Контакт

Спорт

Ботошани по елиминацијата од Шкендија: Судијата не досуди чист пенал за нас

Објавено пред

Шкендија вчера успеа да победи во Романија кај Ботошани (1:0) и да избори место во наредната рунда каде противник ќе и биде Тотенхем.

Од таборот на романскиот тим за елиминацијата го обвинија шведскиот судија Мохамед Ал-Хаким. Според нив тој во 25 минута не досудил чист пенал по стартот на играчот на Шкендија Павиќ, врз Ашковски. Наместо да покаже на белата точка судијата досиди прекршок во напад од Ашковски.

Погледнете го спорниот момент на кој се жалат Ромамците.

 

Спорт

Жозе Мурињо за фудбалерите со мобилните: Такво е времето!

Објавено пред

Жозе Мурињо од неодамна има официјален инстаграм-профил и ако сте на оваа платформа би можеле да го следите бидејќи секогаш има некоја интересна забелешка.

Вака беше и по понеделничката тешко извојувана победа од 1:0 на гости кај Барнли, кога „Специјалниот“ сподели фотографија од соблекувалната, на која сите негови фудбалери беа на мобилните телефони.

„По голема победа во тежок меч… Знакот на времето“, напиша Мурињо.

 

View this post on Instagram

 

After a great victory in a really hard match… Sign of the times 📱📱 Well done boys #COYS

A post shared by Jose Mourinho (@josemourinho) on Oct 26, 2020 at 3:53pm PDT

Прикажи повеќе...

Спорт

Двегодишна суспензија за светскиот шампион на 100 метри Колмен

Објавено пред

Светскиот шампион на 100 метри, Американецот Крис Колмен ќе ја пропушти Олимпијадата во Токио следното лето, откако доби двегодишна суспензија поради тоа што не ги информираше анти-допинг властите за тоа каде ќе биде за тестирање, објави Одделот за интегритет на атлетиката (АИУ).

Колмен лани пропушти суспензија откако пропушти три допинг-теста, но сега казната го стигна. Американскиот спринтер лани тврдеше дека анти-допинг властите не ги следеле процедурите кога дошле да го тестираат на 9 декември 2019, а тој бил излезен да шопингува за Божиќ. Контролорите стоеле два часа пред неговиот дом чекајќи го за тест.

„Не ги прифаќаме доказите на спортистот, и очигледно е дека тој намерно го избегнал тестот“, објави АИУ, додавајќи дека неговата суспензија трае до 13 мај 2022 година.

Следен чекор за него може да биде Судот за арбитража во спортот (ЦАС).

Прикажи повеќе...

Спорт

Ковид-главоболки за Брестовац, сите вардарци во 10-дневна изолација

Објавено пред

Коронавирусот кој се појави во редовите на ракометниот шампион Вардар му создаде големи главоболки и на селекторот на македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац пред квалификациите за ЕП во Унгарија и Словачка, на престојните дуели против Финска на 4 ноември и Швајцарија 7 ноември.

На поширокиот список од 35 ракометари на Брестовац се најдоа голманите на Вардар, Ристовски, Кизиќ, потоа ракометарите Мишевски, Стоилов, Талески, Георгиевски, Димитриоски и Јагуриновски. Тие ќе бидат во 10-дневна изолација откако денеска двајца од „црвено-црниот“ табор се позитивни на Ковид 19.

И во Металург трае ковид – изолација откако и таму пред неколку дена се појавија позитивни на вирусот, па нема да можат да бидат на располагање за репрезентативните обврски Велко Маркоски, Мице Шилегов и Милан Лазаревски.

Останува да се искристализира сликата за тоа кој ќе може да настапи на квалификациските мечеви, па селекторот да го објави скратениот список за овие два дуели.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починат од коронавирус

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е...

Македонија2 часа

Во Македонија 628 нови случаи на коронавирус и 15 починати

Во последните 24 часа во Македонија потврдени се 628 нови случаи на коронавирус, починаа 15 пациенти, соопшти Министерството за здравство....

Македонија3 часа

Собранието ги верифицира мандатите на четворицата нови пратеници

Собранието на денешната седница ги верифицираше мандатите на новите чет ворицатапратеници Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, Мирослав...

Македонија4 часа

Одобрена набавката на лекот „ремдесивир“, државата ќе потроши 67,5 милиони денари

Владата одобри набавка на лекот „ремдесивир“ за третман на пациенти со коронавирус. За испорака на овој лек во следните пет...

Спорт6 часа

Нови заразени во Вардар, одложен е натпреварот со ПСЖ

Ракометниот клуб Вардар 1961 потврди дека е одложен натпреварот против ПСЖ, во Лигата на шампионите. Вардар, во рамките на 6....

Свет6 часа

Во Русија од утре маските се задолжителни во јавниот превоз, парковите и во лифтовите

Русија од утре воведува задолжително носење маски поради зголемувањето на бројот на случаи со коронавирус. Според уредбата објавена на веб-страницата...

Свет7 часа

(Видео) Муслиманскиот свет го претстави Макрон како сатанист

Францускиот претседател Емануел Макрон беше цел на демонстрантите во исламскиот свет по изјавата по повод објавувањето на карикатурата на пророкот...

Македонија7 часа

Позитивни на Ковид-19 биле 24 отсто од тестираните во текот на изминатата недела

Министерството за здравство информира дека во согласност со извештајот на Институтот за јавно здравје, кој се однесува на периодот од...

Наука9 часа

Научниците предупредуваат: нема мраз на Арктикот

Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот сè уште не почнал да замрзнува, иако е крајот на октомври, што е...

Македонија10 часа

ИЈЗ дневно ќе прави до 1.000 теста, од денеска ќе функционираат две одделенија

Во Институтот за јавно здравје од денеска, покрај постојното приемно одделение, ќе функционира уште едно одделение за прием со лаборант...

Македонија10 часа

„Фронт 21/42“: Експанзијата на мали хидроцентрали се заканува трајно да ги уништи нашите реки

„Фронт 21/42“ се приклучува кон манифестот потпишан од над 150 европски невладини организации, со кој се бара од Европската Унија,...

Македонија11 час

Мицкоски: Поради пандемијата и загаденостa, хронично болните да се ослободат од работа

„Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата од #COVID апелирам до Владата, министерот за здравство, Филипче, и до политичката...

Македонија11 час

МОН: Помалку од еден процент од учениците и наставниците се позитивни на Ковид-19

Министерството за образование и наука информира дека помалку од еден процент од учениците и кадарот во основните и средните училишта...

Регион11 час

Коронавирус и во детското одделение во болница во Хрватска

Коронавирус има и во Хрватска на одделот за рехабилитација на деца во Специјалната болница за медицинска рехабилитација во Крапинска Топлица...

Регион12 часа

Во Бугарија 1.948 лекари се заразиле со Ковид-19

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 2.243 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот...

Свет12 часа

Норвешка воведува нови ограничувања на јавни собири и божикни забави

Норвешка воведе ограничување на јавни собири од 50 лица далеку под претходниот максимум од 200 лица, а во исто време...

Свет13 часа

Кина воведува санкции за американските компании

Кина одлучи да воведе санкции за неколку американски компании поради нивната улога во продажба на оружје на Тајван. Портпаролот на...

Европа13 часа

Чешка воведува седумдневен полициски час

Чешката влада одлучи од утре да воведе седумдневен полициски час во земјата, од 21 до 5 часот наутро, и дополнително...

Македонија21 час

Министерот Спасовски позитивен на коронавирус

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вечерва на социјалните мрежи објави дека добил позитивен тест на Ковид-19. „Би сакал да...

Свет1 ден

СЗО: Луѓето се уморни, но не смееме да се откажеме

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека човештвото не смее да се откаже од борбата...

Досие