Контакт

Спорт

Борнмут се самоуништија, Бретнфорд ќе се борат за пласман во Премиер лигата

Објавено пред

Фудбалерите на Брентфорд ќе се борат за пласман во Премиер лигата. Во првото-полуфинале, Бретфорд го елиминираа Бормнут, со вкупен резултат 3:2. По поразот пред четири дена од 1:0, Брентфорд во реваншот пред своите навивачи славеа победа 3:1.

Борнмут брилијантно го започнаа натпреварот, постигнаа гол во шестата минута преку Данџума. Она што го направија во првите шест минути, играчите на Борнмут го уништија за само 12 минути.

Кели во 16.минута играше со рака пред својот гол, а Томи израмни на 1:1. Во 28.минута, Мепам доби директен црвен картон.

Џанет им донесе предност на Брнтфорд од 2:1 во 50.минута, а на „Вембли“ ги однесе голот на Форс во 81.минута.

Во финалето, во мечот кој вреди 100 милиони евра, Брентфорд ќе играат против Свонски или Барнсли. Првиот меч на гостински терен го добија фудбалерите на Свонси со 1:0.

Спорт

Арнаутовиќ се извини, но тврди дека не го навредил расистички Алиоски

Објавено пред

Марко Арнаутовиќ, по мечот со Македонија на Европското првенство, поради расправијата со Езгијан Алиоски, е цел на напади на социјалните мрежи.

Австриецот, со српски корени, постигна гол во 89.минута и го постави конечниот резултат 3:1. Откако го постигна голот тој започна да го навредува Алиоски.

На социјааните мрежи го обвинија Арнаутовиќ дека е расист.

„Имаше вербална расправија од двете страни“, рекол Арнаутовиќ на денешната прес конференција, на која не било планирано тој да им се обрати на новинарите.

Тој решил да дојде на пресот за да објасни дека она што се случило немало врска со политиката или расизмот.

„Имам пријатели насекаде низ светот“, рекол Арнаутовиќ.

Сепак признал дека прославата на голот не била примерна.

„Се радував и секако дека паднаа некои зборови кои ме заболеа. Тоа беше емоционална расправија. Можам да им кажам дека ми е жал на сите оние кои почувствуваа дека се навредени. Сакам да го заборавиме тоа што се счучи, на такви работи не им е местото во фудбалот“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Данците ѝ се налутија на УЕФА

Објавено пред

Два дена по натпреварот Данска – Финска на Евро 2020, кој донесе вистинска драма на стадионот „Паркен“, Данците открија дека биле соочени со ултиматум од УЕФА поради што решиле да го продолжат натпреварот.

За потсетување, на овој натпревар во 43. минута колабира Кристијан Ериксен. Лекарите по десет минути реанимација успеаја да му го спасат животот на најдобриот дански фудбалер.

„Имавме две можности и ниту една не беше добра. Ја избравме онаа што беше помалку лоша. Многу играчи не можеа да го продолжат натпреварот. Мислите им беа на некое друго место. Во една таква ситуација требаше да имаме и трета опција“, рекол Мартин Брејтвајт откривајќи дека од УЕФА им понудиле да го продолжат натпреварот или да играат наредниот ден од 12 часот.

Постоела и закана од УЕФА дека доколку не го одиграат натпреварот, тој ќе биде регистриран со службени 3:0 за Финска.

„Се случи нешто ужасно и УЕФА на играчите им дава можност да изберат – да играат веднаш или да се вратат в недела напладне. Како е можно тоа“, рекол голманот Каспер Шмајхел.

Инаку, пред да продолжи натпреварот, во саботата, УЕФА објави дека во договор со играчите на двете репрезентации била донесена одлуката тој да продолжи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ова е ера на Новак Ѓоковиќ

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ со вчерашниот триумф постави нови стандарди во тенисот и ги натера аналитичарите да се запрашаат дали тој е најдобриот играч во историјата, многу подобар од другите двајца од големата тројка – Роџер Федерер и Рафаел Надал.

Ѓоковиќ е единствениот играч во опен-ерата, кој секој гренд слем го освоил најмалку два пати. Вкупно има 19 гренд слем трофеи во кариерата, еден помалку од Федерер и Надал.

Она што паѓа во очи е статистиката што Ѓоковиќ ја има во последните десет години во однос на Федерер и Надал.

Од 2011 година до вчера Ѓокоивќ освоил 18 од своите 19 гренд слем трофеи, победил на 31 турнир од мастерс-серијата и четири пати победил на завршниот АТП-мастерс. Вкупно во последните десет години прв на АТП-листата е 324 недели.

Федерер и Надал заедно во последната деценија имаа 15 гренд слем титули, победи на 28 мастерси, еден трофеј на АТП-мастерсот. Заедно на првото место на АТП-листата минале 132 недели.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија2 часа

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа2 часа

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија4 часа

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија4 часа

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион5 часа

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија5 часа

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија7 часа

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Свет7 часа

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: „Вакцината на ‘Астра зенека’ е добра за сите возрасти“

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината на „Астра зенека“ има...

Македонија8 часа

Македонија првпат на самит на НАТО како полноправна членка

Во Брисел денеска се одржува самит на НАТО на кој Македонија ќе го има своето прво учество како полноправна членка...

Спорт19 часа

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе...

Спорт20 часа

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт20 часа

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Македонија1 ден

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа1 ден

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Топ1 ден

Полицаецот по кој се трагаше е пронајден починат во водите на Брегалница

Во возило во водите на Брегалница е пронајдено е телото на 51 годишниот полицаец Т.С. од Делчево, кој беше пријавен за...

Македонија1 ден

Османи: Ќе вложам напори во среда да бидам во Скопје за да се обратам пред Комисијата

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во...

Спорт1 ден

Селекторот Ангеловски емотивен: Вие сте моите херои!

Пред денешното деби на Македонија на Европското првенство, на натпреварот во Букурешт против Австрија, селекторот Игор Ангеловски на Инстаграм сподели...

Македонија1 ден

Општина Центар за протестот: Ќе се засадат нови дрвја на Орце Николов, отстранетите беа стари, болни и оштетени

По повод денешниот протест против сечата на дрвјата на улицата Орце Николов, општина Центар тврди дека останува посветена на остварување...

Македонија2 дена

Мицкоски: Ги почитуваме стратешките интереси на партнерите, но ги почитуваме и македонските национални интереси

ВМРО-ДПМНЕ ги почитува стратешките интереси на стратешките партнери, но тоа не значи дека немаме право да ги почитуваме и да се...

Досие