Контакт

Спорт

Буфон по 20 години повторно во Парма

Објавено пред

Легендарниот голман, Џанлуиџи Буфон (43), го напушта Јувентус, н нема да замине во пензија. Италијанските медиуми објавија дека го договорил трансферот во Парма, клуб во кој ја започна професионалната кариера.

Буфон ја прифатил понудата на Парма, откако претходно не се договорил со Бешикташ. Во 1995 година, на „Енио Тардини“, тој ја започна својата блескава кариера. Пет години подоцна, во 2001 година, за 52 милиони евра Буфон се пресели во Јувентус, каде беше до завршувањето на оваа сезона, со исклучок на сезоната 2017/2018 кога бранеше во ПСЖ.

Сумата, која Јувентус ја платија за него беше голмански рекорд до летото 2018 година.

Буфон со Јувентус освоил бројни трофеи, му недостига само пехарот во Лигата на шампионите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Црн петок за Ѓоковиќ: Се чувствувам ужасно, се надевам на барем некој медал

Објавено пред

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ, беше најголемата надеж на Србија за две нови златни медали, но тие паднаа во вода по двата пораза во сингл и во мешани двојки во полуфиналето по што, единствено, за што може да се надева, е бронзен медал.

Со овој неуспех Србинот нема да може да го повтори успехот на Штефи Граф од 1988 година, која останува единствената тенисерка на светот која во една година ги освоила четирите гренд слема и олимписко злато во сингл.

Особено болеше поразот во сингл од Александер Зверев откако тој водеше со 6:1/3:2, па загуби 10 од следните 11 гема.

„Тоа е спортот. Тој беше подобар. Играта ми се распадна, застанав и му дадов шанса да се врати во игра. Не пристигнав свеж во Токио, бев многу изморен, но и многу мотивиран за медал. Во моментот се чувствувам ужасно, но сега ќе морам да закрепнам и да донесам барем еден медал за мојата земја“, вели Србинот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мерцедес го „врати ударот“ на вториот тренинг на Хунгароринг

Објавено пред

Валтери Ботас во Мерцедес го имаше најдоброто време на вториот тренинг пред Унгарското ГП, совладувајќи го својот колега Луис Хамилтон за минијатурни 0.027 секунди.

Нивниот ривал од Ред бул, Макс Ферстапен, не успеа да го повтори првото место од првата сесија со трето место, додека неговиот колега, Серхио Перез беше далеку на петтото место. Изненадување направија двата возачи на Алпине – Фернандо Алонсо, кој вчера наполни 40 години беше седми, додека Естебан Окон беше петти.

Двата болиди на Ферари не успеаја да влезат во топ 10, додека малку разочарувачка беше формата и на Мекларен – Лендо Норис беше 9., а Даниел Рикардо само на 13. место.

Температурите во Унгарија беа високи, а на температурата на патеката беше околу 60 степени, иако интересно, за неделната трка има прогнози за можен дожд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Манчестер сити го рушат англискиот рекорд – 100 милиони фунти за Грилиш

Објавено пред

Манчестер сити ќе го срушат британскиот рекорд за трансфери, носејќи го Џек Грилиш од Астон вила за 100 милиони фунти, тврдат британските медиуми.

Пеп Гвардиола одамна е заинтересиран за 25-годишниот капитен на Астон вила, а понудата ќе го сруши британскиот рекорд за трансфери и се очекува да биде комплетиран следната недела. Грилиш, секако, ќе добие повеќекратно зголемување на својата плата од 160.000 фунти неделно која ја добива на „Вила парк“.

Според „Телеграф“, првите преговори помеѓу двата клуба се случиле оваа недела, и Сити првично понудиле 100 милиони фунти, и сега преговараат за „пакет“ кој би бил прифатлив за Вила. Додека се вршат овие преговори, Грилиш е на Миконос на одмор и треба да се појави на тренинзи следната недела.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Илинден на Мечкин Камен без говор на Пендаровски, но првпат со Ахмети

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, нема да оди да го чествува Илинден на Мечин Камен на 2 Август иако шефот...

Македонија3 часа

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик, смета дека има нелогичности

Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик со кој се бараат потписи од...

Македонија5 часа

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Македонија6 часа

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги...

Топ6 часа

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при...

Топ7 часа

Возачот кој усмрти пешак во Куманово бил пијан

Седумдесетгодишниот возач М.П. кој удри во пешаци во Куманово, од кои едниот почина, бил пијан, утврди кумановското обвинителство. Несреќата се...

Свет8 часа

Во Кина се појави ново жариште на коронавирус, најголемо по Вухан

Жариште на Ковид-19 откриено во кинескиот град Нанџинг се прошири во пет кинески провинции и главниот град Пекинг, а кинеските...

Топ8 часа

Во гостилница во Арачиново специјалците уапсија меѓународен наркодилер кој побегнал од затвор

Во акција во угостителски објект во скопско Арачиново, утрово околу 6 часот и 45 минути бил уапсен 43-годишен арачиновец кој...

Свет9 часа

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални...

Свет10 часа

Израел почнува со вакцинација со трета доза од вакцината

Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, објави дека земјата ќеапочне да дава трета доза од вакцината против коронавирус на лица постари од...

Македонија10 часа

СДСМ објави уште петмина кандидати за градоначалници

СДСМ објави уште пет имиња на кандидати за градоначалнци за претстојните локални избори што ќе се одржат во октомври. Партијата...

Свет21 час

Американски дипломат 14 години дрогирал и силувал жени, му се заканува доживотен затвор

Поранешен службеник на американската амбасада во Мексико се изјасни за виновен за дрогирање и сексуална злоупотреба  на најмалку 23 жени...

Свет22 часа

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина...

Свет1 ден

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Македонија1 ден

300.000 денари од Град Скопје како награда за олимпискиот вицепрвак Дејан Георгиевски

Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија...

Македонија1 ден

Мицкоски: Некои Резолуцијата ја поддржаа искрено, други помалку искрено, но благодарност до сите

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Македонија1 ден

Новото име на мини шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини шенген,...

Македонија1 ден

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно богатство

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот...

Македонија1 ден

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени...

Досие