Контакт

Спорт

Бразилско финале и во Копа Судамерикана

Објавено пред

Бразилските клубови ќе се борат за трофеите во Јужна Америка. Фламенго и Палмеирас ќе се борат за титулата во Копа Ливертадорес, а Ред Бул Брагантино и Атлетико Параненсе за трофејот во второто квалитативно натпреварување, Копа Судамерикана.

Атлетико, рутунски го одработи реваншот со Пењарол. По победата во Уругвај, во првиот меч од 2:1, Атлетико славеа и во реваншот со 2:0.

Головите за бразилскиот тим ги постигнаа Никао во 24. и Роча во 81.минута. При резултат 1:0, во 34.минута, Цепелини промаши пенал.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„АС“: Левандовски сака да оди во Реал Мадрид

Објавено пред

Роберт Левандовски би сакал да се оствари трансферот во Реал Мадрид и ќе побара да си замине од Баерн Минхен, тврди шпанскиот спортски весник „АС“.

Полскиот ветеран е несомнено еден од најдобрите напаѓачи на планетата со 307 гола во само 339 настапи за Баерн во сите натнрепварувања од јули 2014 кога дојде како слободен играч од Борусија Дортмунд.

Сепак, тој има договор со Баерн до 2023 година, што значи дека клубовите надвор од Германија ќе можат да преговараат со него од јануари 2023 година, а Баерн ќе ризикува да го загуби на слободен трансфер. Затоа е возможно тие да се решат на трансфер следното лето, со кој Левандовски повторно би работел со својот поранешен тренер Карло Анчелоти.

33-годишниот Левандовски има 18 трофеи со Баерн во кариерата, вклучувајќи 7 трофеи од Бундеслигата, 4 од Германскиот куп и еден од Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Георгина доби скап подарок од Кристијано

Објавено пред

Кристијано Роналдо обожава скапи работи, така што не изненадува што последниот подарок за неговата партнерка Георгина Родригез е „ситница“ од 120.000 евра.

По хет-трикот против Луксембург, негов 10. во националниот дрес, тој ја орасположи Георгина со 1.38 метарски „Луј Витон“ шкаф за накит со огледало и осум фиоки вреден над 100.000 евра.

„Немам зборови, Кристијано“, напиша Георгина со фотографија од скапиот подарок.

Партнерката на Роналдо наскоро ќе биде ѕвезда на шоу на „Нетфликс“, во кој ќе се објаснува нејзиниот живот и деталите од животот со португалската ѕвезда.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зверев и Циципас „излетаа“ од Индијан Велс, Азаренка и Бадоса во финалето

Објавено пред

Фаворитите Александер Зверев и Стефанос Циципас загубија во четврт-финалето на Мастерсот во Индијан Велс, додека во женското финале се пласираа Викторија Азаренка и Паула Бадоса.

Тејлор Фриц спаси две меч-топки за да го шокира светскиот рекет број 4, Александер Зверев за пласман во финалето. Зверев сервираше за мечот при 5:3 во вториот сет, но американскиот светски број 39 се врати за 4:6/6:3/7:6 победа.

Грузиецот Николоз Басилашвили го направи второто големо изненадување, совладувајќи го со 6:4/2:6/6:4, светскиот број 3, Гркот Стефанос Циципас.

На женскиот турнир, пак, двократната гренд слем шампионка Викторија Азаренка е фаворитка да стигне до својата трета титула од Индијан Велс, откако се пласираше во финалето по тешката 3:6/6:3/7:5 победа над Летонката Јелена Остапенко. За трофејот 32-годишната Белорусинка ќе се бори со Шпанката Паула Бадоса, која со 6:3/6:3 ја победи Онс Жабер, Тунижанката која од понеделник ќе стане првата арапска тенисерка во топ 10 на ВТА листата.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ45 минути

Сопругата ја тепал со каиш, кон ќерка си посегнал со нож – семејно насилство во Гостивар

Обвинителството бара притвор за 43-годишен гостиварец поради семејно насилство. Синоќа околу 22:30 часот, во домот во кој живеел со сопругата...

Македонија2 часа

Затворен патот Дебар-Маврово поради дупка длабока 10 метри

Огромна дупка се отвори на патот Маврово-Дебар. Најверојатно, ова е последица на лизгање на земјиштето, а зафаќа една цела коловозна...

Македонија2 часа

Денеска изборен молк – гласаат затворениците, болните и лицата со Ковид-19

На полноќ заврши изборната кампања и почна изборниот молк пред Локалните избори што ќе се одржат утре. Денеска гласаат болните,...

Регион16 часа

Автобус со работници пропадна во дупка на патот во Солун

Автобус што превезувал работници од нафтена рафинерија во Солун денеска пропаднал во дупка на патот, која била предизвикана од обилните...

Свет17 часа

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември. Одлуката означува крај на...

Топ18 часа

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет18 часа

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет19 часа

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија21 час

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ1 ден

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија1 ден

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија1 ден

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија2 дена

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија2 дена

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија2 дена

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија2 дена

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет2 дена

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет2 дена

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион2 дена

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Досие