Контакт

Спорт

Бошко Ѓуровски: Црвена Звезда ја „подигна летвичката“

Објавено пред

Екс-македонскиот фудбалски репрезентативец, тетовецот Бошко Ѓуровски кој голем дел од играчката и тренерска кариера помина во Црвена Звезда смета дека Митар Мркела и Дејан Станковиќ прават добра работа.

„Сјајна сезона е зад првиот тим на Звезда. Да се игра двапати по ред во ЛШ и да се остваруваат победи е огромен успех. Ја освоивме третата титула шампион на државата во низа и со тоа Звезда ја `подигна летвичката`. Сезонава пружавме одлични партии, растевме од меч во меч, а се надевам дека следната година ќе биде уште подобра“ – рече Ѓуровски во изјава за српските медиуми.

Тој не крие дека на Звезда ќе и биде многу тешко во наредните квалификации за ЛШ.

„Не ми се допаѓа како ќе изгледа патот кон ЛШ, но таму играат врвни тимови кои имаат традиција, а ние секако припаѓаме тука. Покажавме многупати дека сме најсилни кога е најтешко“ смета Ѓуровски.

Тој ја пофали работата на тренерот Дејан Станковиќ за кого вели дека донесе посебна енергија во екипата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Не помогна ниту „чудото“ Халанд – убедлив пораз на Дортмунд во „Борусен дербито“

Објавено пред

Ерлинг Халанд уште еднаш го покажа својот неверојатен талент за голови со два гола во шест минути, но тоа не помогна на Борусија Дортмунд која во „Борусен дербито“ загуби на гости кај Борусија Менхенгладбах со високи 4:2.

Мечот започна со поништен гол за Флоријан Нојхаус уште во втората минута, но Менхенглдабах поведе со голот на Нико Елведи девет минути подоцна. Тогаш на сцена стапи норвешкото чудо Халанд, кој во 22. и 28. минута постигна два гола за пресврт. Домаќините, сепак, брзо се созедоа и Швајцарецот Елведи во 32. минута осигура на одмор да се отиде со 2:2.

Рами Бенсебаини ги врати Гладбах во водство во 49. минута, пред во 78. минута, Маркус Турам да ги постави конечните 4:2. Менхенгладбах со победата ги прескокна Дортмунд на четвртото место на табелата со 31 поен, додека „милионерите“ се петти со 29 поени по двата порази во низа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Словенците во последната секунда изборија реми со Шведска

Објавено пред

Словенечката ракометна репрезентација ги заддржа шансите за пласман во четврт-финале на Светското првенство во Египет, откако во драматична завршница избори 28:28 реми со Шведска, и сега и остануваат тестовите со Египет и Македонија за овој пласман.

Швеѓаните имаа одличен старт и поведоа со 11:6, но на полувреме оваа предност се „стопи“ и тие имаа само 15:14 предност. Во драматичната борба во второто полувреме, прво водеа Словенците, пред Швеѓаните предводени од Јонсон и Ване да направат пресврт и да бидат на дофат до победата. Блаж Јанц во 58. минута го донесе второто водство за Словенија 27:26, пред во последната минута Шведска да поведе, а на Словенија да и останат 15 секунди за напад. Матеј Габер беше херојот на словенечката репрезентација за голем поен.

СП ЕГИПЕТ, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 3

Швајцарија – Португалија 29:33 (15:17)

Исланд – Франција 26:28 (14:16)

Норвешка – Алжир 36:23 (17:11)

Табела: 1.Франција 8, 2.Португалија 6, 3.Норвешка 6, 4.Исланд 2, 5.Швајцарија 2, 6.Алжир 0

ГРУПА 4

Македонија – Русија 20:32 (9:19)

Египет – Белорусија 35:26 (21:14)

Словенија – Шведска 28:28 (14:15)

Табела: 1.Египет 6, 2.Шведска 6, 3.Русија 5, 4.Словенија 5, 5.Белорусија 2, 6.Македонија 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Фенер со голема победа во Москва, Барса без проблеми со Звезда

Објавено пред

Јан Весели имаше 24 поени и 6 скока за да ги предводи Фенербахче до голема 89:83 победа на гости кај ЦСКА Москва за тимот на Игор Кокошков конечно да влезе во форма и да го подобри скорот во Евролигата на 11-10.

Нандо де Коло додаде 22 поени, 9 асистенци и 4 скока против својот поранешен клуб со кој двапати беше шампион во Евролигата, а Џерел Еди имаше 17 поени во битката на два од последните три шампиони од Евролигата.

Фенер ја презеде контролата во третата четвртина со 54:50 водство, но „Армејците“ одговорија бргу за да останат на 66:63 пред последната четвртина, но не можеа да направаат пресврт. Торнике Шенгелија заврши со 18 поени и 4 асистенции, а Никола Милутинов, Даниел Хекет и Јанис Стрелникс имаа по 12 поени за ЦСКА, кои сега имаат 15-6 скор.

Барселона го израмни скорот на ЦСКА (15-6) со 72:60 победа над Црвена звезда, откако Кори Хигинс имаше 14 поени, а Пјер Ориола додаде 12 поени за Каталонците. За Звезда, само Огњен Добриќ имаше двоцифрен број на поени (11). Звезда има 7-14 скор, колку што имаат и Панатинаикос, Алба Берлин и Асвел.

ЕВРОЛИГА, 21.КОЛО

ЦСКА Москва – Фенербахче 83:89 (21:15, 17:23, 28:25, 17:26)

Црвена звезда – Барселона 60:72 (11:21, 20:14, 14:22, 15:15)

Жалгирис – Олимпијакос 81:79 (26:20; 19:24, 18:16, 18:19)

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

(Видео) Џонсон со предупредување: Новиот вид коронавирус посмртоносен од претходниот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва предупреди дека според најновите податоци новиот вид на Ковид-19 може да биде посмртоносен од другите...

Регион4 часа

Вучиќ: Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува...

Свет4 часа

Уште една компанија ја намалува испораката на вакцина за ЕУ

Компанијата „Астра зенека“ соопшти дека почетните испораки на вакцината против коронавирус за земјите на ЕУ ќе бидат помали од предвиденото....

Македонија6 часа

Нови 307 заболени и 14 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на...

Свет7 часа

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави...

Економија9 часа

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа9 часа

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија10 часа

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Македонија11 час

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините од Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ12 часа

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија12 часа

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија13 часа

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија13 часа

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион13 часа

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа14 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет14 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа15 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет15 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа1 ден

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Досие