Контакт

Спорт

Брилијантни партии на Лука Дончиќ и Никола Јокиќ

Објавено пред

Лука Дончиќ одигра брилијантен натпревар во поразот на Далас од Чикаго 101:117. Словенецот го забележа 29 трипл-дабл во кариерата и на вечната листа, на 15. место го мина Мајкл Џордан.

Дончиќ во лошото издание на својот тим блескаше со 36 пони, 16 скока и 15 асистенции. Словенецот во првото полувреме постигна 30 поени.

На чекор до трипл-дабл беше и Никола Јокиќ. Србинот во поразот на Денвер од Јута 105:109 забележа 35 поени, 14 скока и 9 асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вундеркиндот Мусиала во Баерн до 2026 година

Објавено пред

Џамал Мусиала, вундеркиндот на Баерн Минхен, го потпиша првиот професионален договор со актуелниот европски првак.

Мусиала и Баерн договориле соработка до јуни 2026 година.

Џамал Мусиала, на 17-годишна возраст од академијата на Челси пристигнал во Минхен. За првиот тим на Баерн има одиграно 27 натпревари, постигнал четири гола. Тој е најмладиот стрелец во Лигата на шампионите, во историјата на Баерн.

Фудбалерот е роден во Германија, кога имал седум години неговите родители се преселиле во Англија. Во ноември минатата година, Мусиала, одигра два натпревари за младата репрезентација на Англија. Сепак, негова желба е да игра за сениорскиот тим на Германија.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамшик во Гетеборг

Објавено пред

Поранешниот капитен на Наполи, Марек Хамшик, се врати во Европа, медиумите го поврзуваа со неговиот поранешен клуб Слован од Братислава, меѓутоа тој решил кариерата да ја продолжи во Шведска, во екипата на Гетеборг.

Хамшик, во јануари 2019 година го напушти Наполи и се презели во Далијан. Минатиот месец тој го раскина договорот со овој клуб и како слободен играч се врати во Европа.

Во еден од најтрофејните шведски клубови, Хамшик, ќе се обиде да ја достигне оптималната форма пред Европското првенство. Словачка на ЕУРО 2020 се наоѓа во група со Шпанија, Шведска и Полска.

Од наредното лето, на Хамшик во Гетеборг ќе му се приклучат и искусните шведски репрезентативци Маркус Берг и Оскар Вент.

Марек Хамшик за Наполи одиграл 520 натпревари, постигнал 121 гол.

Прикажи повеќе...

Спорт

МЗТ го прегазија Ловќен

Објавено пред

Кошаркарите на МЗТ, во „меурот“ во Сараево, го декласираа Ловќен со 96:55 (24:11, 25:20, 28:12, 19:12), во деветтиот натпревар, во АБА2 лигата.

Избраниците на тренерот Ѓорѓи Кочов, победата ја најавија уште во првиот период, кога стекнаа предност од 13 поени. На полувреме МЗТ имаше плус од 18 поени, а во последните десет минути тие влегоа разлика од 34 поени.

Со оглед на резултатот, тренерот Кочов ги користеше сите 11 кошаркари. Најефикасен беше капитенот Стојановски со 15 поени, два помалку постигнаа Гравет и Крствески.

Шестата победа, во деветтиот меч сезонава, го искачи МЗТ на второто место на табелата. МЗТ има ист скор како и Борац, Спарс и Златибор.

Фото/ABA leagueПрикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

11 починати и 843 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.519 тестирања, а регистрирани се 843 нови случаи на...

Македонија14 минути

Убиецот на Мартин Нешкоски од Бугарија спроведен во затворот „Идризово“

За помалку од месец по апсењето, Бугарија го екстрадира специјалецот Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешкоски. Пред 25 дена тој...

Македонија3 часа

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија3 часа

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Македонија4 часа

Засилени инспекции во Маврово: голем број хотели директно ги испуштаат отпадните води во езерото

По претставка на граѓани, Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖЗС) врши интензивен надзор врз правни субјекти на територијата на Националниот...

Топ5 часа

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ5 часа

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Регион5 часа

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа6 часа

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет6 часа

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија6 часа

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени, во кои ноќеска беше пукано, се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион6 часа

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет7 часа

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско, утрово, на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа8 часа

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Свет8 часа

Во Мексико убиени над 60 политичари пред изборите во земјата

Најмалку 64 политичари се убиени во последните шест месеци во Мексико. Се претпоставува дека тоа има некаква врска со парламентарните...

Свет19 часа

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија20 часа

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет22 часа

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет23 часа

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија1 ден

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Досие