет, на 12 моќни европски клубови.

Вечерта, кога Лапорта, ја прославувал победата на изборите за претседател на Барселона, еуфорично му кажал на првиот човек на Фудбалскиот сојуз на Шпанија, Хавиер Тебас, дека 12 клубови се договориле и дека наскоро ќе започне европската СУперлига.

Тебас, не чекајќи веднаш му се јавил на претседателот на УЕФА, Александар Чеферин. Словенецот имал доволно време со своите соработници да подготви стратегија, поради што и неговата рекација по објавата за формирање на Суперлигата, беше жестока.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јанис и Милвоки победија против Ембид и Филаделфија

Објавено пред

Кошаркарите на Милвоки Бакс, славеа победа во дербито на Источната конференција, против Филаделфија 124:117. Дуелот го обележа дуелот на најголемите ѕвезди на двата тима, Јанис Адетокумбо и Џоел Ембид. Гркот на крајот и поентерски го надигра Камерунецот.

Милвоки во првите три четвртини го решија прашањето околу конечниот победник. Во последната четвртина, Бакс, влегоа со предност од 21 поен, Севентисиксерски до крајот изборија пристоен пораз.

Адетокумбо ги предводеше Бакс со 27 поени, 16 скокови и шест асистенции. Двоцифрени кај Бакс беа уште Крис Мидлтон (24 поени), Боби Портис (23) и Брук Лопез (16).

На спротивната страна Ембид постигна 24 поени, Шејк Милтон 20, а Тбајас Херис 18 поени.

Во Источната конференција, до крајот на регуларниот дел од сезоната три тима ќе се борат за првото место, Бруклин и Филаделфија имаат скор 39 победи и 20 порази, а Милвоки се на 36 победи и 22 порази.Прикажи повеќе...

Спорт

„Газета дело Спорт“ му се поклони на Пандев

Објавено пред

Горан Пандев, пред два дена, влезе во историјата на Серија А. Со двата гола против Беневенто, Пандев стана еден од 80 фудбалери, кои постигнале 100 и повеќе голови во Серија А.

На Пандев и неговиот рекорд, му поклони и еден од највлијателните спортски медиуми во Италија, „Газета дело Спорт“. Новинарот, Франческо Пиетрела, го нарече 38-годишниот Пандев, Хајлендер.

„Сто гола на 468 натпревари во Серија А, со Макеоднија ќе настапи на ЕУРО. Пандев е младост која повеќе не постои. Од слаломот против Канаваро и Турам и голот против Буфон, сите убави моменти во дресот на Анкона, Лацио, Интер, Наполи и сега Џенова. Гранде Пандев од Македонија“.

Горан Пандев во 2001 година од Беласица се пресели во Интер, до 2004 година играл како позајмен фудбалер во Специја и Анкона, периодот од 2004 до 2009 година го мина во Лацио, а потоа се врати во Интер. Со Интер во 2010 година ја освои триплета, од 2011 до 2014 го носеше дресот на Наполи. Единстевената сезона која ја мина надвор од Серија А е 2014/15 кога го носеше дресот на Галатасарај. Од 2015 година е во Џенова.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Пратениците се вакцинираат со „Спутник“, Џафери очекува Собранието во мај да се врати во нормала

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, утрово по почетокот на вакцинацијата на пратениците во салата „Борис Трајковски“ рече дека очекува во...

Европа59 минути

Суперзаразниот индиски вид коронавирус пристигна во Европа, откриен во Белгија

Варијантата на Ковид-19, која е широко распространета во Индија, е откриена во Белгија кај група индиски студенти кои пристигнале од...

Свет1 час

Треба ли вакцинираните да носат маски на отворено?

Дали вакцинирано лице кое оди на отворено сè уште треба да носи маска? Дали е потребно да се носи маска...

Свет1 час

Сè помалку надеж за екипажот на исчезнатата подморница, се стравува дека е смачкана од притисокот на водата

Во морето недалеку од Бали во тек е очајна трка со времето. Бродови на индонезиската морнарица, како и од низа...

Свет2 часа

Студија: Една доза од „астразенека“ и „фајзер“ значително го намалува ризикот за зараза со коронавирусот

Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на „Астразенека“...

Македонија3 часа

Денеска се вакцинираат пратениците

Во „А1 арената Борис Трајковски“ денеска ќе се вакцинираат пратениците од Собранието како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот...

Македонија16 часа

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ19 часа

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија19 часа

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион19 часа

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Македонија19 часа

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Топ21 час

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Македонија23 часа

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ23 часа

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија1 ден

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Европа1 ден

ЕУ подготвува тужба против „Астразенека“

Европската комисија се подготвува да преземе правни активности против „Астразенека“, објави „Политико“, повикувајќи се на пет неименувани европски дипломати. Вчера...

Топ1 ден

Обвинение за српски државјанин за сообраќајката кај Ростуше во која загинаа две лица

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение за српски државјанин кој предизвика сообраќајна несреќа со камион кај Ростуше во која загинаа...

Свет1 ден

Во Индија откриен троен мутиран вид на Ковид-19

Индија откри нов троен вид на ковид во време кога се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од...

Свет1 ден

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија2 дена

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Досие