Контакт

Спорт

Ботас на пол-позицијата на ГН на Сахир

Објавено пред

Возачите на Мерцедес од првиот ред ќе ја започнат трката за Големата награда на Сахир. Пол-позицијата ја освои Валтери Ботас, а второто место му припадна на Џорџ Расел, кој го менува болниот Луис Хамилтон.

Ботас, во финишот на квалификациите, го возеше најбрзиот круг 53.377 секунди и ја освои 14 пол-позиција во кариерата. Расел, од Финецот имаше послаб резултат за 26 илјадити делови од секундата.

Вториот ред го формираа Марк Ферстапен од Ред Бул и Шарл Леклер од Ферари. Во првите десет уште се пласираа Серхио Перез од Рејсинг Поинт, Данил Квјат (Алфа Таури), Даниел Рикардо (Рено), Карлос Саинц (Мекларен), Пјер Гасли (Алфа Таури) и Ленс Строл (Рејсинг Поинт).

Трката за Големата награда на Сахир, во недела ќе започне во 18.10 часот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Червар збесна, го удри Јагањац

Објавено пред

Хрватска оди според планот на СП во ракомет. Хрватите со победата над Бахреин 28:18 се на чекор до четврт-финалето. Хрватите полека ја креваат формата, по сензационалното реми со Јапонија во првото коло.

Лино Червар, често е присутен во медиумите, поради своите драматични изјави и „бисерите“ што ги има на тај-аутите на хрватската репрезентација.

Червар не е премногу задоволен од досегашните настапи на своите ракометари, некогаш од силниот бес го губи разумот, а против Бахреин крена рака на еден од најмладите во тимот, Халил Јагањац.

Прикажи повеќе...

Спорт

Одбрани два пенали, на подарок доби дрес од Тер Штеген

Објавено пред

Младиот голман на фудбалскиот клуб Корнеља, синоќа, ги збудале ѕвездите на Барселона, во натпреварот што го одиграа двата тима во Купот на Шпанија. Барселола со многу мака успеа да се пласира во осмина-финалето. По продолженијата, Барселона победи со 2:0.

Натпреварот во регуларниот дел заврши без голови. Најзаслужен за тоа е 21-годишниот Рамирез, кој ги одбрани пеналите на Пјаниќ во 45. и Дембеле во 83.минута. Покрај тоа, Рамиерз одбрани уште неколку тешки топки.

Голманот на Корнеља капитулираше дури во третата минута од првото продолжение, а потоа и на истекот на мечот, во 120.минута.

По завршувањето на натпреварот добил честитки од Марк-Андре тер Штеген. Еден од најдобрите голмани во светот, му го подарил својот дрес на Рамирез.

„Тргнавме кон соблекувалните, ми пријде Тер Штеген. Ми пружи рака, ми честиташе, а потоа ми го подари дресот. Чувството е неверојатно. Момент на кој долго ќе се сеќавам“, рекол играчот на мечот.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса ја избегна срамната елиминација од третолигаш во Кралскиот куп

Објавено пред

Барселона избегна да и се случи слична судбина како на Реал Мадрид во Кралскиот куп, откако по два утнати пенали во регуларните 90 минути, стигна до 2:0 победа над третолигашот Корнелја со голот на Усман Дембеле.

Во 39. минута, обидот на Миралем Пјаниќ од пенал заврши во рацете на 21-годишниот голман на малиот каталонски клуб Рамон Хуан Рамирез, за потоа во 79. минута, по едно крајно соминтелно досуден пенал, Дембеле да има комично лоша изведба и да примора мечот да се реши во продолженија.

Дембеле, на крајот, беше човек на одлука, кога во 92. минута постигна одличен гол од огромна далечина, пред Мартин Брејтвајт во 121. минута да ги постави конечните 0:2.

ript>

Прикажи повеќе...

Најново

Европа30 минути

Урсула фон дер Лајен: ЕУ ќе мора што поскоро да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини за коронавирус за Западен Балкан „што е можно поскоро“, рече претседателката на...

Свет46 минути

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални и се закани дека ќе ги тужи другите заради...

Европа1 час

ЕУ воведува темно црвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен најави воведување на нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темно црвена...

Свет2 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарно оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Регион2 часа

Почина актерката Мира Фурлан

Синоќа во САД почина славната југословенска актерка Мира Фурлан на 65 годишна возраст. Фурлан е родена во Загреб на 7...

Свет13 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа14 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија15 часа

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија17 часа

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет17 часа

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија19 часа

Фетаи: Oд доказите произлегува дека изборот на жртвите е да се Македонци

Обвинетите Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ да бидат осудени на доживатна казна затвор, на Фејзи Азири да му биде...

Македонија21 час

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија21 час

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија22 часа

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија23 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија24 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија24 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа1 ден

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет1 ден

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија1 ден

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Досие