Контакт

Спорт

Борба против расизмот: Англичаните ќе го напуштеле теренот

Објавено пред

Репрезентативците на Англија се подготвени да го напуштат теренот доколку на натпреварот со Чешка од трибините  бидат навредувани поради бојата на кожата. Рекле дека се подготвени да испратат порака дека им е доста од таквите навреди.

Одлуката на репрезентативците во случај на расистички навреди да го напуштат теренот на медиумите им ја соопштил младиот напаѓач на Челси, Тами Абрахам. Овој играч првпат доби повик во сениорскиот тим. Тој на медиумите им изјавил дека фудбалерите разговарале со стручниот штаб околу протоколот што за вакви ситуации го предвиделе од Европската фудбалска унија.

УЕФА има протокол од три чекори кој инсистира да се спроведува во случај на расистички навреди.

1. Најпрвин навивачите ќе бидат предупредени да престанат со навредите
2. Судијата може кратко да го прекине мечот доколку навредите не престанат
3. Доколку не успејат првите две точки, тогаш е предвидено мечот да биде прекинат©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Прво финале за Мареј по 2017 година

Објавено пред

Британецот Енди Мареј избори пласман во финалето на АТп турнирот во Антверпен. Во полу-финалето Британецот го победи Иго Умбер со 2:1 (3:6, 7:5, 6:2).

Некогашниот број 1 за титулата во Антверпен ќе се бори со Стан Вавринка. Марај кој долго време се мачеше со повреда последен пат играл финале во март 2017 година.

Против Убер тој лошо одигра во завршницата на првиот сет, најпрвин не искористи две брејк топки во осмиот гем, а во наредниот не успеа да го задржи сервисот и му дозволи на противникот водство во сетови.

Во вториот Мареј направи брејк во четвртиот гем, а Умбер возврати со иста мерка во наредниот гем. Нов брејк Мареј направи во 12 гем што му донесе израмнување на резултатот.

Во решавачкиот сет Британецот на стартот му го одзеде сервисот на противникот поведе со 3:0, а потоа со уште еден брејк се пласираше во финалето.

На турнирто во Антверпен Мареј дојде како 243 играч во светот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тренерот на Партизан завршил во болница

Објавено пред

Тренерот на кошаркарите на Партизан Андреја Тринкијери заврши в болница непосредно пред почетокот на натпреварот во Бар, против екипата на Морнар.

Паризан вечерва победи на тешкото гостување во Бар со 76:65, а екипата од клупата ја предводеше Владо Шчепановиќ, првиот помошник на Тринкијери.

На италијанскиот тренер му се слошило веднаш по влегувањето во салата во Бар, веднаш бил префрлен в болница, а откако му биле извршени лекарски прегледи се вратил во хотелот.

Инаку, Трнкијери има проблеми со астмата и веројатно е дека таа му ги предизвикала здравствените проблеми.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тежок пораз на Вардар кај Веспрем

Објавено пред

Ракометарите на Вардар го забележаа вториот пораз во Лигата на шампионите. Европскиот првак на гостувањето кај Веспрем е поразен со (17:21).

Шок терапијата и смената на тренерот по катастрофалниот пораз од Кил во Скопје не ги тргне вардаровите ракометари од летаргичноста. Вардар одигра лош меч против Веспрем чии играчи влегоа мотивирано во натпреварот со цел да се реваншираат за поразот во финалето минатата сезона.

Одново проблем за Вардар беше одбраната, која не профункционира во ниту еден момент и голманите кои имаа мал процент на одбрани. Податокот дека Вардар во првиот дел прими 21 гол доволно зборува за играта во одбраната.

Веспрем првата посериозна предност ја стекна во 12 минута (9:5) кога Кокшаров побара минута одмор. Вардар потоа ја преполови предноста (15:13), но до крајот на првиот дел Унгарците ја вратија разликата од четири гола.

Работите на теренот не се сменија ниту во второто полувреме, Веспрем ја одржуваше предноста, а сите надежи на Вардар дека може да се доближи згаснаа во 50 минута кога домашните играчи ја стигнаа до предност од седум гола (32:25). Разликата стана двоцифрена во 57 минута (37:27), а во еден момент Веспрем имаше и 39:27.

До крајот Вардар успеа да избегне двоцифрен пораз 39:30.

Дибиров беше најефикасен кај Вардар со осум гола колку што постига Лауге кај Веспрем. Втор стрелец кај Вардар беше Дисингер со пет гола.

Раритет е што капитенот на Вардар Столе Стоилов кој не одигра ниту секунда на овој меч во 58 минута доби црвен картон.

Во Лигата на шампионите следува репрезентативна пауза, наредниот меч Вардар ќе го одигра во Скопје на 3 ноември против Мешков Брест.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет51 минута

Турција ги предупреди САД: Исполнете ги своите обврски или ја обновуваме операцијата во Сирија

Турскиот министер за одбрана, Хилуси Акар изјави дека турската војска е подготвена да ја обнови операцијата „Извор на мир“ во...

Свет4 часа

Џонсон: Предлог законот за брегзит ќе го испратам во парламентот идната недела

Британскиот премиер Бори Џонсон им порача на пратениците дека од Брисел нема да бара ново одлагање. Тој треба да побара...

Свет4 часа

Одложено конечното решавање на брегзит

Британските пратеници усвоиjа амандман со кој се бара одложување на гласањето за договорот за брегзит. За одлуката за пролонгирање на...

Топ5 часа

Во стан во Карпош пронајден мртов маж

Во стан на ул.„Вич“ во скопската населба Карпош, вчера утрото бил пронајден починат 54-годишнен маж, М.Ш., соопшти МВР. По наредба...

Македонија6 часа

(Видео) Мицкоски: Очекувам да се договориме за избори, ако Заев не се премисли

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори,...

Македонија9 часа

(Видео) Заев предлага предвремени избори што е можно побрзо

Премиерот Зоран Заев предлага одржување на предвремени парламентарни избори што е можно побрзо. Во своето прво обраќање откако Европската Унија...

Вести9 часа

(Видео) Вонредна состојба во Чиле по насилните протести поради поскапувањето на јавниот превоз

Чилеанскиот претседател, Себастијан Пинера, прогласи вонредна состојба во Сантијаго откако во градот со шест милиони луѓе синоќа избувнаа немири во...

Македонија10 часа

Инспекциски надзор во училиштето во Гостивар каде учениците ја поздравија воената операција во Сирија

Во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар, каде што учениците со војнички поздрав ја поздравија турската офанзива во Сирија,...

Македонија10 часа

Измама во ФК Куманово 1903, претседателот затаил данок од речиси милион денари

Полицијата поднесе кривична пријава против претседателот на правното лице „Фудбалски клуб Куманово 1903“, против сметководителка и против правното лице Здружение...

Свет10 часа

Почна најдолгиот лет во светот, научници го следат однесувањето на патниците

Авиокомпанијата „Квантас“ вчера вечер го почна најдолгиот комерцијален лет во светот што ќе ги поврзе Њујорк и Сиднеј и ќе...

Економија12 часа

Светска банка ќе даде поддршка од 120 милиони долари за финансирање на пет проекти

Светска банка ќе даде поддршка од околу 120 милиони долари за финансирање на пет проекти со кои ќе се подобри...

Европа12 часа

(Видео) Полицијата ја презеде контролата над улиците во Барселона, уапсени 27 лица

Каталонската и шпанската полиција ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови по синоќешните насилни протести. Полицијата...

Македонија12 часа

САД: Разочарани сме од одлуката на ЕУ за Северна Македонија

САД изразија разочараност затоа што Европскиот совет не додели датум за преговори за Северна Македонија и за Албанија.Стејт департментот наведува...

Спорт23 часа

Батистута повторно на операција: Ги молев лекарите да ми ги ампутираат нозете

Аргентинската фудбалска легенда, Габриел Батистута открива дека ги молел лекарите да му ги ампутираат нозете по големите проблеми со повредите...

Македонија24 часа

Хелсиншки бара казна за училиштето во Гостивар каде деца со војнички поздрав ја поддржаа офанзивата во Сирија

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк за политички цели. На 17.10.2019...

Македонија1 ден

Ципрас: Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот, отколку во Европа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас го осуди фактот дека лидерите на земјите-членки на ЕУ не успеаја да се постигнат согласност...

Култура1 ден

Министерството за култура го осуди вандализмот, бара да се заштити Аквадуктот

Министерството за култура енергично го осудува вандалскиот чин на оштетување на Аквадуктот, коj е дел од културно наследство, при што...

Македонија1 ден

(Видео) Интервју со Села: 18 години не одговарал ниеден функционер од ДУИ

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, во интервју за „Макфакс“ рече дека не може да се оочекува ЕУ да...

Македонија1 ден

Влада: Во тек се консултации, Заев носи одлуки во интерес на граѓаните и државата

Во тек се интензивни консултации после заклучоците на Европскиот совет, премиерот Зоран Заев носи одлуки водејќи се исклучиво од интересите...

Македонија1 ден

Лидерската средба ќе се одржи в недела во вилата на Водно

На иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, в недела – 20 октомври во кабинетот на претседателот во „Вилата Водно“, со почеток...

Досие