Контакт

Спорт

Буфон доби дрес од синот на Малдини

Објавено пред

Ветеранот Џиџи Буфон по синоќешниот натпревар со Милан во Купот на Италија дома се вратил со вреден сувенир. Буфон добил дрес од синот на поранешниот соиграч на голманот во репрезентацијата на Италија Паоло Малдини, Даниеле.

Паоло веќе долго време е пензионер, сега е спортски директор на Милан, додека 18 годишниот Даниеле неодамна дебитираше за сениорскиот тим на „црвено-црните“.

По мечот Буфон се шегувал дека често се среќава на теренот со синовите на поранешните соиграчи.

„Во својата колекција има дресови од Киеза и синот, Беа и синот, Тирам и синот, а сега и од Малдини и неговиот син. Ги чекам нивните внуци“, рекол легендарниот голман.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„АКК рено спорт“ ја почнува втората сезона на Twingo Cup со интернационален натпревар на „Гробник“

Објавено пред

Twingo Cup по успешната прва сезона во 2020 година повторно ќе биде во центарот на вниманието на љубителите на високите октани во Македонија. Новата натпреварувачка сезона стартува овој викенд (22 и 23 февруари) и тоа на патеката „Гробник“ во Хрватска.

Осум македонски натпреварувачи, ќе ги тестираат своите квалитети на интернационално ниво: Мартин Делев, Давид Малинковски, Ангелче Стојковски, Емил Нацка, Слободан Трајковски, Иван Стефановски, Владимир Треневски и Мартин Костовски.

На стартот на „Гробник“ ќе се појават дури 30 автомобили Twingo, бидејќи покрај нашите натпреварувачи учество ќе земат и натпреварувачи од Estet Twingo Cup и Italian Entry Cup.

Според првичната програма во сабота (22 февруари) ќе се одржат слободни тренинзи, квалификации и две спринт трки, додека во недела (23 февруари), исто така ќе има тренинзи, квалификации и четири часовна трка во издржливост.

За Renault Twingo CUP

Во натпреварувачкиот куп моделите Renault Twingo се унифицирани и специјално модифицирани од страна на Lema Racing Team со цел да ги има сите безбедносни и брзински карактеристики.

За овој куп планирани се 8 трки (4 кружни и 4 ридскобрдски) согласно официјалниот распоред на Автомобилистичката федерација.

На крајот од секоја сезона првите три места се одвоени парични награди додека пак на крајот од третата сезона како главна награда на купот е 100% електричното возило Renault TWIZY.

Официјалните спонзори на купот се: Аутомотив Груп – официјален импортер на брендот Renault во С.Македонија, ПСС (Power Sport System) Триглав Осигурување, Шпаркасе Лизинг и компанијата Мотул.

(ПР-текст)

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија остана на 68 место

Објавено пред

Светската куќа на фудбалот, ФИФА, во четвртокот го објави последното рангирање на фудбалските репрезентации. Македонија остана на истата позиција од претходното рангирање.

ФИФА ја објави првата ранг-листа оваа година на која Македонија го задржа 68 место на кое се наоѓаше на последното рангирање на 19 декември минатата година. Македонија на листата има 1.347 поени.

Противникот на Македонија во плеј-офот за пласман на Европското првенство, Косово се наоѓа на 115 место. Селекциите кои ја формираа втората двојка во полу-финалето Белорусија и Грузија се на 87, односно 91 место.

На најновата листа на ФИФА нема промени ниту во редоследот на најдобрите десет репрезентации. На првото место е Белгија, пред Франција и Бразил, а потоа следуваат Англија, Уругвај, Хрватска, Португалија, Шпанија, Аргентина, Колумбија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси: Чудни работи се случуваат во Барселона

Објавено пред

Лионел Меси, првпат по расправијата со спортскиот директор Ерик Абидал, се огласи во медиумите. Аргентинецот одговарал на прашањата на новинарот на „Мундо депортиво“. Тој на почетокот потенцирал дека нема намера да ја напушта Барселона сѐ додека клубот го сака.

„Ако клубот сака да останам, секако дека ќе останам. Не размислувам да ја напуштам Барселона. Сакам повторно да ја освојам Лигата на шампионите“, изјавил Меси на почетокот.

Голема прашина се крена во јавноста, а особено во Барселона, кога Абидал изјави дека некои играчи го саботирале тренерот Ернесто Валверде поради што клубот морал да му врачи отказ.

„Не знам што му се случи на тој човек, но морав да му одговорам, почувствував дека нè напаѓа. Не се чувствував така само јас, туку и целиот тим. Се зборува дека јас носам играчи, менувам тренери, дека сум моќен… Секако дека имам проблем кога тоа го мисли и спортскиот директор. Неодговорно е да се каже дека играчите го смениле тренерот. Абидал е директор и тој мора да ја преземе одговорноста, тој ги носи одлуките. Не можев да дозволам да ме напаѓа. Абидал со тие зборови ме повреди мене како личност, но и капитен на овој тим. Лично ме повреди тоа што се мисли дека јас ги носам одлуките, дека јас командувам, а тоа не е вистина“, рекол Меси.

„Не знам зошто се вртат такви муабети. Ми се случуваше тоа и во Аргентина. Ме обвинуваа дека сум ги избирал селекторите, дека играат моите пријатели во репрезентацијата. Веројатно е тоа така бидејќи долго време сум на истото место. Верувајте, многупати се случувало јас да имам едно мислење, а клубот да го направи спротивното“.

Деновиве нов скандал ја тресе Барселона. Наводно, претседателот Џозеп Марија Бартомеу ангажирал ПР-агенција, која била задолжена да им го урива угледот на Меси, Пике, Чави, Иниеста, Гвардиола и на многу други луѓе поврзани со Барселона бидејќи ја критикувале неговата работа.

Бартомеу тие обвинувања ги демантира, а потоа имал и состанок со играчите за да ги убеди дека тоа нема врска со вистината.

„Бев малку изненаден. Претседателот ни го кажа истото она што го кажа и во медиумите. Дека не го направил тоа. Вистината е дека гледам некои чудни работи во клубот, но тие ветија дека ќе излезат и со докази. Ќе почекаме да видиме дали е тоа вистина или не. Дотогаш не можеме да коментираме. Но, се согласувам дека ова е чудна тема“.

Најдобриот светски фудбалер говорел и за тековната сезона во Лигата на шампионите и се потсетил на неверојатните порази што Барселона ги доживеа во изминатите две сезони – од Рома и од Ливерпул.

„Тоа сè уште не можам да си го објаснам, особено она во Ливерпул. Рома се случува само еднаш, се случува да ве изненадат, но доколку тоа се случи и наредната година, тогаш за такво нешто не постои објаснување“, рекол Меси и ги посочил фаворитите за титулата во Лигата на шампионите.

„Сите противници се тешки. ПСЖ загуби во Дортмунд, Ливерпул во Мадрид од Атлетико. Мислам дека Ливерпул, Јувентус, ПСЖ и Реал Мадрид се главни фаворити сезонава“, заклучил Меси, без да ја спомене Барселона во групата на фаворити.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ44 минути

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија3 часа

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Македонија4 часа

Димишков: Сакаа да ме искористат како адвокат за мојата сестра судијка да биде изземена од предметот

Судењето за „Рекет“ продолжува со сослушување на сведоците на Бојан Јовановски – Боки 13. Адвокатот Васил Димишков, брат на судијката...

Македонија4 часа

ОЈО проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата на Наќе Чулев

Основното јавно обвинителство ќе проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата донесени од техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе...

Македонија4 часа

Заев и Ципрас добитници на меѓународна награда за мир за преспанскиот договор

Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се годинешни добитници на меѓународната награда за...

Регион5 часа

(Видео) Пријава за Јосипа Лисац поради лоша изведба на хрватската химна

Адвокатот Бошко Жупановиќ поднесе пријава против хрватската пејачка Јосипа Лисац за нејзината изведба на хрватската химна на инаугурацијата на новоизбраниот,...

Европа5 часа

Детали за масакрот во Германија – напаѓачот бил екстремен десничар

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот, кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе, е...

Свет5 часа

Трамп му понудил помилување на Асанж под еден услов

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му понудил помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ако каже дека Русија немала врска со...

Економија6 часа

Пад на побарувачката за нови автомобили во Европа

Измената на даночниот систем во некои земји, нешто послабата глобална економија и неизвесноста поврзана со брегзитот доведе до пад на...

Свет7 часа

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово, за...

Спорт16 часа

Аталанта го живее сонот со „уништувањето“ на Валенсија, Ред бул кошмар за Мурињо и Тотенхем (видео)

Аталанта пишува историја за своите фанови. Клубот од Бергамо во својот прв настап во Лигата на шампиони успеа да стигне...

Свет18 часа

(Видео) Пациентка свири виолина за време на операција на мозокот

Хирурзите во болницата „Кингс колеџ“ во Лондон отстраниле тумор од мозокот на една жена која во текот на операцијата свирела...

Регион18 часа

Црногорски државјанин евакуиран од Хубеи

Црногорски државјанин денеска беше евакуиран од провинцијата Хубеи во Кина, каде што се појави коронавирусот, со специјален лет на Владата...

Регион20 часа

Државниот обвинител на Хрватска даде оставка поради членство во масонска ложа

Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ, поднесе оставка поради членство во масонска ложа. „Се појавија инсинуации во врска со...

Топ20 часа

Полициска акција за заплена на кокаин во Сарај

Полицијата врши претреси на повеќе локации во Крушопек, село во општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин. „Министерството...

Македонија22 часа

Владата: Решенијата на Чулев се поништени законски

Владата ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на решенијата и наредбите...

Македонија22 часа

(Видео) Обвинет во „Монструм“: Тодоровски ми даде да потпишам изјава, но не ме малтретирал

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на...

Топ23 часа

Вработен во ПИОМ подигал пари од пензија на почината жена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија24 часа

(Видео) Чулев го обвини Спасовски за фалсификат, поништил 124 решенија во МВР, без одлука на Владата

Премиерот Оливер Спасовски со фалсификат во „Службен весник“ поништил 124 решенија за распоредување во МВР оти за нив немало одлука...

Македонија1 ден

„Телеком“ презел безбедносни мерки за повиците од непознати дестинации

„Македонски телеком“ ја информира јавноста дека во текот на денешниот ден се регистрирани повици од непознати дестинации кон наши корисници,...

Досие