Контакт

Спорт

Ботас со пол-позицијата за спринт-трката во Монца

Објавено пред

Валтери Ботас го прослави новиот договор за 2022 со Алфа Ромео со поставување на пол-позиција на Италијанското ГП во Монца со својот мерцедес.

Во необичниот експеримент што го прави Ф1 оваа сезона, славната италијанска патека е избрана за спринт-трка, што значи дека на Ботас нема да му се забележи 18. официјална пол-позиција и таа чест ќе ја добие победникот на утрешната спринт-трка. Покрај тоа, Ботас ќе добие казна за неделната ГП-трка по замената на моторот.

Зад Ботас ќе стартува неговиот тимски колега Луис Хамилтон, а неговиот ривал за титулата, Макс Ферстапен, ќе стартува како трет. Двајцата возачи на Мекларен, Лендо Норис и Даниел Рикардо, го комплетираат топ-5 пред Пјер Гасли на шестото место пред домашните фаворити во Ферари.

Спорт

Никој како него! Роналдо пак беше „спасител“ на Јунајтед

Објавено пред

Манчестер јунајтед повторно им приреди меч за „срцев напад“ на своите навивачи, враќајќи се за 3:2 победа над Аталанта откако по првите 30 минути игра губеа со 0:2 од италијанскиот прволигаш. Но, тимот на Оле Гунар Солскјер, кој беше очаен во првото полувреме, се врати со два гола, пред Кристијано Роналдо да им ја донесе победата во 81. минута од мечот.

Во другите мечеви, Баерн Минхен во второто полувреме ја растури Бенфика со 0:4, Јувентус со гол на „отпишаниот“ Дејан Кулушевски стигна до 0:1 победа кај Зенит Санкт Петерсбург, додека Челси со 4:0 го декласираше Малме со два гола од пенал.

Мечот започна пеколно за Јунајтед – Марио Пашалиќ во 15. минута најави сензација на „Театарот на соништата“, за Мерих Демирал во 29. минута да ги замолчи навивачите на „ѓаволите“. Меѓутоа, како повеќе пати оваа сезона, токму под притисок, тимот на Оле Гунар Солскјер заигра.

Во 53. минута, Маркус Рашфорд го постигна вториот гол во вториот меч по камбекот, пред во 75. минута, капитенот Хери Мегваер, кој беше виновен за двата гола на Аталанта, да израмни на 2:2. Спасител, пак, како на мечот со Вилјареал, беше Роналдо, кој во 81. минута ја натскока одбраната на Аталанта за победа.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 3.КОЛО

ГРУПА Е

Бенфика – Баерн Минхен 0:4

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1466-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Ф

Манчестер јунајтед – Аталанта 3:2

Јанг Бојс – Вилјареал 1:4

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1467-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Г

Лил – Севилја 0:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1468-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Х

Челси – Малме 4:0

Зенит Санкт Петерсбург – Јувентус 0:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1469-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Ансу Фати официјално во Барса до 2027 година, откупна клаузула од милијарда евра!

Објавено пред

Барселона успеа да се договори со својот талент, наследникот на „десетката“ на Лео Меси, Ансу Фати за нов договор до 2027 година, со откупна клаузула од фантастични милијарда евра.

18-годишниот Фати треба да биде иднина на каталонскиот клуб откако произлезе од нивната славна школа „Ла масија“, заедно со Гави и Педри, кои треба да „пораснат“ во столб на тимот кој ова лето ја загуби својата прва ѕвезда, Лионел Меси и се наоѓа во огромни финансиски проблеми, со кои било какви засилувања ќе бидат ефтини, ако воопшто ги има.

По 1:0 победата на Барса над Динамо Киев, нивни прв триумф во третото коло во Лигата на шампионите, клубот ја потврди веста дека Фати останува долгорочно во тимот, со најавена прес-конференција за во четврток.

Прикажи повеќе...

Спорт

Арапските газди на Њукасл не сакаат арапска облека на „Сент Џејмс парк“

Објавено пред

Новите сопственици на Њукасл, богатите инвеститори од фондацијата ПИФ на Саудиска Арабија, невообичаено побараа нивните навивачи да се воздржат од носење традиционална арапска облека или покривки на главите од Блискиот Исток на своите мечеви.

На првиот меч под водство на новите газди, 2:3 поразот од Тотенхем, на „Сент Џејмс парк“ некои од навивачите се појавија со традиционални арапски шамии и марами или слични импровизации.

„Клубот бара навивачите да се воздржат од носење традицонални арапски облеки и покривки на главата инспирирани од Блискиот Исток доколку вообичаено не ги носат таквите облеки. Никој од новите сопственици не е навреден поради овој потег на навивачите, но постои можност тоа да е културно неприфатливо и да навреди други луѓе“, се вели во објавата на клубот.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија5 часа

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет7 часа

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија9 часа

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија9 часа

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ11 час

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија11 час

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија12 часа

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија13 часа

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет14 часа

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија15 часа

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија15 часа

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија15 часа

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт18 часа

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија1 ден

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија1 ден

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија1 ден

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија1 ден

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија1 ден

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија2 дена

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Досие