Контакт

Спорт

Бошко Ѓуровски за Марадона: Бог го создал за да биде најдобар!

Објавено пред

Поранешниот македонски фудбалски репрезентативец, Бошко Ѓуровски за српски „Новости“ изјави дека имал големо среќа четирипати во кариерата да игра против Диего Марадона.

„Првпат го запознав на младинското СП во Јапонија, во 1979 година. Бевме деца, Аргентина ја победи Југославија со 1-0, а Диего издоминира на теренот како и на целиот шампионат. Имам и убав спомен, фотографија од дуел со Марадона, а ја добив дури кога бев помошник на Пикси во Нагоја“ – вели Ѓуровски.

Тетовецот се сеќава и на прочуениот гол на „Ел Пибе“ на „Маракана“ во Белград во 1982 година, во дресот на Барселона против Црвена Звезда кога 90.000 „Делии“ му аплаудирале на Аргентинецот.

„Трчав покрај него, немаше шанса да го сопрам, а потоа следуваше магија. Цел стадион стана и му аплаудираше. Беше импресивен, елегантен. Уште на загревањето се гледаше дека е создаден за фудбал, топката и тој беа едно. Бог го создал за да биде најдобар! За мене тој е најдобриот, па Кројф, Пеле и Роналдињо“ вели Бошко Ѓуровски.

Спорт

Вол со Хјустон го победи Вашингтон, Јанг со 38 поени ги реши Клиперси

Објавено пред

Само три натпревари се одиграа изминатата ноќ во НБА лигата, победи забележаа Јута, Атланта и Вашингтон.

Атланта Хокс ставија крај на серијата од седум победи во која се наоѓаа играчите на ЛА Клиперс. Хокс, предводени од Тре Јанг (38 поени), забележаа победа 108:99. Кај Хокс се истакна и екс-играчот на Хјустон, Клинт Капела со 13 поени и 18 скокови.

Клиперс, поради корона-протоколите, беа без двајцата најдобри играчи, Каваи Ленард и Пол Џорџ. Во нивно отсуство се истакна Реџи Џексон со 20 поени.

Јута, без придонесот на своите најдобри играчи, победи во Њујорк 108:94. Бојан Богдановиќ постигна 11 поени, погоди само два пати од поле, а Донован Мичел уфрли девет поени. Ројс О’Нил постигна 20 поени, а Руди Гобер забележа 18 поени и 19 скокови.

Остин Риверс се истакна кај Њујорк со 25 поени.

Убедлив триумф забележаа и кошаркарите на Хјустон. „Ракетите“ славеа во Вашингтон со 107:88. Поранешниот играч на Вашингтон, Џон Вол, го предводеше Хјустон со 24 поени, по 19 постигнаа Виктор Оладипо и Демаркус Казинс кој имаше и 11 скокови.

Најефикасен на мечот беше бекот на Вашингтон Бредли Бил со 33 поени.Прикажи повеќе...

Спорт

Вербалниот дуел на Ибра и Лукаку – „Да ве е..м тебе и жена ти…Оди прави ги оние вуду глупости“

Објавено пред

Вербалниот дуел, кој лесно можеше да прерасне во физичка пресметка, помеѓу Златан Ибрахимовиќ и Ромелу Лукаку, го обележа градското дерби, кое го одиграа Милан и Интер во Купот на Италија.

Капитенот на Милан, Ромањоли, направи фаул врз Лукаку, по што започна вербалната расправија помеѓу Белгиецот и шведскиот ветеран. Лукаку нешто му дофрли на Ибрахимовиќ, кој се обиде со глава да го удри противникот.

Судијата Валери на двајцата им покажа по жолт картон, но и покрај тоа тие ја продолжија расправијата.

Сите што го следеа дуелот, може да разберат какви навреди си поделија.

Ибрахимовиќ: „Магаре, јави и се на мајката ти и правете ги оние ваши вуду глупости“.

Лукаку: „Да ве е..м и тебе и твојата жена. Сакаш малку и за твојата мајка, таа е курва“.

До крајот на мечот Ибрахимовиќ доби уште еден жолт картон, мораше да го напушти теренот, а Интер со играч повеќе на теренот успеа да направи пресврт и да победи со 2:1.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Унаи Емери си купил фудбалски клуб

Објавено пред

Тренерот на Виљареал, Унаи Емери, купил фудбалски клуб. Во сопственост на Емери е еден од култните шпански клубови Реал Унион, кој од 1932 године се нема натпреварувано во Првата шпанска лига.

Реал Унион оваа сезона се натпреварува во Сегунда Б, третиот ранг на шпанскиот фудбал. Овој клуб е од градот Ирун во покраината Баскија.

За овој клуб во минатото голмани биле дедото и таткото на Емери.

Унаи Емери во кариерата бил тренер на Алмерија, Валенсија, Севилја, ПСЖ и Арсенал.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Непроспиена ноќ во Маврово, почувствувани пет земјотреси

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утринава регистрира серија од земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 50 километри југозападно...

Европа41 минута

Во Франција повеќе од 22.000 заразени, расте стравот од трето национално затворање

Иако вакцината против Ковид-19 е светло на крајот од тунелот по 2020 година, бројот на заразени со коронавирус во Франција...

Свет1 час

Избувна најактивниот вулкан во Индонезија

Најактивниот вулкан во Индонезија, Мерапи на островот Јава, повторно почна да испушта облаци со врела пареа и топла лава кои...

Европа2 часа

Зaпaден Балкан на листата на шест итни приоритети на новата администрација на САД и на Германија

Западен Балкан е на списокот на заедничките надворешнополитички приоритети на новата американска администрација и на Германија, беше истакнато во телефонскиот...

Свет2 часа

Мадуро промовира капки од мајчина душица како чудотворен лек против Ковид-19

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Британските медиуми пренесуваат...

Свет2 часа

Бајден и Путин договорија продолжување на договорот за нуклеарното оружје

Претседателот на САД, Џо Бајден, и рускиот претседател Владимир Путин договорија продолжување на договорот околу контролата на оружјето. Тие во...

Македонија2 часа

Земјотрес во Маврово со јачина од 3,6 степени

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е почувствуван изутринава во 7:44 часот во подрачјето на Гостивар. Според...

Свет14 часа

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија18 часа

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ18 часа

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа18 часа

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија21 час

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет21 час

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа22 часа

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа23 часа

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија23 часа

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија23 часа

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа24 часа

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Европа1 ден

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија1 ден

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Досие