Контакт

Спорт

Борна Чориќ го победи коронавирусот (фото)

Објавено пред

Хрватскиот тенисер Борна Чориќ на социјалните мрежи објави дека веќе нема коронавирус. Тој беше еден од заразените со вирусот Ковид-19 на хуманитарниот тениски турнир што српскиот тениски ас, Новак Ѓоковиќ го организираше во Задар минатиот месец.

Тој турнир беше прекинат откако беше откриено дека еден од учесниците, Бугаринот Григор Димитров, е позитивен на вирусот. Набрзо потоа се прошири веста дека меѓу заразените е и Новак Ѓоковиќ, но и најдобриот хрватски тенисер во моментов, Борна Чориќ.

„Немам корона и среќен сум што повторно сум на теренот. Добро е чувството повторно да тренираш на отворено“, напиша Чориќ на фотографијата објавена на неговиот инстаграм-профил.

Хрватскиот тенисер тренирал во периодот додека се наоѓал во изолација затоа што не чувствувал никакви симптоми.

Тениската сезона, според предвидувањата, треба да продолжи на 18 август со турнирот во Вашингтон.

 

View this post on Instagram

 

I’m corona-free and happy to be back on the court! It feels good to practice outdoors again ☀️

A post shared by Borna Coric (@bornacoric) on Jul 10, 2020 at 9:17am PDT

Спорт

Ракитиќ: Сакам да останам иако мојата работа не се гледа, славата оди за напаѓачите

Објавено пред

Фудбалскиот репрезентативец на Хрватска, Иван Ракитиќ (32), во интервју за шпанскиот „Ел Паис“ изјави дека сака да игра за Барселона и во следната сезона и дека освојувањето на Лигата на шампионите би ги покрило сите лоши работи сезонава.

„Отсекогаш сум велел дека сакам. Не треба да размислувам поинаку. Секој што ме познава знае дека сакам да играм, тоа е она што го сакам. Имам голема почит кон сите. Не сакав да се ставам пред другите или да направам нешто што може да создаде лоша атмосфера во групата“ вели Ракитиќ кој сезонава настапи на 41 натпревар и имаше учинок од 4 асистенции и 1 гол.

Хрватот смета дека неговата работа на теренот не се забележува, па славата оди кај напаѓачите.

„Кога некој не го гледа натпреварот, тој подоцна прашува како заврши и кој постигнал гол. Тој не прашува кој игра добро, кој спасил гол, одзел најмногу топки. Но, во тимот секој има своја улога. Би сакал да дриблам како Меси или да постигнувам голови како Суарез, но ова е Барса и сите имаат свои квалитети. Јас сум тука да помогнам, да трчам, да придонесувам колку што можам во нападот и во одбраната“ вели фудбалерот кој на „Ноу Камп“ пристигна летото 2014 година.

Ракитиќ даде свој коментар и за тренерот Кике Сетиен кој седна на клупата во јануари годинава, и оттогаш Барса испадна од Купот и ја загуби титулата шампион на Шпанија од најголемиот конкурент – Реал Мадрид.

„Тренерот дојде во јануари, директно на натпревар. После тоа бевме затворени во куќи заради коронавирусот. Ова е истата група на играчи, само со неколку нови фудбалери, така што мора да останеме позитивни бидејќи сè што постигнавме порано беше затоа што се држевме заедно. Ние се обидуваме да ја одземеме топката од противникот што е можно поскоро, но пред нивниот гол, затоа што можеме да нанесеме многу штети со нашите напаѓачи. Неопходно е да работиме заедно, во координација, затоа што во случај кога противникот ќе се спротивстави, треба да трчаме 70 метри назад. И тука имаме проблеми. Треба да бидеме поагресивни и попаметни“ – рече Ракитиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Валтери Ботас беше најбрз на денешниот прв тренинг на „Силверстоун“

Објавено пред

Пилотот на Мерцедес, Финецот Валтери Ботас имаше најдобро време на денешната прва слободна тренинг сесија пред неделната петта сезонска Ф1 трка на патеката „Силверстоун“ за ГН на Велика Британија.

И минатиот викенд трката се одржа на истата патека, а на неа триумфираше Луис Хамислтон (Мерцедес). Промена на календарот во Ф1 имаше поради пандемијата на коронавирусот.

Денеска второ најдобро време забележа минатонеделниот победник Хамилтон. Британецот имаше 0.138 секунди послабо време од својот тимски колега.

Трето време имаше пилотот на Ред Бул, Холанѓанецот Макс Ферстапен. Тој заостана 0.727 секунди зад најдоброто време денеска.

Прикажи повеќе...

Спорт

И Кики Бертенс ќе го прескокне годинешново издание на САД Опен

Објавено пред

И холандската тенисерка, Кики Бертенс (28) реши да не се натпреварува на годинешното Отвореното првенство на САД, поради опасноста од зарази и пандемијата на коронавирусот. Бертенс својата конечна одлука ја соопшти на социјалната мрежа Инстаграм.

„По многу размислување, решив да не одам во САД на отворените турнири во Синсинати и Њујорк. Ситуацијата околу Ковид 19 сè уште е толку загрижувачка што здравјето на сите е на прво место и контролата врз овој вирус е очигледно приоритет. Нашиот премиер вчера исто така посочи дека треба да бидеме во карантин две недели по САД. Секако, ние го почитуваме ова како тим, а тоа би ги попречило подготовките за моите омилени турнири во Рим и Париз. Се надевам дека ситуацијата наскоро ќе заземе позитивен пресврт и на сите им посакувам добро здравје“ напиша Бертенс.

View this post on Instagram

Na lang nadenken heb ik besloten niet naar Amerika te gaan voor de toernooien Cincinnati en Us open. De situatie rond COVID-19 is nog dusdanig zorgwekkend dat de gezondheid van iedereen voorop staat en de controle over dit virus uiteraard prioriteit heeft. Zo heeft onze premier gisteren ook aangegeven dat we na Amerika 2 weken in quarantaine zouden moeten. Uiteraard respecteren wij dit als team en zou dit de voorbereiding voor mijn geliefde gravel in Rome en Parijs in de weg zitten. Ik hoop dat de situatie snel een positieve wending zal krijgen en wens iedereen een goede gezondheid toe # after long consideration I have decided not to go to the states for Cincinnati and the Us open. The situation around COVID-19 is still that worrying and the health of everyone and the control over this virus is priority. Our prime minister indicated yesterday that we should be quarantined for 14 days after coming back from the states. Off course we respect this as a team and this would disturb our preparation for my beloved clay court tournaments in Rome and Paris. I hope the situation will soon take a positive turn and wish everyone good health. Take care!

A post shared by Kiki Bertens (@kikibertens) on Aug 7, 2020 at 4:31am PDT

Освен Бертенс, досега учеството го откажа и првата на ВТА листата, Ешли Барти, а на машкиот турнир сигурно ќе ги нема Рафаел Надал и Роџер Федерер.

Инаку САД Опен треба да се одржи 31 август до 13 септември.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија55 минути

155 нови случаи на Kовид-19 во земјава, починати се две лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на...

Топ1 час

Велешанец исчезна во водите на Вардар при обид да спаси екипа на ЕВН

Полицијата трага по маж од Велешко кој со трактор се обидел да извлече возило на ЕВН, но бил повлечен од...

Македонија3 часа

Малиот Илче од Охрид, кој беше напуштен од родителите, по десет дена лекување, ја напушти Детската клиника

По десетина дена лекување на Детската клиника, 11-годишниот Илче од Охрид, кого родителите го напуштија, ја напушта болницата здрав и...

Свет4 часа

Либанскиот претседател не исклучува надворешна вмешаност во експлозијата во Бејрут со ракета или бомба

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја отфрла можноста за надворешна вмешаност во катастрофалната експлозија во главниот град Бејрут велејќи...

Свет5 часа

Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува...

Македонија5 часа

Девојка пријавила дека била сексуално вознемирувана додека полагала возачки испит

Девојка, која полагала возачки испит, пријавила во Хелсиншкиот комитет дека била сексуално вознемирувана од еден од членовите на комисијата. Случајот...

Македонија5 часа

Хелсиншкиот комитет: Газди им дале 50 отсто помала плата на мајки на деца до десетгодишна возраст

Една од родовосензитивните мерки за справување со пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19, кои ги донесе Владата, e ослободувањето од работни...

Македонија6 часа

Ивица Коневски поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот градоначалник на Аеродром и член на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски....

Свет7 часа

Германија воведе задолжително тестирање на коронавирус на аеродромите

Бројот на заразени со коронавирус во Германија многу загрижувачки расте, најверојатно и поради големиот број повратници од ризични земји, пишува...

Свет7 часа

Пронајдена слабата точка на коронавирусот

Научниците од Универзитетот во Канзас ја открија слабата точка на коронавирусот „САРС-КоВ-2“. Порталот „Сајенс дејли“ известува дека експертите тестирале терапевтско...

Свет7 часа

Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

Уште на почетокот на јули виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само половина од заболените и излекуваните од...

Свет9 часа

Асимптоматските случаи имаат иста количина вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на Ковид-19 носат иста количина вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да...

Свет10 часа

Сандерс предлага закон за даночење на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори, Ед Марли и Кирстен Гилбренд, предлага закон за даночење на милијардерите. Според...

Свет10 часа

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

По силната експлозија во Бејрут, во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следуваат демонстрации против владата. Демонстрантите...

Регион21 час

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Свет21 час

Реконструкција на катастрофата: како се случи експлозијата во Бејрут што го шокираше светот

Силата на експлозијата што ја зафати либанската престолнина го шокираше светот. Повеќе од 300.000 луѓе останаа без покрив над главата,...

Свет23 часа

(Видео) Се запали зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Свет1 ден

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Македонија1 ден

(Видео) Обилните дождови ги поплавија рудниците на РЕК „Битола“

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“. Ископот и...

Македонија1 ден

Нови 113 заболени и шестмина починати, меѓу кои и 22-годишен пациент

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на...

Досие